Jump to content

o mica lamurire


Chelos

Recommended Posts

Salutari din nou. Va mai deranjez cu o intrebare. As dori sa ma lamuresc cu un lucru: am observat ca BMW e36 320i majoritatea au 250 km/h viteza maxima pe ceas in bord dar unele au 260. Din ce an sunt cele cu 260? Sau cumva sunt cele cu motor M 52 B (20 6 S3) Vanos sau M 50 B (20 6 S2) Vanos ?

Va rog sa ma lamuriti multumesc.

 

 

Si ce parere aveti despre modelul e36 325 TDS?

Edited by Chelos
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am vazut cu 250 pe bord. Am vazut cu 260 240 si 220. Cele cu 220 sunt pe motorina sau cu litraj mic gen 1.6

Nu prea are relevanta anul. Pot fi din 92 93 cu 260 pe bord...

De 325 TDS cred ca e OK dar am auzit pe forum discutii de genul "sunt invechite ca tehnologie ".

Am mai aflat tot dupa forum ca cele mai noi au probleme la sub 100 de mii de km datorita nu stiu carei clapete din admisie...

Te-as sfatui sa te gandesti la un benzinar... Sunt foarte rezistente si fiabile.

Link to comment
Share on other sites

foarte ok 325 tds. am 2 cunoscuti cu asa ceva si sunt foarte multumiti de raportul consum/performante. si nici nu au avut probleme cu ele(ca motor)

kilometrajul cred ca e cum a zis si colegul mai sus.....220 au motorizarile inferioare, de la 320i in sus au macar 240 (oricum nu ii prinde , dar are acolo, pe ceas)

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am vazut cu 250 pe bord. Am vazut cu 260 240 si 220. Cele cu 220 sunt pe motorina sau cu litraj mic gen 1.6

Nu prea are relevanta anul. Pot fi din 92 93 cu 260 pe bord...

De 325 TDS cred ca e OK dar am auzit pe forum discutii de genul "sunt invechite ca tehnologie ".

Am mai aflat tot dupa forum ca cele mai noi au probleme la sub 100 de mii de km datorita nu stiu carei clapete din admisie...

Te-as sfatui sa te gandesti la un benzinar... Sunt foarte rezistente si fiabile.

 

Daca te uiti atent dupa 240 mai exista o linie care inseamna 250. Cred ca asta vrea sa spuna el.

Link to comment
Share on other sites

Am gresit eu:) am vrut sa scriu 240 nu 250.

Multumesc pentru raspunsuri.

 

 

Ma uitam pe net si ma gandeam k ar fi frumos sa imi achizitionez un e36 pentru ca este ieftin si usor de intretinut.

Ma gandeam la un 318i 318is 320i 320i coupe. Voi ce parere aveti? As dori sa aflu cat mai multe.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar sunt ieftin de intretinut dar mai tine si de noroc... Poti sa-ti cumperi o masina si sa n-ai nici o problema cu ea sau poti sa ai ghinionul sa cumperi una ce la prima vedere sa fie OK si sa schimbi la fiecare mie de Km cate ceva... In acest caz chiar daca sunt ieftine piesele te termina nervos masina respectiva...

Daca iti iei pana in 320 sa nu te astepti sa traga rupere . Oricum urban indiferent de motorizare sa nu te astepti la un consum mai mic de 11-12 in cel mai fericit caz... hai zece.... Sub zece nici o sansa.

Mult succes si la o achizie cat mai buna.

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Unii zic ca vanosul e mai bun pt ca trage mai bine cam cu o jumatate de secunda de la 0 la 100 si are consum mai bun cam cu 1 litru , altii zic ca cel fara vanos e mai solid. Oricum sunt cam la fel motoarele. Poate fi si cu vanos si fara dar sa fie in mintile lui.

 

Mie-mi place mai mult coupe-ul dar e putin mai scump in general.

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Este intradevar mai scump coupe-ul.

Ma uitam pe www.carfolio.com si am observat ca greutatea lui 320i sedan este de 1270 kg iar greutatea lui 320i coupe este de 1310 kg.

Acum stau si ma intreb oare sa fie din cauza rigidizarii aduse modelului coupe? Ca altfel nu inteleg. Nu m-as fi gandit sa fie mai greu.....mai usor ,da .....astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

Este intradevar mai scump coupe-ul.

Ma uitam pe www.carfolio.com si am observat ca greutatea lui 320i sedan este de 1270 kg iar greutatea lui 320i coupe este de 1310 kg.

Acum stau si ma intreb oare sa fie din cauza rigidizarii aduse modelului coupe? Ca altfel nu inteleg. Nu m-as fi gandit sa fie mai greu.....mai usor ,da .....astept pareri.

 

 

eu zic sa iti iei cel putin 318 is motorizare ca sa dispui de discuri franare si pe spate , conteaza foarte mult, dar parerea mea e sa iti iei 320 vanos nu ptr ca am eu asa ceva dar 6 pistoane si 24valve e mare lucru pe un motor si difera mult de 318is si cuplu si zgomot etc...in ceea ce priveste caroseria.....coupe dacanu esti familist si sedan daca esti

 

mult noroc

Edited by djicebz
Link to comment
Share on other sites

Este intradevar mai scump coupe-ul.

Ma uitam pe www.carfolio.com si am observat ca greutatea lui 320i sedan este de 1270 kg iar greutatea lui 320i coupe este de 1310 kg.

Acum stau si ma intreb oare sa fie din cauza rigidizarii aduse modelului coupe? Ca altfel nu inteleg. Nu m-as fi gandit sa fie mai greu.....mai usor ,da .....astept pareri.

 

Da, coupe-ul este mai rigidizat.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am vazut cu 250 pe bord. Am vazut cu 260 240 si 220. Cele cu 220 sunt pe motorina sau cu litraj mic gen 1.6

 

 

imi dai voie sa te contrazic ?

 

:)

 

1.6 :

 

 

Eu optez pentru 320i vanos sedan sau coupe din 95-98. Voi ce parere aveti?

 

sa fie dupa 97'.

si fii atent la dotari ( iti fac viata mai dulce la volan )

:lol:

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

estetic vorbina cele din 97'...sunt cu facelift.

ai mai multe sanse sa gasesti pe masina mai multe optiuni ( tocmai pentru ca se apropie de finalul fabricatiei )

 

un ASC, "un" geam electric si pe spate, o trapa, o incalzire in scaune.

chestii deastea marunte.

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

Ahaa. Si ce alte imbunatatiri a adus facelift-ul?

 

din cate stiu eu, nu.

daca colegii stiu....sa spuna.

 

Faceliftul e dupa 96...

O modificare din multe altele ar fi la motorasele din usa... cele dupa 96 au 2 pini cele pana in 96 au 6 pini... :) ( butoanele de geamuri difera tot la pini, clima dupa 96 e cu display electronic etc )

Cam astea sunt diferentele... :lol:

Nu foarte util postul dar te ajuta sa-ti faci o idee de diferente...

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.