Jump to content

Posesorii de BMW si masinile lor "premium"


Alexxx

Recommended Posts

Ca mare pasionat de masini si ca om care ma invart de mai multi ani in cercuri de soferi, multi dintre ei la fel de pasionati, am observat ceva destul de trist. Atat prin prisma masinilor conduse cat si datorita unor prieteni, am luat contact si cu alte forumuri... "cluburi" auto!

Ei bine acolo, Seat, Honda, Opel, chiar si Fiat, media pretului platit pe autoturisme se situeaza pe la 15.000-20.000 EUR. Exista totusi si acolo foarte multi posesori de masini de ~30.000 EUR (Honda, FR, ETC) sau peste. Acesti oameni si-au cumparat MASINILE DE NOI! De la 0 KM. Sunt niste oameni ce se considera medii, fara fite si aere de "vedeta pe 4 roti"!

Pe acest forum, de posesori DE MARCA PREMIUM... DE BMW, marea majoritate a utilizatorilor au cumparat masini SECOND HAND. Si un destul de mare procent din ei au luat aceste masini cu multe sute de mii de km la bord si destul de obosite. Exista, e adevarat cativa care si-au luat BMW-uri noi, dar raportat la majoritate, sut doar CATIVA.

Daca facem un calcul, media, reprezentant suma de bani platita pe autoturism ar putea fi chiar mai mica decat pe clubul Fiat, de exemplu. Si cu siguranta mult mai mica decat pe SEAT. In fapt, acesti posesori de BMW cu pretentii de inalta tinuta sociala, sunt cu o putere financiara mult mai mica decat posesorii unor marci mai...banale dar totusi dau dovada de o aroganta fara margini, izvorata din ideea... "Am BMW ji sunt jmecher... am masina premium... sunt superior"!

Pai... cat ai dat pe masina? Pai... 10.000 EUR.

 

Aha...

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

PAi nu te simti mai jmecher , mai evoluat , mai potent ...financiar acum ca ai 325 cu pachet M ? Adica amvazut ca vb un pic superior cu cei care acum au 316,318 . Chiar tu spuneai ca se uita lumea la tine altfel de cand ai compactul , ca e mai deosebit si din moment ce ai observat aspectul asta inseamna ca s-a vrut un target .Sa impresionezi :lol:

 

 

PS ..Bogdyyyy e singurul mb cu capul pe umeri de aici ..:) Recunoaste ca BMW e o petarda de fapt net inferior pateticei Dacia

Edited by MYX
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care nu au rabdare sa digere ceea ce am scris mai sus si sar direct la atac (ca Mishoo)... explic ideea de mai sus intr-o maniera mult mai succinta.

Eu personal nu ii condamn pe cei care au luat BMW-uri second hand (si eu sunt in aceiasi categorie) ci pe cei care isi iau un E46 din 2.000 cu 6.000 EUR dupa care striga cu voce tare spre cineva cu o Octavia noua, de exemplu sau un Leon nou: "Ce rahat de masina ai domne... nu e premium, ca mea"! :)

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Discutia asta va ajunge probabil la tristul adevar (pentru fanii celorlalte marci) si anume ca un BMW de o vechime considerabila este inca mai bun decat multe alte masini noi.

si sa nu uitam ca sunt multi care si-au luat BMW second-hand din pasiune pentru marca si au bagat in el mai mult decat intr-o Honda noua...

Link to comment
Share on other sites

pe cei care isi iau un E46 din 2.000 cu 6.000 EUR dupa care striga cu voce tare spre cineva cu o Octavia noua, de exemplu sau un Leon nou: "Ce rahat de masina ai domne... nu e premium, ca mea"! :)

 

Daca E46-le ala a fost corect intretinut sunt mari sanse sa fie superior unei skoda octavia la toate capitolele (la aspect sigur :lol: ).

Link to comment
Share on other sites

chiar nu-mi vine sa cred nici mie dar sunt 100% de acccord cu Alex

 

din pacate colegul de mai sus ilustreaza perfect ce a vrut sa zica Alex( adica cristimm ) care pun pariu ca are vreun e36/e46 316 de prin 98

 

si forumul e plin de porcarii deastea , vezi topicul cu baiatu ala care numa bmw viseaza, sau e36 vs e39

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta nu reprezinta o autocaracterizare. Nu m-am simtit niciodata superior prin prisma masinii, unui om care si-a cumparat o alta marca dar a cumpart-o noua.

 

Prin topicul asta am vrut sa condamn atitudinea UNORA (nu neaaparat de pe forumul BMW sau din aceasta comunitate) care au prejudecati si atitudine de superioritate fata de oameni care au cumparat o Honda sa zicem sau un Ford nou (si au platit o suma considerabila) exprimata prin aceasta aroganta de genul... "BAH, pai io am BMW... masina premium, nu ca tine..."

 

@Alex4tuning - Zic multi in general... nu tu, sau X sau Y! :)

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

@Alexxx: iti mai aduci cumva aminte atunci cand ti-ai cumparat fiatul ala galben cum ne-ai spus la toti pe forum ca te pisi pe BMW-urile noastre? Sunt sigur ca mai sunt si altii in afara de mine care isi aduc aminte.. ai luat si o pauza atunci de pe forum.. Sa inteleg ca te-ai simtit inferior noua in acele momente si din aceasta cauza ne-ai spus-o? Pentru ca eu credeam ca te-ai simtit superior..

Nu am vrut sa te atac insa iti prezint un argument care m-a condus sa cred ca este vorba de o autocaracterizare. Iti mai pot prezenta si altele insa topicul asta banuiesc ca nu este despre tine.

 

Bafta.. am plecat acasa!

