Jump to content

ULEI MOTOR CASTROL MAGNATEC C3 ( 5W-40


kathalin

Recommended Posts

Nu va aud pe nici unul ca folositi Motul....sau ati folosit...

Eram curios si eu daca mai este cineva sau sunt singurul utilizator

 

 

motulul e foarte scump (10w60) altfel bagam cu mare placere...

motul e cel mai bun :)

 

Ai dreptate...eu am doua fiare si fiecare vrea altceva...Dar se merita

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu pe 2.2i Castrol 4w40 magnatec printre edge sport 10w60,0w30,5w40 bmw si un castrol din germania dar nu mai stiu cum se numea avea ambalajul alb, dar magnatecul mi s-a parut cel mai prost dintre toate uleiurile mentionate si am 150000 facuti cu un bmw, mi se parea ca il si consuma, motoru parca era mai zgomotos decat in mod normal si daca depaseam 10000 de km manca 1 litru la 2 saptamani.

5w40 acum am vazut ca am gresit dar oricum va-ti dat seama :)

Link to comment
Share on other sites

lamureste ma te rog de ce 5w-40 si nu 0w 40 care este diferenta eu folosesc doar 0w4o poti sami explici te rog masina are200000km.amvazut ca fiecare are o recomandare dar nimeni nu vine cu amanunte concrete ci doar din auzite .caind am adus o din germania avea 175000km si ulei 0w40.am vazut ca unii spun ca dupa un anumit nr de km trbuie alt ulei.nu exista nici un sait cu explicatii.cei de la castrol iti spun doar ce ulei sa bagi si nu dau nr. de km.

 

teoretic 0w-40 se comporta identic cu 5w-40 la cald, la rece e mai bun. In realitate depinde de ulei, de ex Mobil1 0w-40 este un ulei comparabil cu majoritatea 5w-40 la cald(100 grd) cu un vc=14, in timp ce Castrol edge 0w-40 la cald(100 grd) are vc=12.8 deci este clar mai subtire decat mobil1 0w-40.

dc masina ta este e36 si ai mobil1 0w-40 este ok, dc ai castrol edge 0w-40 nu prea este ok. majoritatea motoarelor de pe e36 aflate in stare buna(uzura redusa) reclama un ulei cu vc(100 grd) = 13 - 15

Un ulei grad 40 la cald (?w-40) poate avea vc100 = 12.5 - 16.2 de aceea nu prea e suficient sa spui am nevoie de un ulei ?w-40 dc vrei sa mergi pe un ulei cat mai apropiat de optim.

Link to comment
Share on other sites

Recomand Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 este complet sintetic spre deosebire de Magnatec ....

 

 

Castrol nu produce uleiuri sintetice. :)

pe bune ? adica 0w40 e semi-sintetic? si tws motorsport 10w60 e mineral , nu ?

 

uite o poza cu castrol edge sport 0w40, si niste specificatii....ce tupeu pe astia de la castrol sa minta asa pe fata ca ar fi full sintetic, cand de fapt e ulei bunica.

 

BMW Longlife-04

MB Approval 229.31, 229.51

VW 502 00 / 505 00

All Porsche cars (except Cayenne V6)

Now passes M111FE fuel economy test

API SM/CF

ACEA A3/B3, A3/B4, C2, C3

post-6801-1259678717_thumb.jpg

post-6801-1259678841_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Recomand Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 este complet sintetic spre deosebire de Magnatec ....

 

 

Castrol nu produce uleiuri sintetice. :)

pe bune ? adica 0w40 e semi-sintetic? si tws motorsport 10w60 e mineral , nu ?

 

uite o poza cu castrol edge sport 0w40, si niste specificatii....ce tupeu pe astia de la castrol sa minta asa pe fata ca ar fi full sintetic, cand de fapt e ulei bunica.

 

BMW Longlife-04

MB Approval 229.31, 229.51

VW 502 00 / 505 00

All Porsche cars (except Cayenne V6)

Now passes M111FE fuel economy test

API SM/CF

ACEA A3/B3, A3/B4, C2, C3

uleiul bmw llo4 e mai ieftin ca asta.

Link to comment
Share on other sites

edge sport 0w-40 si edge 0w-40 sunt doua uleiuri diferite

edge sport are TBN=6.6 si vc100=12.8 se pare ca nu e conceput sa-l ti mult in motor

celalalt(edge) are TBN=10.2 si vc100=13.5

 

ce chestie enervanta sa le dea nume aproape identice

ce inseamna tbn si vc si care sint cifrele optime fi mai concret te rog

Link to comment
Share on other sites

TBN total base number - se refera la bazicitatea uleiului

vc viscozitate cinematica dupa asta se incadreaza uleiul la cald 100 grdC in clasa 20 30 40 50 60

HTHS high temperature high shear - reprezinta capacitatea de a mentine pelicula de ulei neintrerupta in conditii de solicitare mecanica si termica ridicata

 

acesti parametrii (plus altii) se gasesc de obicei in fisele tehnice ale uleiurilor

valorile optime depind de tipul de motor si de regimul de utilizare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.