Jump to content

Rmfd-5 speed gearbox


Rin_Tin_Tin

Recommended Posts

remanufactured.

Ai prea mult timp liber :lol:) sa nu-mi spui ca,cauti o cutie noua ? :)

 

 

Ma uitam pe realoem ca e aceeasi cutie pe 325 si pe 328 doar ca scria Rmfd-5 speed gearbox... Rmfd-ul ala ma baga in ceatza...

 

325 meu da semne de oboseala si daca tot va trebui sa schimb motorul ma gandesc sa trec la nivelul urmator... Deci daca am aceeasi cutie imi trebuie doar motorul.... Are 1 cal in plus , a fost pus pe E36 deci omologarea va fi maxim 5 milioane...

Imi faceam calcule... :)

 

Am o bataie la motor doar cand vrea el.... Adica ba bate ba nu bate iar la 3000 de ture are sunet de drujba.... Asta cand ii dau inferioara. In acceleratie trece repede peste zgomotul ala. Ori e distributia ori imi bate o biela... Totusi daca era biela ma gandesc ca poate trebuia sa bata mereu nu doar cand isi aduce aminte...

 

 

Ciudat e ca la codul respectiv de cutie aparare ca s-a pus de la E30 pana la E39 trecand prin toate motoarele V8 si M.... Foarte ciudat...318 320 325 328 V8 M5 840 850 e30 e31 e32 e34 e36 e38 si e39... :)

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=23&fg=05

 

http://www.realoem.com/bmw/partxref.do?part=23001222983

 

Deci in concluzie cutia de M e o vrajeala... E aceeasi cutie ca pe 318 dar cu ambreiaj mai mare...

Probabil ca difera si volanta...

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Nu este vrajeala. Scrie acolo gresit. 850 CSI-ul are 6 trepte, si modelele V8, si M3 3.2 au 6 trepte. Cred ca scrie ca se poate monta:)

 

 

sa stii ca sunt si M-uri in 5 trepte... Pana in 96 daca nu ma insel au avut 5 trepte... ( M-urile de 286 de cai ) si la fel de bine sunt 8-eri si cu 4 trepte pe cutiile automate...

 

Ma gandesc ca se pot monta pt ca M50 arata aproape identic cu S50... ( mai putin admisia )

Se poate sa ai dreptate cu toate ca nu cred ca realoem da solutii de-astea de service de coltul strazii...

Ori a fost din fabrica cu piesa cutare ori nu a fost...

 

Ce ma intereseaza pe mine intr-un mod direct daca cutia de 325 e identica cu 328.... si cred ca este...

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

328i are aceasi cutie cu m3 3.0, adica ZF, 325i are getrag. Ca optiune a fost si zf pe 325i, dar nu am vazut niciunu din fabrica cu aceasta cutie.

In plus, 328i are ambreaj 240mm ca m3, 325i are 228mm ca 320i.

 

 

Putem discuta de coduri concrete de piese sau ne limitam la legende mituri si folclor ?

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Desigur, ma gândesc ca te-ai pregatit de pui intrebarea asta.

Pe 328i e cutia ZF S5D 320Z - THDU, iar pe m3 3.0: ZF S5D 320Z - THMW

Practic e aceasi cutie, identic aceleasi rapoarte. IDENTICA

Am si vazut 2 cutii una langa alta, sunt identice.

 

Acum, numai sa fi trait pe luna sa nu stii ca pe 325i s-a pus by default cutia GETRAG S5D 250G - TAJT

 

Diferenta se vede si pe realoem, intre cutia de 328i/m3 si cea de 325i.

 

Sau te refereai la partea cu ambreajul?

 

Cand am pus motorul de 2.8 pe masina, cautam volanta, deoarece motorul acesta avea automata.

Peste tot am gasit de 2.5, multi de la dezmembrari au spus ca e la fel cu cea de 2.8...

Povesti.

Discul de ambreaj de 2.8, nu intra pe volanta de 2.5.

240mm(328i/m3), 228mm(320i,325i).

 

Uite si aici dovada:

325i:

01 Set Rmfd-clutch parts twin mass flywheel D=228MM 1

 

328i:

01 Set Rmfd-clutch parts twin mass flywheel D=240MM

 

328i

 

si

 

325i

 

 

Alte date mai vrei?

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza de cutiile ZF

Daca citeai linkul de prima data nu mai trebuia sa discutam o saptamana...

 

 

 

http://www.realoem.com/bmw/partxref.do?part=23001222983

 

spune-mi parerea ta.

Realoem.com minte ?

 

Pe realoem eu nu vad nici o cutie ZF si nu vad ca se potrivesc codurile date de tine... :)

 

DA ! Stiu ca alt ambreiaj dar sa discutam de cutie...

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Linkul dat de tine este pentru ULEI DE TRANSMISIE, nu pentru cutii de viteze. Ca acel ulei merge de la 316i la 328i e altceva.

Da-mi link cu,cutia.

 

Omule cu tine e greu.... ti-am dat link DE PE REALOEM, in care codurile date de mine SE POTRIVESC. Cum nu se potrivesc? nu se potriveste ce? unde?

Link to comment
Share on other sites

Unde scrie frate ca ala e cod pt ulei de transmisie ? :)

Pur si simplu vreau sa ma lamuresc nu vreau scandal cu tine...

 

 

Stai ca am vazut unde scrie...

 

Da am gasit coduriel date de tine . Ai dreptate :lol:

 

M-am lamurit. Se poate inchide

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Asa:

 

Dupa ce apare lista asta data de tine, dai pe e36, alege un model si dai pe unde scrie cu albastru... ce scrie acolo? ulei de transmisie.

Aia e o eroare de la realoem.

 

Cutie getrag nu s-a pus pe 328i NICIODATA.

 

 

LE: mai greseste si realoem cateodata :)

post-13423-1259099528_thumb.png

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.