Jump to content

Zgomot motor E 39 vara


Similea

Recommended Posts

Am o nedumerire legata de urmatoarele aspecte:

- masina este un 530 DA E 39. In ultima vreme, odata cu venirea caldurii, dupa ce se incalzeste motorul, la acceleratii, (mai ales la cele puternice) de sub capota se aude un zgomot intens, ca si cum ar sufla o aeroterma uriasa. Nu este zgomotul turbinei, care este mai ascutit, ci un vuiet ca de... locomotiva. Sint curios daca aceste lucru este normal, deoarece se pare ca e atat de puternic incat se sperie pietonii pe trotuar... :blink:

Cum nu ma pricep la aspecte mecanice, am banuit ca asa este normal, probabil ca lucreaza ventilatorul din spatele radiatorului. Insa am verificat cu masina stand pe loc si la accelerare puiternica paletele respective nu par a se invarti cu mult mai repede.

Ce ma ingrijoreaza ?! este faptul ca mi s-a rupt cureaua de la AC de cateva luni merg cu ea asa, ca mi-a fost lene sa ma duc s-o schimb, si de vreo 2 saptamani nu-mi mai baga nici macar aer... simplu, de la ventilator inauntru, si am gasit in partea stanga a radiatorului un senzor scos de pe locasul lui (scos probabil de cel care mi-a demontat cureaua), l-am pus la loc si dupa aia, asa cum v-am spus, nu mai merge nici ventilatia inauntru si a inceput sa se auda si cvuietul de care vorbeam.

In concluzie, presupunand ca asta n-are legatura cu zgomotul in cauza, as vrea sa intreb si pe alti posesori de masini similare daca si la ei se aute zgomotul de care vorbeam si daca stiu ca acesta sa fie... normal.

Multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am 520D deci nu stiu daca ajuta prea mult dar la mine se aude un zgomot ca de uzina dupa ce-am oprit motorul ..ca si cum s-ar inchide pe rind tot felul de aparate si motorase etectrice sau fulii care se opresc din rotatie cu un tiuit :blink: ....alte probleme nu am ...Ma gandesc oare de ce n-ai inlocuit cureau de AC atunci cand ai demontat cureaua ? ...n-ai nevoie de racoare vara ?:)
Link to comment
Share on other sites

Pai n-am momtat cureaua ca mi s-a zis ca trebuie sa dau bara jos. O s-o montez foarte curand, ca tocmai mi s-a ivit ocazia, acum jumatate de ora un tinar sofer incepator de Dacie a dat inapoi fara sa se uite si mi-a julit si in infundat bara din fata.

:blink:

Dacia nu are nimic, evident.... :)

Link to comment
Share on other sites

Zgomotul este de la vascocupla, care merge foarte tare pentru ca afara e mult mai cald si e nevoie de putere mai mare de racire.

 

Pai si daca da bara jos, crezi ca poate ajunge la compresor? Pai ai calandrul dupa bara pe care vin radiatoarele.

 

Sa dea scutu jos si sa se bage sub masina.

Link to comment
Share on other sites

Sa dea scutu jos si sa se bage sub masina.

 

 

Asa am sa le spun. Ma mira insa ca toti mecanicii mi-au zis ca trebuie sa dea bara, radiatorul jos... inutil, daca se poate monta pe dedesubt.

 

Si faptul ca nu mai baga nici macar aer de afara in habitaclu? S-o fi dus celebra "piesa cu tepi" de care am vazut aici pe forum? Intreb pt ca, din pacate, se pare ca exista in zona numai vreo doi mecanici buni de Bmw si sint plecati din oras!

Link to comment
Share on other sites

Eu am 520D deci nu stiu daca ajuta prea mult dar la mine se aude un zgomot ca de uzina dupa ce-am oprit motorul ..ca si cum s-ar inchide pe rind tot felul de aparate si motorase etectrice sau fulii care se opresc din rotatie cu un tiuit  :blink: ....alte probleme nu am ...Ma gandesc oare de ce n-ai inlocuit cureau de AC atunci cand ai demontat cureaua ? ...n-ai nevoie de racoare vara ?:)

96646[/snapback]

LOL si aia e problema ?

Link to comment
Share on other sites

acelasi lucru mi se intampla si mie la 525d, dupa ce trec de 2.000 ture si mai ales in treptele infer. 1,2,3, dar curios este ca pana vara asta nu am mai auzit acest zgomot infiorator de sub capota...am tendintza sa cred ca este turbosuflanta intrucat mi se pare ca si masina a devenit ceva mai lenesa
Link to comment
Share on other sites

:blink: Si la mine se aude un pic mai pronuntat la accelerari,dar cum a spus cineva mai sus,e cel mai frumos zgomot :) Celebra piesa cu tepi costa in jur de 80 euro, am schimbat-o si eu acum vreo 2 ani,iar inainte de a o inlocui nu baga aer deloc,de niciunde si de niciun fel.
Link to comment
Share on other sites

Pai bara de fata o am infundata! :blink: :)

Am fost azi la service (in sfarsiiit!) sa-mi montez cureaua de la AC si... surpriza!...nici dupa montare nu-mi vine nici macar vreun firicel de aer in habitaclu, fie si de afara. cu siguranta este celebra piesa cu tepi :) pentru ca mi s-a zis ca s-a dus "ariciul".

M-am uitat si mi s-a explicat "ca nu cupleaza" angrenajul pe care se afla cureaua respectiva, se pare ca sunt doua "roti" pe acelasi butuc (scuzati-mi exprimarea) una angrenata de alta.

 

A, si mi-am montat si senzorul de temperatura exterioara care era ... pierdut...si, pt ca am vazut un topic pe-aici din care reiesea ca intra in functiune (arata corect temperatura) in cateva ore de la montare, pot sa va spun ca acest lucru este fals, trebuie sa indice corect imediat.

 

S-auzim de bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.