Jump to content

BMW 530i Preturi SH si de ce e mai scumpa decat 530D


tonyto333

Recommended Posts

Salutare!

Nu am stiut unde sa cer sfatul, si daca tot il cer zic sa foloseasca si lumii.

 

M-am gandit sa cumpar masina asta:

BMW 530i Neinmatriculat

Cu cat e sub pretul pietei luand in considerare si costul inmatricularii?

 

Nu prea stiu ce sa cred pt ca pe autovit sunt multe masini la preturi foarte mari [acest tip], chiar daca sunt de la bavaria, si numai una mai ieftina care este 2004 si mai e si inmatriculata.

Atat o fi inmatricularea? 2.700e? :)

 

si inca o intrebare: DE CE SUNT MULT MAI SCUMPE DECAT 530D ? pt ca masinile pe mot. is mai scumpe d eobicei.

Link to comment
Share on other sites

E mai fiabil 530i decat 530d, mie motorul M54 3.0i mi se pare cel mai bun din punctul asta de vedere. La diesel pica o gramada de chestii, de la galeria de admisie, turbina, flansa de la role, debitmetru, sunt date dracu.

 

Si din cate am auzit, 530i manual are un consum foarte decent, 13-14 in oras.

 

Daca te uiti la anunturile de la Bavaria cu 530i te sperii, au preturi de 20k euro. E drept ca un 530i nou e mai scump ca un 530d nou, dar in timp ar cam trebui sa se inverseze.

Link to comment
Share on other sites

da... am vazut o groaza de consumuri dar majoritatea spun ca ia in jur de 18... nu fac nimic daca iau de la gura copilului sa bag in rezervorul masinii. Mai scrie si ca e taxa aproape 2.800e... baiatul zice ca-i in jur de 1.700e dar nu cred pt ca si la a mea calculul de pe site spunea 988e la cursul vechi de 36 si ceva, iar cand am ajuns acolo mi-au zis aia ca e 45.350.000. Asa ca nu se calculeaza nici la 36, si nici cum scrie pe site nu platesti. Eu o luam mult mai ieftin decat e pusa pt ca il cunosc. dar nu se merita.

 

Poate ca sunt mai fiabile, dar pe langa faptul ca te costa mai mult o masina pe benzina, bagi si mai multi bani in benzina. Ca pe unii ii lasa turbinele sau mai stiu eu ce e discutabil. Eu am avut E90-ul un an si nu i-am facut decat schimburi de ulei (3). Nu am avut ce sa-i fac. Iar cand am vandut-o era impecabila. M-a sunat omu' chiar acu cateva zile ca-i facea si el schimburile iar masina este inca impecabila.

 

Pot fi mai scumpe datorita dotarilor... nu stiu... dar o masina SH mai costisitoare nu ar trebui sa fie mai scumpa.

Link to comment
Share on other sites

E mai fiabil 530i decat 530d, mie motorul M54 3.0i mi se pare cel mai bun din punctul asta de vedere. La diesel pica o gramada de chestii, de la galeria de admisie, turbina, flansa de la role, debitmetru, sunt date dracu.

 

Si din cate am auzit, 530i manual are un consum foarte decent, 13-14 in oras.

 

Daca te uiti la anunturile de la Bavaria cu 530i te sperii, au preturi de 20k euro. E drept ca un 530i nou e mai scump ca un 530d nou, dar in timp ar cam trebui sa se inverseze.

aha si M54 fiabil... parca la el nu are ce sa pice :lol:

poate iesi mai ieftin la piese cu M54 asta vroiai sa zici :)

Link to comment
Share on other sites

taxa este cat scrie acolo daca datele din calculatorul de taxa sunt puse corect !

masina aia am vrut si io s-o cumpar inainte de actualul prop... dar m-am razgandit :)

 

Chiar! De ce? :lol:

O luai direct din Ungaria? Pe ce site ai gasit-o? Ce bani?

 

Multumin :)

 

pt ca papa prea mult si nu trage asa bine pe masura consumului. nu direct din H prin altcineva care o stia de vanzare.

pretul era destul de bun... dar mai era si taxa aia... mai bine astept pana gasesc un E92 330i 330d sau 335i 335d coupeuri :) desi am scapat un 335i cabrio la 22mii :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.