Jump to content

am distributie pe lant?


clausthaler1

Recommended Posts

m40-ul este pe curea, si m20-ul

 

 

si vorbim de ce motoare ?????????????????????????????????????????

 

 

pe E36 s-au pus doar 10 tipuri de motoare : http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/

 

 

 

 

 

 

 

Inseamna ca m40-ul meu de pe e36 l-au pus neoficial. sunt foarte multe e36 cu m40 care este pe curea, si nu stiu de ce lumea se fereste atat de aceasta curea , am schimbat-o foarte repede si foarte usor...

Link to comment
Share on other sites

sunt niste motoare M20/M40.....dar nu pe E36, ci pe E30, care e o alta poveste.

M40 a fost si pe E36

Da, dar nu la is. E36 318is e fabricata din 91 si a iesit deja cu M42 care este pe lant.

 

m40-ul este pe curea, si m20-ul

 

 

Asta stiu ca nu sunt de ieri pe forum....

Ce nu inteleg eu e ca nu am gasit nici un site in care sa vad ca 318is are m40 sau m20....

 

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_E36

 

Nici una. 318is are M42. (realoem)

Link to comment
Share on other sites

Imi permit sa aduc si eu cateva detalii:

motoarele 1.8iS au fost 2 modele mari si late la viata lor:

tip motor M42 adica cel cu cilindreea de 1.8 si

tip motor M44 adica cel cu cilindree de 1.9.

diferenta intre cele 2 este la cuplul motor, caii putere fiind aceeasi adica 140.

Ambele motoare au distributie pe lant, nu a existat nici un 1.8iS cu distributie pe curea.

 

Mototrul M43 este alta macare de peste, este si el tot pe lant, dar are alte cilindree cum ar fi 1.6,1.8, si 1.9 care s-a pus pe E46 non facelift.

 

Motorul 1.8 iS a fost un motor foarte reusit la viata lui, acesta fiind un compromis foarte bun intre putere si consum pe clasa lui de 4 pistoane.

 

Daca nu se aud zgomote ciudata din carcasa distributiei, nu ai de ce umbla acolo, lantul este dublu, pinioanele angrenate sunt duble, deci el este facut ca sa reziste cu stoicism la orice conditie de lucru si in timp.

 

Dupa parerea mea este unul dintre cele mai reusite motoare in 4 pistoane, facute de bmw la vremea respectiva, daca nu chiar pe primul loc.

Link to comment
Share on other sites

sunt niste motoare M20/M40.....dar nu pe E36, ci pe E30, care e o alta poveste.

M40 a fost si pe E36

Da, dar nu la is. E36 318is e fabricata din 91 si a iesit deja cu M42 care este pe lant.

 

Eu ma refeream ca nu doar pe E30 a fost pus M40, precum zicea makszemke. Daca ai citi mai sus ai vedea ca am zis ca pe is nu este motor cu curea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.