Jump to content

cauciucuri iarna


SilviuSLV

Recommended Posts

Am si eu o nelamurire in legatura cu cauciucurile de iarna....am un set de jante de tabla + cauciucuri de iarna 185\65\15....am inteles ca cu cat sunt mai subtiri cu atat mai bine...dar 185...mi se pare cam subtiri pt e46...nu estetic..ca doar nu conteaza estetic iarna...ce parere aveti? Edited by SilviuSLV
Link to comment
Share on other sites

vezi ca 15" nu intra pe toate modelele e46, depinde de motorizare

cam subtiri intradevar :)

 

Exact verifica janta sa mearga pe masina ta.

 

Daca e subtire vei creste presiunea de contact a anvelopei (vezi cum arata anvelopele in raliurile de iarna).

 

 

O problema ar mai fi indicele de greutate, trebuie sa corespunda masinii tale. Ar putea aparea probleme de stabilitate dar asta depinde si de "pretentiile" tale in materie de stabilitate.

Link to comment
Share on other sites

vezi ca 15" nu intra pe toate modelele e46, depinde de motorizare

cam subtiri intradevar :)

 

Exact verifica janta sa mearga pe masina ta.

 

Daca e subtire vei creste presiunea de contact a anvelopei (vezi cum arata anvelopele in raliurile de iarna).

 

 

O problema ar mai fi indicele de greutate, trebuie sa corespunda masinii tale. Ar putea aparea probleme de stabilitate dar asta depinde si de "pretentiile" tale in materie de stabilitate.

 

le`am mai pus o data pe masina mea..320i...cand am avut pana pe 2 cauciucuri...si au mers...ca sunt de BMW...

stabilitate...de parca iarna stau eu sa intru tare in curbe sau...

deci ce ziceti...sa le pun...185\65\15?

Link to comment
Share on other sites

vezi ca 15" nu intra pe toate modelele e46, depinde de motorizare

cam subtiri intradevar :lol:

 

subitiri...da sa`mi fac eu treaba iarna cu ele...conteaza aspectul sau siguranta?

 

cu cat mai subtiri cu atat mai bine. Siguranta este pe primul loc.

 

 

Ce spui tu? Daca nu da bine nimic nu e.... :)

Link to comment
Share on other sites

daca-mi dati voie vreau sa intreb tot in topicul asta daca am facut mare porcarie ca in loc sa pun 205/55/16 am pus 205/60/16...ma refer la cauciucuri de iarna...se poate intampla ceva? se ia politia de mine? afecteaza mersul sau masina in vreun fel?

Merci de sprijin

Link to comment
Share on other sites

daca-mi dati voie vreau sa intreb tot in topicul asta daca am facut mare porcarie ca in loc sa pun 205/55/16 am pus 205/60/16...ma refer la cauciucuri de iarna...se poate intampla ceva? se ia politia de mine? afecteaza mersul sau masina in vreun fel?

Merci de sprijin

 

nu....doar s`a inaltat masina putin:) n`are dc sa se ia politia....numai e asa rigida..putin:D

Link to comment
Share on other sites

daca-mi dati voie vreau sa intreb tot in topicul asta daca am facut mare porcarie ca in loc sa pun 205/55/16 am pus 205/60/16...ma refer la cauciucuri de iarna...se poate intampla ceva? se ia politia de mine? afecteaza mersul sau masina in vreun fel?

Merci de sprijin

 

nu....doar s`a inaltat masina putin:) n`are dc sa se ia politia....numai e asa rigida..putin:D

 

 

 

pai se pot lua de mine ca nu am scris in talon dimensiunile astea....intreb si eu...

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire in legatura cu cauciucurile de iarna....am un set de jante de tabla + cauciucuri de iarna 185\65\15....am inteles ca cu cat sunt mai subtiri cu atat mai bine...dar 185...mi se pare cam subtiri pt e46...nu estetic..ca doar nu conteaza estetic iarna...ce parere aveti?

E ok si 185.Normal trebuia 195/65/15,cel putin asta scrie pe stalp

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte bune pentru suprafetele acoperite cu zapada.

Pe un drum acoperit cu gheata sau polei...patineaza la fel de bine ca si 205/55/16 :)

 

O sa se balanseze masina mai mult decat inainte, si nu o sa mai bata asa de tare !

 

la ce te referi sa bata...in gropi?

 

da...in gropi sau peste diferite denivelari. amortizeaza mai bine acum.

Link to comment
Share on other sites

185/65 probabil ca estetic e destul de urat, dar sunt mai bune pentru zapada. eu mi-as pune imediat pe 15, dar din pacate nu imi intra mai mici de 17.

am mers cu 320 cu 195/65/15 si se controleaza mai bine decat a mea cu 235/45/17. ambele cu cauciucuri de iarna

pana la urma practica conteaza, ,mai bine sa fie urata si intraga masina , decat frumoasa si sa intri in ceva cu ea

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.