Jump to content

manopera refacere motor


Rin_Tin_Tin

Recommended Posts

Ok. merci mult. Deci manopera cam 300 de euro plus ce-o mai fi de reparat sau rectificat...

Stii un mecanic priceput ?

 

Intra si manopera distributiei cand se reface motorul in banii astia ?

 

zi-mi si mie te rog ce parere ai de problema mea...

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=68603

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Ce contine un set de reparatie motor ?

Set garnituri superioare

Set garnituri inferioare

( se poate folosi pasta rosie siliconica in loc de garnituri ? Ar fi mai ieftin... in plus pt asta cred ca a fost creata...)

Segmenti

( supapele se refac )

Cuzinetii probail sunt ok

Biele probabil OK

Se alezeaza chiulasa...

Set distributie

( tachetii ii las in pace )

 

Mai trebuie ceva ? am omis ceva ?

( in afara de bujii ulei filtre... consumabile)

( incerc sa-mi fac o idee si despre piese )

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

vreo 600 ron e distributia

vreo 150 ron segmentii

garniturile superioare + inferioare cca 800 ron. la unele poti pune doar pasta.....la majoritatea nu. pasta ajuta garnitura, nu o inlocuieste

daca tot desfaci motorul ar trebui si tachetii si supapele

ca idee o supapa e intre 35-60 ron. cea de evacuare e mai scumpa.

iar un tachet e cca 100 ron .

cu cat mai dai manopera + prelucrare chiulasa, sub 2500 ron nu scazi. asta fara supape si tacheti

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa zic de problema ta, trebuie auzit ca sa imi pot da cu parerea, daca esti din bucuresti poate ne intalnim si gasim un raspuns

minimul necesar de piese pentru reparatie sunt= segmenti, cuzineti-cca 800ron, garnitura _chiulasa_-200ron, garnitura baie ulei-60ron si semeringuri de palier,2 buc 80ron

cam astea sunt preturile orientative

Link to comment
Share on other sites

Da sunt din bucuresti. Daca pot trece intr-o zi pe la tine sa-l asculti si tu sa-ti dai cu parerea , ti-as face o vizita...

 

Dar ce probleme ai de recurgi la asa ceva?

Asta.

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;#entry935059

 

 

vreo 600 ron e distributia

vreo 150 ron segmentii

garniturile superioare + inferioare cca 800 ron. la unele poti pune doar pasta.....la majoritatea nu. pasta ajuta garnitura, nu o inlocuieste

daca tot desfaci motorul ar trebui si tachetii si supapele

ca idee o supapa e intre 35-60 ron. cea de evacuare e mai scumpa.

iar un tachet e cca 100 ron .

cu cat mai dai manopera + prelucrare chiulasa, sub 2500 ron nu scazi. asta fara supape si tacheti

 

 

Daca ies pana in 20 de milioane cu piesele e ok...deci un 30 de milioane in total e ok. Daca depasesc suma asta e de rau...

 

 

Mai demult i-am luat compresia si era cam nasoala.... adica aceam valori de genul 14 10 12 8 12 6.... Nu stiu exact cat a fost compresia dar era intre 14 si 6 . Adica pilaf.

 

Dupa sunet merge in 5 pistoane.

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte trist :)

Am bagat bani de m-am plictisit in masina asta si tot degeaba... Acum bate si articulatia fatza ! am mers 6000 de km cu ea... Si am pus piese noi :lol:

 

Asta e al doilea motor ca am mai schimbat unul acum 3 ani :)

Cand am cumparat acum 3 ani masina am mers cu motorul care era pe ea cam o luna ( 1000 de km ) dupa care s-a dus dracu' ca n-a mai avut ulei.... :)

 

Dupa 3 ani iar ajung la motor obosit... M-am saturat de schimbat motoare :D

Si daca-l cumpar pe-ala "tzipla" si peste 2 ani iar ajunge drujba ?

Parca l-as face pe-asta. Macar 100 de mii de km daca tine e OK...

Plus ca ala pe care mi l-ai aratat e de 2,3... :)

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte trist :)

Am bagat bani de m-am plictisit in masina asta si tot degeaba... Acum bate si articulatia fatza ! am mers 6000 de km cu ea... Si am pus piese noi :lol:

 

Asta e al doilea motor ca am mai schimbat unul acum 3 ani :)

Cand am cumparat acum 3 ani masina am mers cu motorul care era pe ea cam o luna ( 1000 de km ) dupa care s-a dus dracu' ca n-a mai avut ulei.... :)

 

Dupa 3 ani iar ajung la motor obosit... M-am saturat de schimbat motoare :D

Si daca-l cumpar pe-ala "tzipla" si peste 2 ani iar ajunge drujba ?