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

Alinos- Inteleg ca-ti plac intrigile si vrei cu orice pret sa creezi disensiuni, atacuri la persoana, etc insa n-am de gand sa ma cobor la o asemenea discutie... ceea ce spui tu s-a intamplat acum ~3 ani si nu are nici o legatura cu acest topic sau cu pomul de Craciun!

 

PS: ORICUM nu ai inteles NIMIC din acest topic, te rog sa nu mai postezi

 

Multumesc

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care nu au rabdare sa digere ceea ce am scris mai sus si sar direct la atac (ca Mishoo)... explic ideea de mai sus intr-o maniera mult mai succinta.

Eu personal nu ii condamn pe cei care au luat BMW-uri second hand (si eu sunt in aceiasi categorie) ci pe cei care isi iau un E46 din 2.000 cu 6.000 EUR dupa care striga cu voce tare spre cineva cu o Octavia noua, de exemplu sau un Leon nou: "Ce rahat de masina ai domne... nu e premium, ca mea"! :)

 

Ai uitat o categorie: aceia care si-au luat BMW SH si devin aroganti AICI pe forum cu alti posesori de BMW nou, cu motor mai mic dar cu mai multe dotari.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca topicul e deschis pentru cei care au bmw fie de 2000 euro (314i dupa unii), fie pentru bazatii cu cai putere de zeci de mii de euro. Eu am inteles ce vrea sa spuna: "sunt smecher ca am bmw" si "sunt smecher ca am bmw si bani" egal sucks.
Link to comment
Share on other sites

Ca mare pasionat de masini si ca om care ma invart de mai multi ani in cercuri de soferi, multi dintre ei la fel de pasionati, am observat ceva destul de trist. Atat prin prisma masinilor conduse cat si datorita unor prieteni, am luat contact si cu alte forumuri... "cluburi" auto!

Ei bine acolo, Seat, Honda, Opel, chiar si Fiat, media pretului platit pe autoturisme se situeaza pe la 15.000-20.000 EUR. Exista totusi si acolo foarte multi posesori de masini de ~30.000 EUR (Honda, FR, ETC) sau peste. Acesti oameni si-au cumparat MASINILE DE NOI! De la 0 KM. Sunt niste oameni ce se considera medii, fara fite si aere de "vedeta pe 4 roti"!

Pe acest forum, de posesori DE MARCA PREMIUM... DE BMW, marea majoritate a utilizatorilor au cumparat masini SECOND HAND. Si un destul de mare procent din ei au luat aceste masini cu multe sute de mii de km la bord si destul de obosite. Exista, e adevarat cativa care si-au luat BMW-uri noi, dar raportat la majoritate, sut doar CATIVA.

Daca facem un calcul, media, reprezentant suma de bani platita pe autoturism ar putea fi chiar mai mica decat pe clubul Fiat, de exemplu. Si cu siguranta mult mai mica decat pe SEAT. In fapt, acesti posesori de BMW cu pretentii de inalta tinuta sociala, sunt cu o putere financiara mult mai mica decat posesorii unor marci mai...banale dar totusi dau dovada de o aroganta fara margini, izvorata din ideea... "Am BMW ji sunt jmecher... am masina premium... sunt superior"!

Pai... cat ai dat pe masina? Pai... 10.000 EUR.

 

Aha...

 

As mai adauga si faptul ca raportat la un nr egal de useri media de cai putere de pe bmwclub este mai mica decat cea de pe vwforum sau clubhonda :) ....

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care nu au rabdare sa digere ceea ce am scris mai sus si sar direct la atac (ca Mishoo)... explic ideea de mai sus intr-o maniera mult mai succinta.

Eu personal nu ii condamn pe cei care au luat BMW-uri second hand (si eu sunt in aceiasi categorie) ci pe cei care isi iau un E46 din 2.000 cu 6.000 EUR dupa care striga cu voce tare spre cineva cu o Octavia noua, de exemplu sau un Leon nou: "Ce rahat de masina ai domne... nu e premium, ca mea"! :)

 

Ai uitat o categorie: aceia care si-au luat BMW SH si devin aroganti AICI pe forum cu alti posesori de BMW nou, cu motor mai mic dar cu mai multe dotari.

Colegii de forum nu intra in asemenea discutii :lol: Suntem o comunitate, totusi!

Link to comment
Share on other sites

Pai un FIAT sau un SEAT din 94 de ex.,e o barca urata fara nici o personalitate care nu mi-as cumapara-o in veci,pe cand un E36 ,eventual cabrio cu hardtop sau un e30...mmm

 

Prefer un FIAT nou pt prietena mea de ex. si un BMW sh intretinut pt mine,nu pt ca-s smecher ci pt ca doresc o masina cu prestigiu si istorie si in acelasi timp sa imi permit intretinerea ei.

 

Nu-mi voi lua niciodata un masina noua cu ultimii bani stransi cu dintii si apoi sa fac reviziile la ne'a mitica si sa pun benzina de la rusi pt ca nu-mi permis sa o intretin.

 

LE:Ma simt bine ,in trafic,cand un bmw-ist imi face blitz sa trec.Nu am patit asta cand am fost in trafic cu alta masina. Simt ca sunt mai unite comunitatile BMW fata de altele.(excluzand "italienii" sau tuciurii care ii "dau racheta" prin trafic)

Edited by wii
Link to comment
Share on other sites

Este dovedit faptul ca sunt unii oameni care incearca sa compenseze anumite complexe de inferioritate prin achizitionarea unor bunuri gen masina , ceas, imbracaminte doar pentru a incerca sa "compenseze" macar la nivel psihologic.

Acest lucru se aplica si la UNII dintre cei care achizitioneaza un E46, e39 , e36 si se cred centauri , parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.