Jump to content

adaptare bec xenon h8, in loc de h11 la proiectoare


alin12345

Recommended Posts

MĂŁ refer la ce am eu chef. :)

 

Ai nevoie Âşi de mufe, altfel nu se va potrivi.

 

PĂŁi ai bani de X6? :lol:

 

E Þãrãnie pentru cã-i vei orbi pe ceilalÞi participanÞi la trafic.

 

MĂŁ rog, e clar cĂŁ mĂŁ obosesc degeaba...

pai de unde sti tu ca am sa le folosesc tot timpul, ca sa-i orbesc si pe alti participanti la trafic?

poate am sa le folosesc doar pe timp de zi, pe timp de ceatza!

ideea era ca puteam sa le iau de la tovarul asta al meu la un pret foarte bun!

atata tot!

Daca consideri ca te obosesti "degeaba", pai cred ca ar fi mai bine sa nu mai postezi "degeaba"!

In felul asta nu ai mai consuma atata energie "degeaba".

Link to comment
Share on other sites

Desi exprimarea e destul de dura, sunt de acord cu Ciupanezu. Pentru ca in mod evident proiectoarele alea o sa fie ridicate si folosite pe post de faruri, ca sa se 'vada frumos' angel-eyes-ul. Ca daca ar fi de folosit pe bune, pentru 2 ocazii pe an sau cat folosesti cu adevarat proiectoarele (la mine cam asta e media), nu merita investitia.
Link to comment
Share on other sites

eu am aprins zilele astea proiectoarele cu xenon de vreo 2-3 ori sa vad ce imbunatatire aduc la vizibilitate pentru ca la faruri sunt becuri xenon d2s 5300 k sau sunt cele originale deci sunt cam galbene, si m-a surprins sa vad, ca nu prea e diferenta de vizibilitate, deci alea is pe post de design acolo...
Link to comment
Share on other sites

Desi exprimarea e destul de dura, sunt de acord cu Ciupanezu. Pentru ca in mod evident proiectoarele alea o sa fie ridicate si folosite pe post de faruri, ca sa se 'vada frumos' angel-eyes-ul. Ca daca ar fi de folosit pe bune, pentru 2 ocazii pe an sau cat folosesti cu adevarat proiectoarele (la mine cam asta e media), nu merita investitia.

 

Am folosit aceastã exprimare pentru cã este evident faptul cã iniÞiatorul topicului este genul de om care nu dã doi bani pe oamenii din jurul sãu, nu-l intereseazã faptul cã Îi va orbi pe ceilalÞi participanÞi la trafic, nici cã va lumina totul pânã-n plopi.

 

E o chestie de respect Âşi de educaĂžie.

 

Ce Ăžie nu-Ăži place, altuia nu-i face!

Link to comment
Share on other sites

Păi ăla era kit xenon OEM.

 

A costat 30 de milioane, erau proiectoare cu lupă, aşa că nu orbeau pe nimeni.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=63&fg=95

 

Diferenţa este că acel kit aftermarket este montat pe proiectoare fără lupă, prin urmare luminează tot până-n plopi.

Kit-ul OEM nu orbeşte pe nimeni.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

pai de unde sti tu ca am sa le folosesc tot timpul, ca sa-i orbesc si pe alti participanti la trafic?

poate am sa le folosesc doar pe timp de zi, pe timp de ceatza!

ideea era ca puteam sa le iau de la tovarul asta al meu la un pret foarte bun!

atata tot!

Daca consideri ca te obosesti "degeaba", pai cred ca ar fi mai bine sa nu mai postezi "degeaba"!

In felul asta nu ai mai consuma atata energie "degeaba".

Serios ? daca tii neaparat sa stii xenonul este fix ZERO pe ceata, halogenul bate xenonul rau de tot in privinta vizibilitatii pe ceata .. recunoaste mai bine ca te incadrezi in categoria indicata de catre ciupanezu.. fiecare cu gusturile lui frate dar ... nu sa`mi f**i mie ochii doar ca sa fii tu "jmeker"!

Daca vrei totusi sa fii tu cool si sa mergi cu proiectoare ...ia`ti niste becuri gen philips bluevision si o sa se vada decent, macar nu spargi ochii nimanui noaptea.

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Oare nu punea si BMW din fabrica xenon in proiectoare fara lupa ? Daca era asa mare afacere ? Si daca nu era deranjant sau orbitor pentru ceilalti participanti la trafic (sau macar exista ca optiune, daca nu era dotare standard) ? In GERMANIA trebuie neaparat sa ai carligul de remorcare cu cui detasabil. Atunci cand nu remorchezi nimic, trebuie sa dai cuiul jos, nu ai voie sa mergi cu el pus. Si cate si mai cate legi...dar la noi...ce ne trebuie legi ? Legile le fac cei cu ceafa lata si cu lantu de la caine la gat suflat cu aur. Pana si Mircea Badea a renuntat sa mai zica "Traim in Romania" pentru ca nu mai vrea sa pronunte cuvantul "Romania".
Link to comment
Share on other sites

si eu am xenon in proiectoare si normal ca ma atac fiindca se generalizeaza aiurea.

 

pe e34 am lupe si sunt reglate sa bata undeva la nivelul barii la o distanta de 50 metrii

iar pe e38 nu am lupe, insa spre deosebire de e39 am un "reglaj" peste bec, ce imbraca becul si impiedica lumina sa se duca in sus.

si am ales sa montez kitul de xenon pt a avea o vizibilitate mai buna, nu sunt multumit de faruri.

 

tot tzaran sunt nu? pfff

urata generalizare ciupanezule!

 

p.s. diferenta intre kiturile OEM si cele aftermarket e ca cele OEM sunt mai fiabile si mai scumpe. poti sa cumperi kit aftermarket cu aceeasi temperatura ca becul OEM, adica 4300k, si nu iti dai seama de diferenta. ca majoritatea aleg 6000k asta e alta problema.

Link to comment
Share on other sites

cristi apreciez daca renunti la "nea" si daca poti sa postezi fara ironia de rigoare. :)

 

nu stau sa caut pe google distanta legala.. sunt sigur ca in urmatorul post imi vei spune tu.

totusi nici eu nu suport faruri reglate prost sau lumini ce orbesc.. tinand cont ca circul des noaptea. chiar crezi ca nu mi-am reglat luminile in asa fel incat sa nu deranjez participantii la trafic? te inseli.

 

p.s. poate nu ai inteles .. lumina proiectoarelor bate pana la nivelul barii la o distanta de 50 de metrii. aici ma refer la TOATA lumina generata de proiectoare. fascicolul principal bate undeva mult mai aproape de masina.

Link to comment
Share on other sites

:)) haios alin.. totusi scuze de offtopic..

tinand cont de tabelul dat aici cred ca poti adapta ft usor becul. pare a avea aceeasi prindere deci ar fi "plug and play" dar nu garantez. cel mai bine verifici inainte :lol:

 

dupa ce montezi te rog sa reglezi proiectoarele pt a nu te injura in trafic.. si aici vb serios.. proiectoarele chiar nu trebuie sa deranjeze nici macar atunci cand te apropii de masina.

bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.