Jump to content

Chip tunning 520d


Alex86

Recommended Posts

Ma scuzati ca deschid alt topic dar nu am gasit nimic legat de 520d care sa aiba chip

Am vorbit cu un producator care face chip pt masini si mi-au spus ca la un 520d poate sa mareasca maxim puterea pana la 163CP.Nu se poate mai mult sau dupa acea motorul va ceda mai repede ?

Link to comment
Share on other sites

saracu copil........il compatimesc sa ai ditamai tancul si motor ....de nici treiarul nu mere bine cu el.....huh

lasal asa vere ca nu e de forja masina ta ..... :blink:

94859[/snapback]

 

Cum adica nu e de forja.Eu sunt multumit de ea.Ca voi aveti motoare de peste 2l asa e :) nu toti isi permit.Ma gandeam doar sa ii pun un chip dar nu cred ca o voi face daca trebuie sa ma apuc sa schimb ambreiajul si alte chestii.

Ma mai gandesc

Link to comment
Share on other sites

ma refeream ca daca vrei Stage II la un remap , adica peste 163 CP va trebui sa iei un ambreiaj sport. pana in 163 cp tine ala original da nu stiu cat.

94867[/snapback]

Pai asa mi-a zis si cel de acolo ca face remap la "ECU" ce o fi nu stiu :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cum adica nu e de forja.Eu sunt multumit de ea.Ca voi aveti motoare de peste 2l asa e :blink: nu toti isi permit.Ma gandeam doar sa ii pun un chip dar nu cred ca o voi face daca trebuie sa ma apuc sa schimb ambreiajul si alte chestii.

Ma mai gandesc

94866[/snapback]

 

poti face ce vrei .......nu e vb de permis ..e vb sa asculti si de unele pareri.....2000 diesel 136 cai e un partz de motor.....cotetz....te afuma un vw passat de frast ai ....asta daca esti cu seria 3 ...daca esti cu seria 5 ....

 

deci io zic sa te bucuri de confortul din seria 5 si de consumul relativ mic iar daca te arde talpa....reorienteazate nu chinuii saraca masina

 

parerea mea!!!!! tu fa ce te taie capul ca nu e treaba mea

sper sa nu te superi :)

Link to comment
Share on other sites

poti face ce vrei .......nu e vb de permis ..e vb sa asculti si de unele pareri.....2000 diesel 136 cai e un partz de motor.....cotetz....te afuma un vw passat de frast ai ....asta daca esti cu seria 3 ...daca esti cu seria 5 ....

 

deci io zic sa te bucuri de confortul din seria 5 si de consumul relativ mic iar daca te arde talpa....reorienteazate nu chinuii saraca masina

 

parerea mea!!!!! tu fa ce te taie capul ca nu e treaba mea

sper sa nu te superi  :)

94870[/snapback]

LOL comparativ cu Passat :blink:) masina asta fuge destul de bine.Consumul e pana in 7 si la drum lung sub 140 nu prea o las(Acuma depinde de filtrele de politie si localitati).Pe viitor ma gandesc la un 525 (E60) dar numai poate la anu

Link to comment
Share on other sites

Ce greutate are un 5ar E39? Sunt curios...

 

Ca parca Passatul de la firma are 1,7 tone shi 131 Cp, shi nu o fi avion, dar un pic infipt tot este... Cum sa faca asta un 3ar de 136?

 

Cat despre chiptuning sa il duci in zona celor 150 Cp (mai important mi se pare - cat cashtigi in cuplu?), dai bataie... Am mer cu un A6 de 2.5 TDI shi avea parca 156 Cp, shi chiar mergea bine.

Link to comment
Share on other sites

Ce greutate are un 5ar E39? Sunt curios...

 

Ca parca Passatul de la firma are 1,7 tone shi 131 Cp, shi nu o fi avion, dar un pic infipt tot este... Cum sa faca asta un 3ar de 136?

 

Cat despre chiptuning sa il duci in zona celor 150 Cp (mai important mi se pare - cat cashtigi in cuplu?), dai bataie... Am mer cu un A6 de 2.5 TDI shi avea parca 156 Cp, shi chiar mergea bine.

94876[/snapback]

 

ne bucuram pt tine :blink:

pana una alta daca sunteti atat de bazati pe el eu pun pariu ca io trage urat passatul de 131 de cai la un seria 3 2000d sa nu zic de seria 5 pe care il umileste

sau sa nu zic un bora.......

doritori ceva?

dar daca voi stiti asa de bine ....nu mai zic nimic.....

 

totusi de curiozitate ati avut bmw echipate cu motorul de 2000d 136cai??????sau ati aflat din presa locala????? ca sunt puternice si bla bla

Edited by AR99RMS
Link to comment
Share on other sites

Din pacate si eu m-am convins de "performantele" motorului de 2,0 D de 136 de cai pe E39-le meu :blink: .I-am montat un power box si cred ca am mai castigat ceva calutzi insa sincer imi este mila sa-i dau pedale ...asa ca urmatoarea va fi de cel putin 2,5 - 163 CP.

