Jump to content

salut poate ma ajuta si pe mine cineva


Recommended Posts

da si eu zic ca nu inchide cum trebuie

dar nu am nici o schimbare la masina merge ok

numa ca am dat cu ochi de ea ca fuma un furtun acolo

se gaseste de cumparat piesa

e scumpa ?????

 

Banuiesc ca se gaseste dar nu stiu cat costa. Mai este un coleg de forum care a avut probleme cu valva aia si i-a topit furtunul ce merge spre pompa si racordul de cauciuc de la galeria asa ca eu cred ca merita sa o schimbi daca e defecta. Inainte de a o schimba verifica totusi electrovalva care o controleaza sa fii sigur ca functioneaza corect. UIte aici link-ul unui topic pe tema asta: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=63249&hl=

Link to comment
Share on other sites

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=50

piesa fara numar

piesa mare ce este ca mie mi se pare ca ii crapata pe margini si imi afuma pe acolo

merci mult

 

 

eu vb de piesa mare de sus din stanga

ca acuma ma uit atent pe desen si vad ca doua sunt fara numar

deci cea mare din stanga inta in ea doua furtune groase

Link to comment
Share on other sites

eu vb de piesa mare de sus din stanga

ca acuma ma uit atent pe desen si vad ca doua sunt fara numar

deci cea mare din stanga inta in ea doua furtune groase

 

Pai aia e piesa nr. 1 si e chiar pompa de aer secundara, nu e nenumerotata. Daca iti iese fum din ea pot fi 2 motive: fie pompa are o problema electrica si iese fum din ea, ceea ce ar indica un scurtcircuit si ar trebui remediat de urgenta dar nu prea cred sa fie cazul, fie tot valva de care am scris mai sus e de vina. Desfa furtunul care intra in ea dinspre pompa de aer si vezi cum se prezinta.

Link to comment
Share on other sites

Lasand la o parte posibilitatea foarte putin probabila sa fie vreun scurt in pompa care sa produca fum, singurul loc de unde poate ajunge fum in pompa de aer secundar este galeria de evacuare si asta se intanpla doar daca valva despre care am scris si eu si Paul mai sus e stricata. Verifica iesirea valvei inspre pompa. Daca ai acolo reziduuri din esapament inseamna ca valva nu mai inchide bine. Daca valva nu mai inchide bine exista doua variante: fie valva e stricata si atunci trebuie inlocuita fie electrovalva care o controleaza e stricata si trebuie inlocuita.

 

Daca vrei ne putem intalni si ma uit eu la masina dar nu pot decat saptamana viitoare si nu e o idee prea buna sa mai mergi o saptamana cu defectul asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.