Jump to content

Vand SISTEM 2DIN Dedicat BMW E46 - Navi, TV, Touch, DVD, Bluetooth, iPod etc


Recommended Posts

[...]Dupa lungi parlamentarii cu ei am reusit sa scad pretul cu 50 de euro, mai mult nu s-a putut.

Ce ai reusit tu de fapt sa faci nu a fost sa scazi pretul cu 50 de euro, ci a fost sa-i obligi pe ceilalti vanzatori sa mareasca pretul cu 200 de euro! Asta e realitatea, oricat ai vrea tu sa prezinti altfel situatia.

 

Legea este facuta tocmai pentru combaterea unor asemenea situatii, in care un vanzator face presiuni asupra altui vanzator prin intermediul producatorului. Pretul trebuie sa se formeze pe baza de cerere si oferta, nu prin justificari si presiuni.

 

Nu are relevanta ce ti-au zis tie distribuitorii. Prevaleaza legea din Romania. Care nu permite asemenea practici anticoncurentiale.

 

Mai pun o data articolul respectiv din lege ca eliminam orice dubii:

Art. 5

(1)Sunt interzise orice ÎnÞelegeri exprese sau tacite Între agenÞii economici ori asociaÞiile de agenÞi economici, orice decizii luate de asociaÞiile de agenÞi economici ºi orice practici concertate, care au ca obiect sau au ca efect restrângerea, Împiedicarea ori denaturarea concurenÞei pe piaÞa româneascã sau pe o parte a acesteia, În special cele care urmãresc:

a)fixarea concertatã, În mod direct sau indirect, a preÞurilor de vânzare ori de cumpãrare, a tarifelor, a rabaturilor, a adaosurilor, precum ºi a oricãror alte condiÞii comerciale;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu nu as fi asa de linistit in locul tau. Amenda este cam cea mai mare amenda ce se poate da in Romania.

10% din cifra de afaceri nu e tocmai putin.

 

Noi sa fim sanatosi.

 

Sa revenim on topic si te-as ruga sa stergi tot offtopicul facut de tine pe thread incepand de la postul #102. Merci.

 

am uitat sa intreb....cu manopera inclusa + rama?

faptul ca am climatizare manuala nu automata nu incurca sper, nu?

modelul fara DVB-T banuiesc ca are insa tuner tv, adica se pot totusi receptiona posturile care nu sunt transmise in format digital, nu?

in cazul unei comenzi cand pot intra in posesie?

multumesc!

 

Fara manopera si fara rama, scrie clar acolo:

 

Sistemul fara DVB-T si TMC si fara soft GPS = 549 EURO

Sistemul cu DVB-T si TMC si cu soft GPS = 599 EURO

 

Cine vrea si rama de clima + montaj plateste in plus 100 EURO

 

 

daca nu are DVB-T nu prinzi TV + daca ai aer conditionat si nu clima nu se poate monta.

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

Off topic facut de mine ? Cred ca incurci un pic borcanele. :)

 

Iti reamintesc ca pe acest forum sunt permise comentariile legate de pret sau de onestitatea unui comerciant.

Nu are rost sa ne mai ascundem dupa deget. Tu ai facut o mare magarie facand presiuni ca alti vanzatori ca sa-si mareasca preturile.

Si acest lucru este bine sa fie cunoscut de toti userii de pe forum, ca sa-si faca o idee despre ce fel de vanzator esti si sa ia o decizie de cumparare in perfecta cunostinta de cauza.

Link to comment
Share on other sites

Cum spunea si XXL, parca eram eu miezul si chinezii au stat drepti cand le-am spuns eu, ca daca nu le taiam scula. AM facut doar o intrebare, simplu, de unde o scoti cu presiunile astea nu stiu, parca s-a dus mafia cu geamantanul peste ei si: A zis BRANDEX ca va taie putulicile daca nu maresc toti pretul si ei de frica ca oricum nu ar fi destui, gata au executat comanda :) :lol: :)

 

Primul lucru cand am luat legatura cu ei a fost: nu ai voie sa vinzi mai ieftin de 600 si mai scump de 800 de euro daca vrei sa fii distribuitor. Dar romanul nostru, ce factura, ce garantie, lasa ca luam, ii punem pe chinezi sa puna pret mic pe factura de 50$ sa platim vama si TVA cat mai putin si le vindem la noi ieftin fara factura, dam garantie prin vorbe si scotem pret bun la ele.

