Jump to content

ULEI MOTOR CASTROL MAGNATEC C3 ( 5W-40


kathalin

Recommended Posts

Am facut schimbul zilele astea la cineva cu un e39 530d. I-am pus Motul Synergie sau asa ceva, stiam ca Motul is axati mai mult pe uleiuri de motociclete.

 

Nu numai Caline...

In urma recomandarii, eu folosesc la toate "fiarele" personale Motul 8100 X-Cess si nu am/ avut nici un fel de probleme..Este clasat ca un ulei foarte bun...In multe locatii..

Ultimul schimb mi l-a procurat Claudiu (ex @4ucom)

Link to comment
Share on other sites

am auzit ca motul este foarte bun, dar nu am vazut pe nicaieri. prefer totusi un ulei de care sa gasesc destul de lejer, nu sa imi vina numai pe comanda.

iar edge sport 0w-40 10w60 gasesti cam peste tot

 

Este adevarat.

Daca vrei, contacteaza userul de care ziceam (@ClaudiuBWR). Am vazut ca sunt firme care livreaza si prin posta...

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Eu prima data dupa ce am luat masina am bagat bmw 5w-40 si in 15.000 km am complectat 600-800g.La al doilea schimb am bagat castrol magnatec 5w-40 si in 16.000 km nu am complectat un gram si pe langa asta era si mai curat ca uleiul bmw cand l-am scos....Asa ca acum vreo 2 saptamani am facut al treilea schimb de cand am masina si am bagat tot magnatec 5w-40....Eu unul sunt super multumit de el....Apropo,masina e tot un e46(316i din 2000) cu 170.000km. Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

ce motor are M43 sau M43TU sau altceva?

ce ulei recomanda cartea tehnica?

dc nu sti at recomandarea mea e sa mergi pe 5w-40 dar preferabil altul decat magnatec (magnatec 5w-40 e unul dintre cele mai subtiri uleiuri 5w-40 aproape de limita cu 30)

mergi pe bmw 5w-40 sau castrol slx 5w-40

Link to comment
Share on other sites

eu personal folosesc magnatec diesel 5w40 si merge ok si nu mi-a consumat deloc intre schimburi.uleiurile ll04 au aparut odata cu filtrele de particule, ori a mea nu are asa ceva.deci folosesc 5w40 nu 5w30si totul e absolut ok.
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu pe 2.2i Castrol 4w40 magnatec printre edge sport 10w60,0w30,5w40 bmw si un castrol din germania dar nu mai stiu cum se numea avea ambalajul alb, dar magnatecul mi s-a parut cel mai prost dintre toate uleiurile mentionate si am 150000 facuti cu un bmw, mi se parea ca il si consuma, motoru parca era mai zgomotos decat in mod normal si daca depaseam 10000 de km manca 1 litru la 2 saptamani.
Link to comment
Share on other sites

ce motor are M43 sau M43TU sau altceva?

ce ulei recomanda cartea tehnica?

dc nu sti at recomandarea mea e sa mergi pe 5w-40 dar preferabil altul decat magnatec (magnatec 5w-40 e unul dintre cele mai subtiri uleiuri 5w-40 aproape de limita cu 30)

mergi pe bmw 5w-40 sau castrol slx 5w-40

lamureste ma te rog de ce 5w-40 si nu 0w 40 care este diferenta eu folosesc doar 0w4o poti sami explici te rog masina are200000km.amvazut ca fiecare are o recomandare dar nimeni nu vine cu amanunte concrete ci doar din auzite .caind am adus o din germania avea 175000km si ulei 0w40.am vazut ca unii spun ca dupa un anumit nr de km trbuie alt ulei.nu exista nici un sait cu explicatii.cei de la castrol iti spun doar ce ulei sa bagi si nu dau nr. de km.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.