Jump to content

Viteza 1


CatuXXX

Recommended Posts

Salutare!!! imi da eroare pe functia search si asa ca postez direct iar in caz ca topic asemanator exista va rog da-ti link. E46 2.2i de ce cateodata nu intra in viteza intai pana la capat? Trebuie sa dau drumu la ambreiaj putin si apoi intra de unde a ramas sau scot din viteza calc ambreiajul iar si intra fara probleme sau dau a doua si apoi viteza intai si intra. Ambreiajul este schimbat dar si cu cel vechi facea asa. Mentionez ca treaba aceasta se intampla destul de rar.
Link to comment
Share on other sites

Salutare!!! imi da eroare pe functia search si asa ca postez direct iar in caz ca topic asemanator exista va rog da-ti link. E46 2.2i de ce cateodata nu intra in viteza intai pana la capat? Trebuie sa dau drumu la ambreiaj putin si apoi intra de unde a ramas sau scot din viteza calc ambreiajul iar si intra fara probleme sau dau a doua si apoi viteza intai si intra. Ambreiajul este schimbat dar si cu cel vechi facea asa. Mentionez ca treaba aceasta se intampla destul de rar.

exact asa imi face mie la dacie :)

Link to comment
Share on other sites

VOLANTA??? Ar fi nasol ca e scumpa...totusi simtomele de volanta dusa nu le am...adik nu imi dardaie la plecare de pe loc sau altceva de genu nu se simte nimic altceva legat de transmisie decat faza asta la viteza intai. Plus ca am un prieten tot cu 2.2 caruia la plecare de pe loc masina ii dardaie din toate incheieturile iar chestia cu intratul in viteza ca la mine el nu are...
Link to comment
Share on other sites

la fel s-a intamplat si la mine, se observa mai ales cand era mai frig. am schimbat volanta si kit ambreiaj si am scapat de problema.

culmea: volanta am gasit-o cel mai ieftin la reprezentanta, posibil pe forum sa gasesti mai ieftina de atat (1.425 lei) e90 318d

Am vorbit inteles ca nu de la volanta ar fi ci de la timoneria de la cutie. Acum nu stiu ce sa zic ca nu am verificat nimic. Am deschis topicuk doar pentru a discuta ca nu ma deranjeaza deloc problema asta pot sa zic ca se intampla faza cu viteza intai la un interval de cel putin o saptamana si decat o data.

Link to comment
Share on other sites

sunt curios daca mai au si altii chestia asta. si la mine a facut asa de cateva ori dar nu ma deranjeaza. si mi-a facut si la alta masina, nu doar la bmw :lol: . totusi cred ca multi nu isi dau seama de chestia asta, chiar daca li s-a intamplat, pentru ca pana la urma nu e o probleme. o scoti, o bagi iar si gata :)
Link to comment
Share on other sites

Si eu am mici probleme uneori cu treapta 1 si 2,(restul treptelor aproape insesizabil) mai ales cand e rece afara si in primele minute de exploatare a masinii.Un mecanic mi-a zis ca buba ar fi ceva bucse din timonerie.Cat de curand am sa o duc la alt mester si sa vedem daca o sa o rezolv cumva.Eu kitul de ambreaj l-am schimbat anul trecut.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am mici probleme uneori cu treapta 1 si 2,(restul treptelor aproape insesizabil) mai ales cand e rece afara si in primele minute de exploatare a masinii.Un mecanic mi-a zis ca buba ar fi ceva bucse din timonerie.Cat de curand am sa o duc la alt mester si sa vedem daca o sa o rezolv cumva.Eu kitul de ambreaj l-am schimbat anul trecut.

cand ai schimbat kitul, s-a uitat cineva daca volanta are joc?conteaza mult daca ambreiajul a fost montat corect.

mai bine mai du-te si la alt mecanic, eventual unul care lucreaza pe bmw sau reprezentanta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.