Jump to content

E39 clima 96 nu baga cald consola din spate la genunchi


ceoby

Recommended Posts

Salut,

Am observat ca de cand a venit frigul, la consola pt pasagerii din spate la nivelul genunchilor nu baga aer cald, ci doar rece, indiferent de variantele pe care le incerc.

Ceva idei ?

I have the same problem....E39 520i '97...sa fie 1 din robineti defect?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am observat ca de cand a venit frigul, la consola pt pasagerii din spate la nivelul genunchilor nu baga aer cald, ci doar rece, indiferent de variantele pe care le incerc.

Ceva idei ?

 

E39 523i an 97,la fel numai rece indiferent de setarile climei,am luat de la dezmembrari alta consola (cea de care vorbesti tu) si mai are o rotita cu rosu si albastru din care pleaca un cablu si se infige in instalatia climei,dar nu am firul acela pe instalatie,sau nu l-am gasit eu pe acolo,dar asa sunt modelele astea nu merge decat pe rece.Nu ai ce sa ii faci.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am observat ca de cand a venit frigul, la consola pt pasagerii din spate la nivelul genunchilor nu baga aer cald, ci doar rece, indiferent de variantele pe care le incerc.

Ceva idei ?

 

Asa sunt consolele. In spate nu baga decat AC sau ventilatie pe rece. Nu exista legatura la calorifer :).

Idee: opreste-o :lol: baga destula caldura in spate pe la picioare si mai vine si din consola centrala fata. Nu mi-e frica de vreo reclamatie de la pasagerii din spate ca le e frig :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am observat ca de cand a venit frigul, la consola pt pasagerii din spate la nivelul genunchilor nu baga aer cald, ci doar rece, indiferent de variantele pe care le incerc.

Ceva idei ?

 

Asa sunt consolele. In spate nu baga decat AC sau ventilatie pe rece. Nu exista legatura la calorifer :).

Idee: opreste-o :lol: baga destula caldura in spate pe la picioare si mai vine si din consola centrala fata. Nu mi-e frica de vreo reclamatie de la pasagerii din spate ca le e frig :)

 

Cred ca ai dreptate ...eu oricum asa procedez (mai ales cand am om in spate)..ala de pe bancheta din spate se inverzeste acolo de frig cu AC-ul ala...asta e un mare minus pentru modelele astea de E39...oare cat ii costa sa faca racordu la cadl si in spate?...oare chiar asa mare inginerie era?...sa nu-mi spuneti ca ar fi costat o avere nimicu asta...

Edited by Cosminas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 10 months later...

Redeschid acest topic,sper sa nu va suparati!

Azi am constatat ca nici mie nu-mi mai baga aer cald in spate,pana acum functiona.Nu ar fi problema,dar in spate sta fiul meu de 5ani si se plange dimineata cand il duc la gradinita.

Masina este un e39 fl,are pe comutator patratelul rosu si cel albastru.

Eu ma gandeam ca poate sunt probleme la comutator,nu mai trimite impuls pentru a deschide clapetele.

Sa cumpar alta consola pe spate?

A elucidat cineva problema?

Link to comment
Share on other sites

si acest motoras pt clapete este situat in consola (partea din spate sau unde) ca am impresia ca nici la mine nu baga cald in spate

multam anticipat de raspuns

Nu!Acesta este in fata(partea dreapta,pasager)in spatele climatronicului pe lateral stanga,se demonteaza foarte usor(este un surub,se demonteaza masca aia,cea de la picioarele pasagerului).Poti sa-l si verifici scotandu-l din locasul ala,comutand pe cald sau rece vei vedea daca se invarte.

Valabil doar pentru ventilatie spate!

Edited by kolea
Link to comment
Share on other sites

E posibil sa fie aia, la mine nu mai baga cald de cand am schimbat piesa cu tepi ,sigur am umblat acolo si am atins motorasul asta daca ai face ceva poze ar fi perfect.

am sa fac cat pot de repede poze,la mine aceasta a fost problema.

Edited by kolea
Link to comment
Share on other sites

Acestea sunt...calitatea lasa de dorit,pozele sunt facute cu telefonul.

Motorasul se scoate foarte usor,fii atent ca are o clema!

Pentru a verifica motorasul deschizi clima si comuti pe cald respectiv rece(comutatorul din spate,pasageri),in acelasi moment vei observa daca acesta din urma functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca acolo unde pe consola din spate nu exista comutatorul cald-rece,

nu va intra in veci aer cald in masina? In aceste conditii mi se pare un rabat

de la calitate, chiar daca optiunile de pe masina sunt standard.

 

Eu nu dispun de aceeasta comanda, desi modelul este facelift.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut !

 

am si eu o problema la un e39 530d(cu modul rece-cald si pe spate) nu baga caldura la pasager dreapta fata cand masina sta pe loc,iar dak o tin accelerata de ex: la 1500rpm-2000rpm baga k si in timpul mersului cand nu am probleme,aveti idee ce ar putea fi k imi face reclamatii prietena :twoup:) masina fiind steptronic la orice coborare turometrul sta pe 700-800rpm si normal baga rece,la me(sofer) nu e nici o pb baga indiferent dak stau pe loc sau merg. HELP ME !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.