Link to comment
Share on other sites

Inainte de toate trebuie sa respecti respecti legile din Romania care interzic asemenea practici anticoncurentiale. Indiferent ca esti vanzator, dealer sau producator.

 

In al doilea rand este total lipsit de fair-play modul in care a procedat initiatorul topicului. In loc sa reduca si el pretul, i-a determinat pe ceilalti vanzatori sa maresaca pretul. Mai putin conteaza mijloacele prin care i-a determinat, conteaza ideea in sine.

Link to comment
Share on other sites

Pai si treaba asta cu vanzatorul trebuie reglementata undeva ca intr-un final nu e corect desi nu sunt de acord cu preturile lui BRANDEX, nu e corect sa vina un vanzator ambulant sa vanda mai ieftin decat dealer-ul.
Link to comment
Share on other sites

din cate stiu, soft de gps merge in principiu tot ce merge si pe wince5, ex: igo, garmin, tomtom, etc nu cred ca este soft dedicat

 

Corect, trebuie soft de WinCE 5.0 pentru rezolutie de 800 x 480.

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

Da ok hai sa-i luam capul lui B acum , sa-l dam in judecata , sa ne dea masina lui despagubiri . Sunt curios daca era altcineva in locul lui ce ar fi facut . Care era solutia corecta ? :)

Si da, este o varianta si sanctionarea lui.

Sectiunea de MP de pe acest forum exista DOAR pentru a veni in sprijinul userilor, pentru ca sa-si poata achizitiona diverse piese si accesorii la preturi cat mai bune.

Dar ce a facut @brandex este in totala contradictie cu asta, in loc sa fie disponibile preturi bune, actiunea lui a determinat marirea lor cu vreo 200 de euro.

Oricine procedeaza asa, aduce un deserviciu celorlalti useri si implicit forumului.

 

Stiu ca nu ma ai la suflet si cum gasesti un motiv te iei de mine

Nu am nimic cu tine, insa m-a dezamagit modul in care ai procedat ...

Link to comment
Share on other sites

actiunea lui a determinat marirea lor cu vreo 200 de euro.

 

Nu a fost actiunea mea de cate ori sa-ti explic omul lui D-zeu, a fost hotararea celor de la Dynavin. Actiunea mea nu a facut decat sa scada pretul fata de restul Europei cu 100 EURO.

 

Ce preferi?

 

Sa dai cu 75-100 de euro mai putin pe un produs care abia a aparut pe piata si sa nu ai garantie?

 

sau

 

Sa dai cu 100 de euro mai mult pe un produs care abia a aparut pe piata si sa ai garantie 12 LUNI (garantie scrisa, factura)?

 

Daca vroiam sa profit dupa urma voastra nu mai negociam atata la pret si preturile erau la 649 si 699 EURO si erau obligati si restul sa faca la fel. Atunci puteai sa zici ca am fost rau intentionat.

Link to comment
Share on other sites

sincer cred ca puteai vinde la pretul lui manolo (care spui nu oferea garantie) plus 1 euro, in plus ofereai garantie, din punct de vedere legal puteai, sunt convins ca ramaneai in profit, si nu cred ca ai fi fost reclamat la dynavin de manolo sau orice alt distribuitor care vindea sub pretul impus de dynavin - adica concurenta ta...si toata lumea ar fi fost multumita...e o parere, poate gresesc...
Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa vinzi la pretul lui Manolo daca oferi factura si garantie. Gandeste-te ca trebuie sa platesti TVA + taxe vamale.