Parca l-as face pe-asta. Macar 100 de mii de km daca tine e OK...

Plus ca ala pe care mi l-ai aratat e de 2,3... :)

 

pff...numai belele!cumpara un motor din germania...ce sa zic...e trist,la noi toti au motoare "tzipla"...toate au intre 130000 si 160000de km...care de fapt au cel putin inca pe atat!

Link to comment
Share on other sites

Nici cu "germania" nu mai imi e rusine....

Se plangea un membru de pe forum mai acum o luna ca s-a intors din germania cu un E36 ( compact parca ) si cand a ajuns la Timisoara a trebuit sa-i refaca motorul...

 

Din ce in ce mai mult incep sa fiu convins ca E36 nu mai sunt masini.... Si-au trait traiul si-au mancat malaiul... :)

Da ! 325 asta chiar si cu compresia proasta tragea foarte bine (chiar la liniute cu alte masini mai noi si de putere peste 150 de cai ) adica nu m-a facut de rusine niciodata ( nu m-am dat nici eu cu M-uri ) dar si sa schimb cate ceva la 500 de km e frustrant....

Ba articulatie

Ba alternator

Ba debitmetru

Ba pompa de benzina , ba troncane , ba bocane, ba se mai rupe un plastic,ba o mai gasesti zgariata in parcare ba se crapa parbrizul ba nu-ti mai merge motorasul de la geamuri , ba iti zdrangane toba, ba se ard ceasurile de bord etc etc etc

Incepe sa mi se ia...

 

Tocmai ma gandeam ce dracu o sa mai cada...

Na belea ca acum cade motorul ( si asta schimbat )

 

In afara de tzigari si mancare altceva nu mai apuc sa-mi iau. Toti banii in masina si tot nu se vede... :lol:

Nu tu cluburi, nu tu tzoale. Doar in masina in masina in masina.... M-am saturat !

Si mi-a zis taica-miu.... De-ti iei masina nu te mai vezi cu bani in buzunar...

Si asa e !

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Nici cu "germania" nu mai imi e rusine....

Se plangea un membru de pe forum mai acum o luna ca s-a intors din germania cu un E36 ( compact parca ) si cand a ajuns la Timisoara a trebuit sa-i refaca motorul...

 

Din ce in ce mai mult incep sa fiu convins ca E36 nu mai sunt masini.... Si-au trait traiul si-au mancat malaiul... :)

Da ! 325 asta chiar si cu compresia proasta tragea foarte bine (chiar la liniute cu alte masini mai noi si de putere peste 150 de cai ) adica nu m-a facut de rusine niciodata ( nu m-am dat nici eu cu M-uri ) dar si sa schimb cate ceva la 500 de km e frustrant....

Ba articulatie

Ba alternator

Ba debitmetru

Ba pompa de benzina , ba troncane , ba bogane, ba se mai rupe un plastic,ba o mai gasesti zgariata in parcare etc etc etc

Incepe sa mi se ia...

 

Ce sa zic...mergi cui ea la un popa!...glumesc! Stii cum e si cu Germania,daca mergi si o cumperi dintr un parc auto...parerea mea e ca mai bine nu bati drumul,eu mi am cumapat o de privat..alta treaba ,alta viata..in parcul auto sunt f multe tepe,km inapoi...masini praf!

Link to comment
Share on other sites

Da ! 325 asta chiar si cu compresia proasta tragea foarte bine (chiar la liniute cu alte masini mai noi si de putere peste 150 de cai ) adica nu m-a facut de rusine niciodata ( nu m-am dat nici eu cu M-uri ) dar si sa schimb cate ceva la 500 de km e frustrant....

 

mda... imi dau si replica.... Eu centrez eu dau cu capul...

Acum trage sa moara... :lol: :)

Adica nu stiu daca sa rad sau sa plang...

Link to comment
Share on other sites

In afara de tzigari si mancare altceva nu mai apuc sa-mi iau. Toti banii in masina si tot nu se vede... :)

Nu tu cluburi, nu tu tzoale. Doar in masina in masina in masina.... M-am saturat !

Si mi-a zis taica-miu.... De-ti iei masina nu te mai vezi cu bani in buzunar...

Si asa e !

Eu as merge cu dansa pana cand crapa motorul, apoi as cauta altul, in stare mai buna (tester, masurare compresie, etc).

Link to comment
Share on other sites

la ce compresie ziceai tu ca ti-a iesit cand ai masurat.....distributia probabil e cauza zgomotului, dar compresia aia inseamna problema in alta parte.....faci distributia si ramai cu alta problema, si o sa te mai coste si aia. mai stiu pe cineva cu un 318 care a bagat pana acum 50 de milioane in motor si tot ca draq merge, cand de 20 de mil isi lua motor cu totul super .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.