Jump to content

pe e46 diesel se poate pune blocant?


clim3bmw

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

concret si ma repet ultima oara:

 

http://www.birdsauto.com/quaife/model.aspx...ies%20%28E46%29

 

odata si e scump precum observi

 

sau daca te pasioneaza punte spate de M3 cu tot cu diferential

 

alte linkuri

 

http://bokchoys.com/differential/faq.htm

 

 

<a href="http://www.intalnirea BMW-urilor.com/forums/showthread.php?t=68307" target="_blank">http://www.intalnirea BMW-urilor.com/forums/showthread.php?t=68307</a>

 

al 2-lea link e b.i.m.m.e.r.f.e.st..com in loc de intalnirea bmw-urilor

 

http://www.turnermotorsport.com/image/driv..._%20tms_lsd.pdf

 

cum s-a zis si mai sus scump,inutil din punctul meu de vedere pe 318d

 

daca vrei cercuri si alte nebunii ia urs cu 1000 euro inca 500 motor si blocant si aia a fost

sau poate ai noroc si gasesti LSD de E46 sh

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

hmm.... pe 318d blocant....

ce dracu sa faci cu blocant pe putoarea aia de motor?

 

sincer , am intrebat daca se poate pune...nu trebuie sa te exteriorizezi asa...nu toata lumea are motoare puternice pe masina...pacat k un 318d ( este chiar de 2000cmc si cu un mic soft se poate duce in ~200cp ) ...dar un 318d sa consume 6max in oras si sa te si dai cu el de fund si cerculete...eu zic k e chiar "puturos" nu? u ce zici ?

 

da, normal ca se poate... cauta la quaife

 

PS: roco.. poate schimba si motorul.. pune un 2.0d :)

 

...nu inteleg ce inseamna "quaife" ?

 

apropo de motor...se vede k nu le ai si vorbesti degeaba ! 318d si 320d este 90% la fel !! 1951 si 1995 cmc ( aproximativ ~ deci tot 320 este )

Ma bag si eu.... de fapt 318d si 320d au fix acelasi motor (sau bloc cel putin 1995 cmc la e46 cu comon rail)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

320d 150hp + soft safe = 180hp, + soft race = 200hp

318d 116hp + soft safe = 150hp, + soft race = 180hp, + turbina de 320 si injectoare = 200hp

 

valori care vor fi reale si pe dyno...

 

si la 150 hp te boti bucura si te poti juca cu un blocant ... nu spectaculos... dar...

 

 

 

:)) mamaaa ce de cai din "manzul" asta de motor!! Inseamna ca de la un 2.8i scot 100cp cu un "soft race" d-asta. Cand o sa scoata cineva nu 200 ,nici 180 ,150whp ,adica putere NETA,REALA din asemenea motor ,ori a cheltuit fonduri pe care un om de rand le-ar fi strans intr-un an,ori eu sunt pe alta planeta si nu dau ochi cu tehnologia...ca prea am pierdut timp si bani pentru a trece doar cu putin peste declaratiile producatorului. Posesorii de 318d,cu stupoare si plecaciune va spun ca masinile voastre,cand iesiti cu ele din magazinul reprezentantei si bagati o benzina de nota 10 in ele,nu va serveste decat cu fix 82 whp....sau 82 de cai,cum vreti s-o luati. Stima.

Link to comment
Share on other sites

...sa inteleg k pan ala urma nerge pus orice dif de e46...sau nu??\

v-am spus ... nu ma intereseaza caii putere, demaraje...doar sa imi traga aman2 rotile...

pana la urma cam cat ar costa?

am vzt k merge pus( numai din auzite :twoup:) ) dar nu sa am 4000rpm cu 140h k mai bine ma las pagubash...

Tot ce as vrea e sa traga aman2 rotile si sa ramana la fel rpm si viteza ...de ce nu si consumul :() ...

Exista asa ceva? chiar nu stiu nimeni ceva concret? din cate vad nu prea sunt multi care LE AU INTRADEVAR CU BMW-urile !!! :) :)

 

p.s. - si sa nu dau 1000e pe unu !!! :D de 1000e mai bine ma joc asa cu ea...pe ud , pe praf , pe cubica sau pe zapada :) k tot vine iarna !!!

 

Sa iti fie foarte clar : nu mai pierde timp intreband in toate partile daca merge pus un lsd pe e46. Merge pus diferentialul de M3 e46,dar e scump si chiar daca il achizitionezi,nu il poti monta pe puntea normala de e46.Daca prin minune te descurci,iti trebuiesc si planetare de m3,pt ca ce ai tu nu se imbina pe diferential. Daca achizitionezi si planetare, o sa trebuiasca sa te obisnuiesti cu noi rapoarte. Atata timp cat un m3 atinge 8000RPM in prima treapta si 60km/h ,gandeste-te cat o sa atingi tu in 4000rpm! Topul prins in primele trepte o sa scada poate cu 15-20 km/h,iar daca maxima iti era 180km/h,acum va fi in jur de 140~150km/h. Parerea mea si parerea generala -nu are rost,nu se merita,nu gasesc scopul . bafta.

Link to comment
Share on other sites

[...] luand in vedere faptul ca pe autostrazi viteza maxima (legala) daca nu ma insel e de 130 km/h ar prinde bine toti proprietarii de diesel-uri sa isi monteze diferentiale de M3 ... nu de altceva dar sa nu mai prinda viteze mai mari decat cele constructive :)

 

nu-i asa ca un 320d nu te face pe 400m cu monstruozitatea ta de 1.8i ? plus ca ajungi si la 100km/h mai repede ca un 320d cu motoru' ala, nu? dar vezi ca s-a aflat secretul tau cu turnatu' de RedBull in rezervor [...] :)

Edited by Catalin.
Link to comment
Share on other sites

[...] luand in vedere faptul ca pe autostrazi viteza maxima (legala) daca nu ma insel e de 130 km/h ar prinde bine toti proprietarii de diesel-uri sa isi monteze diferentiale de M3 ... nu de altceva dar sa nu mai prinda viteze mai mari decat cele constructive :(

 

nu-i asa ca un 320d nu te face pe 400m cu monstruozitatea ta de 1.8i ? plus ca ajungi si la 100km/h mai repede ca un 320d cu motoru' ala, nu? dar vezi ca s-a aflat secretul tau cu turnatu' de RedBull in rezervor [...] :)

 

Faci atac la persoana prietene ? Eu glumeam ... apropo nu e 1.8i cum crezi tu :) e motor de 1995 cmc.

 

Invata sa gusti glumele nu sa arunci cu rahat in lume mai ales la modul direct/personal. Nu am facut nici o comparatie intre masina mea si altele ...

 

Cele bune :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Iti propun eu 2 variante mai simple. Sudeaza-ti diferentialul pe care il ai si o sa mergi numai in drift, sau daca vrei blocant neaparat cumpara-ti un urs cu blocant, probabil o sa te coste la fel ca un blocant de M3 (care este si imposibil de folosit pe o masina ca a ta). Succes!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.