 

Nu vreau sa ma ascund de nimeni, profitul meu la fiecare unitate vanduta este de 100 de euro, in asta nu mai pun ca trebuie sa stau cu banii investiti inainte + drumuri pe la vama, la banca etc.

 

Pretul unui aparat este de 435$

Pretul DVB-T + TMC este de 60$

Pretul Cardului SD cu soft = 8$

Pret Transport DHL = 80$

Comision Western Union = 42$

+ TVA si taxe vamale ajungi la 550 EURO la modelul cu DVB-T si TMC + Card cu soft

 

Asa de rau intentionat am fost ca mi-am injumatatit profitul.

Link to comment
Share on other sites

Un exemplu am si eu, mi-am comandat un kit ACS de e90 la BRANDEX (750 euro), intradevar gasisem si la 450$ dar costurile de livrare+vama depaseau 800 euro, asa ca daca iti convine cumperi daca nu nu, e f.simplu, nu stiu cati dintre cei care au comentat au e46.
Link to comment
Share on other sites

O singura rugaminte am, vezi toate produsele electronice, in special cele audio, ca pe toate site-urile, au aceleasi preturi. De ce? Pt ca sunt preturi impuse de distribuitor ca sa nu se duca dracu piata. Cum mie cei de la Dynavin mi-au cerut sa nu vand sub 600 EURO, asta le-a cerut si lor, dar ei ce au zis, lasa ca cumpar pe naspa de la Dynavin fara factura fara nimic si le vand in Romania la fel => ca ei nu ofera factura sau garantie. Nu am facut nicio presiune, cum cei din Germania si cei din Olanda l-au sesizat pe Manolo, acelasi lucru l-am facut si eu pe Romania. Am pus doar o intrebare: De ce ei pot sa vand sub pretul de 600 de euro? Atat, si cei de la Dynavin au luat masuri, scrie destul de clar in contract pt ce este pret impus in toata lumea. Dupa lungi parlamentarii cu ei am reusit sa scad pretul cu 50 de euro, mai mult nu s-a putut.

 

Gresesti amarnic!

Noi ofeream factura mai mica si garantie 12 luni la pretul pe care l-am postat. Daca citesti mai bine topicul meu, ai sa intelegi.

Link to comment
Share on other sites

Un exemplu am si eu, mi-am comandat un kit ACS de e90 la BRANDEX (750 euro), intradevar gasisem si la 450$ dar costurile de livrare+vama depaseau 800 euro, asa ca daca iti convine cumperi daca nu nu, e f.simplu, nu stiu cati dintre cei care au comentat au e46.

 

Apropo, a ajuns, maine ma duc sa-i fac vama si sa-l ridic. Scuze de off topic.

Link to comment
Share on other sites

Pretul unui aparat este de 435$

Pretul DVB-T + TMC este de 60$

Pretul Cardului SD cu soft = 8$

Pret Transport DHL = 80$

Comision Western Union = 42$

+ TVA si taxe vamale ajungi la 550 EURO la modelul cu DVB-T si TMC + Card cu soft

 

Asa de rau intentionat am fost ca mi-am injumatatit profitul.

 

Trebuie apreciat ca ai zis pretul de cumparare, un + pentru tine

INSA am doua remarci:

- 80 USD transport pe bucata e mult; un colet prin UPS(alternativa DHL) din China mi-a luat 34 EUR, ok gramaj un pic mai mic, dar 80 USD pe bucata e mult, pentru ca tu sigur vei comanda cel putin 10 buc. deodata;

- 42 USD comision transfer sume pe bucata iarasi e foarte mult; folosesti transferuri rapide de fonduri, ce sunt foarte scumpe, sunt N metode alternative mult mai ieftine, chiar si asa pentru sume mai mari comisionul este mai mic.

 

Deci profitul tau e mult mai mare, nu te mai plange, nu e nimeni prost.

Ok, ca ai contract semnat, si ca nu ai "voie", este altceva, insa la tine e aplicabila zicala "sa moara si capra vecinului"

Oricum apreciez "+"-ul

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.