Jump to content

Discuri frana


Recommended Posts

A sosit si timpul sa schimb discurile de frana... Din pacate avand in vedere "calitatea" pieselor de pe piata noastra nu ma pot hotara ce fel de discuri sa cumpar. Astept cateva pareri.( este vorba de E39 model 2002) Edited by benarcis
Link to comment
Share on other sites

Masina e inca de vanzare! Problema e ca nu ma lasa sufletul sa-i bag piese de 2 bani si in plus de asta sunt impacat cu ideea ca voi da o masina buna si sa fie multumit de ea. Chestiile astea de a o pregati de vanzare sau de a schimba o piesa cu una de kkt nu imi plac...cred ca doar niste samsari de masini ar proceda asa. No ofense!

Acum poate imi dati si niste sfaturi pt achizitionarea unor discuri. Un prieten mi-a recomandat discuri LUCAS! Pareri ?

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am facut revizia recent la care am schimbat discurile,placute,tamburi frana de mana ,de fapt altii nu mai sunt :) si toate uleiurile siiiiii bineinteles :) articulatia in mare parte,deh ,traim in Romania aa si sa va arat cum aratau tamburii mei??? :blink: imi cer scuze dar pozele au fost facute cu tel :) Edited by paco_wonderboy
Link to comment
Share on other sites

eu mi-am facut revizia recent la care am schimbat discurile,placute,tamburi frana de mana ,de fapt altii nu mai sunt :) si toate uleiurile siiiiii bineinteles :blink: articulatia in mare parte,deh ,traim in Romania

95508[/snapback]

 

cat ai dat pe discuri? ca trebuie sa le schimb si eu.

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am facut revizia recent la care am schimbat discurile,placute,tamburi frana de mana ,de fapt altii nu mai sunt :) si toate uleiurile siiiiii bineinteles :blink: articulatia in mare parte,deh ,traim in Romania

95508[/snapback]

De unde ai luat discurile???

Link to comment
Share on other sites

v'am zis am intrebat de ATE - discuri parca 165 RON/bucata disc fata si 160RON placute .

 

altcineva mi-a zis ca ar fi cam dure ..... cica sa iau lucas... eu vreau nisteplacute sa nu scartaie .... nu conteaza ca se duc in 20 de mii de kilometrii sa franeze bine

Link to comment
Share on other sites

v'am zis am intrebat de ATE - discuri parca 165 RON/bucata disc fata si 160RON placute .

 

altcineva mi-a zis ca ar fi cam dure ..... cica sa iau lucas... eu vreau nisteplacute sa nu scartaie .... nu conteaza ca se duc in 20 de mii de kilometrii sa franeze bine

96336[/snapback]

De unde ai preturile astea? Aici (in P Neamt) am gasit discuri Lucas la 220 ron fata si 180ron spate bucata! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca ATE sunt mult mai bune decat Lucas sau Zimmermann si bineinteles mai scumpe( nu cu f mult). Stie cineva daca exista in Ro vreun distribuitor de incredere?

96053[/snapback]

 

Eu am pus ATE noi (parca POWER ATE scria pe cutii), placutze noi, acum 15 mii de km. Shi in momentul de fatza, pe drum drept, cand franez ushor, imi vibreaza volanul :blink: .

 

Asta nu imseamna discuri strambe? Sau poate fi din altceva? Mentionez ca in viraj franarea nu e cu vibratii.

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

De unde ai preturile astea? Aici (in P Neamt) am gasit discuri Lucas la 220 ron fata si 180ron spate bucata! :blink:

96340[/snapback]

 

la un magazin in bucuresti - au preturi foarte bune pt bmw !

 

@muadDib - teoretic ar insemna discuri ovalizate ... si mie imi face/a la fel ... acum dupa ce am rectificat treaba cu pivotii aia ... sincer va zic mi se pare ca nu mai topaie volanul ... parerea mea ca trepidatia aia in volan poate fi de la .... discuri/placute, jocuri in pivoti, bucsi, bielete .....

 

Deci du-te si la un service si verifica-ti pivotii, bucsile si bielete ( directie si antiruliu - mai putin cred )

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
super .. eu chiar nu stiu ce discuri sa'mi mai iau - pe cuvantul meu .... unii lauda ate, altii zimmerman, altii x sau Y ... BMW ce discuri folosesc ? de la ce producator ?

102175[/snapback]

 

De la mai multi. Dar si ATE e printre ei. Si Bosch. La mine si pompa de frana e facuta de ATE.

 

ATE se pare ca e o marca a Continental.

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu pe masinile BMW placutele si discurile sunt ori ATE sau TEXTAR, bine e posibil sa nu fie asa pe toate modelele. la mine a venit cu ATE din fabrica si am mers tot pe ate, o singura data am pus lucas si sa simtit, frana era mai elastica si tinea mai prost, in plus de asta de atuci a aparut si un mic joc la volan in timp ce franez la viteze de peste 140Km/h, chiar daca acum am revenit pe placute ATE. oricum schimb discurile la urmatorul schimb de placuti si o sa pun tot ATE ma tin doar 20.000Km dar macar am frane.
Link to comment
Share on other sites

Eu am pus ATE noi (parca POWER ATE scria pe cutii), placutze noi, acum 15 mii de km. Shi in momentul de fatza, pe drum drept, cand franez ushor, imi vibreaza volanul  :) .

 

Asta nu imseamna discuri strambe? Sau poate fi din altceva? Mentionez ca in viraj franarea nu e cu vibratii.

96362[/snapback]

 

 

echilibreaza rotile...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.