Nu tre sa fie nimeni ofensat ... totusi conducem si noi un BMW :)

Cel mai greu lucru de digerat este insa intalnirea in trafic cu un passat de 130CP :)

Link to comment
Share on other sites

Din pacate si eu m-am convins de "performantele" motorului de 2,0 D de 136 de cai pe E39-le meu :blink: .I-am montat un power box si cred ca am mai castigat ceva calutzi insa sincer imi este mila sa-i dau pedale ...asa ca urmatoarea va fi de cel putin 2,5 - 163 CP.

Nu tre sa fie nimeni ofensat ... totusi conducem si noi un BMW :) 

Cel mai greu lucru de digerat este insa intalnirea in trafic cu un passat de 130CP :)

95352[/snapback]

Si 520d iti da performante.Masina e ca un drog.Cu cat o conduci mai mult si vezi ca altii au un 525 iti trebuie si tie..dupa acea un 530 si tot asa pana la M5.

Sa inteleg ca esti omul care ii place sa se ia la intreceri ?Sincer ma doare undeva de passaturi.Crezi ca viteza de peste 200km/h nu e destul pt Romania ?EU sunt multumit de performantele care mi le da masina mea tinand cont ca am de imediat 3 ani permisul si pana acuma 10 luni(aproximativ)am condus Dacia Berlina.Stiu ca e un pas mare dar mi-am luat cat mi-a permis buzunarul.Cred ca peste un an va fi 525 (E60) dar asta nu o voi vinde.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt un patimas al curselor pe soselele patriei insa uneori sunt deranjat de comportamentul in trafic al unor proprietari de "carutze". Am si eu momentele mele mai proaste si atunci dau de cate un bou cu impresii gen "toata strada e a mea" si mi se pune capsa...in rest nu-i bag in seama.
Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca iti ajunge daca chiar ajungi la cei 163cp ,cum tie promis,la drumurile din RO.

unii nu isi permit sa-si ia 525 si 530,asta e...

fa tu remaparea si o sa fii multumit.

 

offtopic:ce ma enerveaza pe mine la forumul asta:toata lumea isi cam bate joc de motoarele altora,ca tu ai motor mic,ca eu am mare si is mai valabil...penibil....

daca tot e un forum pai hai sa-l facem mai atractiv si sa mai lasam caterinca asta deoparte.

intrebare:la ce bun sunt posturile daca te pui si cauti si gasesti numai glume pe seama altora???

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca iti ajunge daca chiar ajungi la cei 163cp ,cum tie promis,la drumurile din RO.

unii nu isi permit sa-si ia 525 si 530,asta e...

fa tu remaparea si o sa fii multumit.

 

offtopic:ce ma enerveaza pe mine la forumul asta:toata lumea isi cam bate joc de motoarele altora,ca tu ai motor mic,ca eu am mare si is mai valabil...penibil....

daca tot e un forum pai hai sa-l facem mai atractiv si sa mai lasam caterinca asta deoparte.

intrebare:la ce bun sunt posturile daca te pui si cauti si gasesti numai glume pe seama altora???

95391[/snapback]

De acord cu cele spuse de tine!

Edited by benarcis
Link to comment
Share on other sites

Adevarul e ca inca nu am descoperit ce pot acei 136CP..Eu merg pana in 160 ca nu poti sa mergi mai tare ca deja iti fac cu flashurile ca e radar(asta e romania).Incerc sa fac leasing daca imi ajuta d-zeu sa fac un banut.Imi doresc un 525d E60 dar cu conditia sa nu o dau pe asta.
Link to comment
Share on other sites

ce ai mai rezolvat cu chip tunning-ul ?eu zic ca daca nu esti un vitezoman inrait nu are rost sa faci mutarea...oricum ....CP te ajuta la acceleratii...dar o secunda in plus sau in minus....ramane la parerea fiecaruia...eu zic ca nu merita.....iar daca aveti ceva cu motoarele de 2 litri......aflati ca astia cu vw au scos acum 1.4 TFSI de 170 cp......benzina.....iar un motor mic e perfect pt Ro.....vrei senzatii....i-ati motor (motocicleta)!Alex86 unde esti la Drept ?(offtopic)...
Link to comment
Share on other sites

eu anul I ..sunt micutz..tot in BV ...trec in 2 fara Pb....cu privire la ce ziceai la inceputul topicului ...ai 163 dupa Chip Tunning....163 are 525td E39.....si tu ai obtine tot atat cu 2 cilindri si 500cmc mai putin.....deci ar merita zic eu.....chiar ai fi mai rapid ca 525 pt asta e mai greu(motorul mai mare)....
Link to comment
Share on other sites

Alex un pret si unde ai gasit chipul ala de 163 ??? Si eu as cam vrea sa-mi pun ...m-am tras recnt cu un 525 si-am ramas masca de cum trage ...banuiesc ca odata cu chiparea va veni si cresterea consumului nu ?:) si 320D nu are 150 cp ??? :blink: Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

xtunning.Am un prieten care e din Tg Mures si el mi-a spus.Mie mi-a cerut 150 euro dar nu are nici o legatura ca imi e prieten..nu face la nimeni reduceri ca e un simplu muncitor.Eu am ales varianta cu remap la ECU..nu stiu daca sunt mai multe variante.Consumul va scadea sau va creste depinde cum bagi piciorul.BMW 320d are 150CP dar numa modelul facelift Edited by Alex86
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.