Jump to content

probleme faruri :(


TAVELUSH

Recommended Posts

Mi`am luat si eu recent un E46 320D si au faruri cu xenon dar noaptea nu vad nimic cu ele

:)( eu cred ca lupa e exfoliata daca imi ziceti si mie ce as putea sa fac .... as putea sa remediez acest lucru sau doar schimb faru?:lol: e cineva care aduce doar lupa sau ceva de genu ? ms mult

Edited by TAVELUSH
Link to comment
Share on other sites

nare nici o problema lupa, daca nu e crapata

 

 

problema e la plexiglas

 

trebuie slefuita sau unlocuit farul

 

 

insa ar fi bine sa folosesti functia "search" pt ca sunt topicuri legat de problema ta :lol:

 

sau poate doar is terminate becurile si nu stie cum sa zica :)

 

edit: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=29561&hl=

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mi`am luat si eu recent un E46 320D si au faruri cu xenon dar noaptea nu vad nimic cu ele

:)( eu cred ca lupa e exfoliata daca imi ziceti si mie ce as putea sa fac .... as putea sa remediez acest lucru sau doar schimb faru?:lol: e cineva care aduce doar lupa sau ceva de genu ? ms mult

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...mp;#entry685609

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Nu cred ca functia search va duce spre calea rezolvarii problemei!

 

Problema este in felul urmator:

daca e46-le este cu facelift iar farurile sunt ZKW nu lupa este devina, nici geamul exterior matuit si nici uzura becurilor nu este principala cauza a reducerii cu peste 70% a luminuozitatii farurilor cu xenon!

Problema este oglinda reflectoare ce se afla in spatele lupei, confectionata dintr-un material neperformant, care pur si simplu se arde la cca 1500 ore de functionare!!!

 

Aceasta este noua politica a BMW, farurile care costa o galagie de bani sunt consumabile!!!

 

In cazul de fata, ai 3 variante:

 

1. inlocuiesti farurile cu unele similare (de preferat noi ca sa nu dai iarasi de aceasta problema)

2. inlocuiesti farurile cu unele normale fara lupa xenon si-i pui xenon after market (vei avea o luminuozitate mult mai buna decat farul nou cu xenon oem)

3. schimbi ansamblurile lupa/oglinda cu unele bune (care nu le prea gasesti asa usor)

 

In cazul in care recurgi la varianta 1 sau 3 sub nici o forma nu lucra cu after-market, pt o deplasare pe timp de noapte in siguranta ta si ai celorlalti pasageri ai nevoie de lumini bune!!! Farurile ce nu sunt OEM nu au focarul lupei bine calculat, astfel neimprastiind bine lumina noaptea.

 

Sunt aici cativa useri la care le-am rezolvat aceasta problema (Armin, Cipry) si sunt altii care asteapta rezolvarea...

 

Si cateva poze ca sa vedeti in mare cam despre ce este vorba... (in prima poza este oglinda arsa alaturi de oglinda noua, buna)

 

Aveti ultimile 2 poze, penultima cu farul inca defect si ultima cu perechea lui cu lupa si oglinda inlocuita...

 

Nota: ultimile 2 fotografii sunt executate pe acelasi perete, cu aceleasi setari ale camerei la o diferenta de 2 minute intre ele (cat mi-a luat sa schimb farurile intre ele si sa le reorientez exact in aceeasi pozitie)

Edited by Sorin Golf 3 cabrio
Link to comment
Share on other sites

2. inlocuiesti farurile cu unele normale fara lupa xenon si-i pui xenon after market (vei avea o luminuozitate mult mai buna decat farul nou cu xenon oem)

 

Sper ca asta e o gluma. Singurul lucru pe care il fac mai bine niste faruri fara lupa dar cu xenon este sa ii orbeasca pe ceilalti participanti la trafic. De aceea aceasta combinatie nefasta nu vine din fabrica pe nici o masina din cate stiu eu.

Link to comment
Share on other sites

Sper ca asta e o gluma. Singurul lucru pe care il fac mai bine niste faruri fara lupa dar cu xenon este sa ii orbeasca pe ceilalti participanti la trafic. De aceea aceasta combinatie nefasta nu vine din fabrica pe nici o masina din cate stiu eu.

Da, este o "gluma" cate-ti poate salva in multe cazuri viata...atat a ta ca sofer cat si a celorlalti pasageri din interiorul masinii...

 

Combinatie nefasta este prostia unor tarani de a-si ridica farurile sus crezand ca vor vedea tot... Nu conteaza, halogen sau xenon daca farul nu este reglat bine va fi orbitor pt ceilalti participanti la trafic. Un reglaj corespunzator nu se poate face pe zid sau gard, se face cu un dispozitiv cu lupe special care tine cont de mai multe variabile!

 

Poti sa ai far fara lupa si cu instalatie xenon de 55W, atata timp cat nu ridici farul mai sus decat trebuie GARANTAT nici un participant la trafic din sens opus nu va zice ABSOLUT nimik!

 

Poti sa ai far cu lupa si cu xenon de 35W, daca ridici farul mult prea sus GARANTAT ceilalti participanti la trafic iti vor umple frigiderul cu carne!

 

Esti sigur ca nu exista masini de fabrica cu far fara lupa si xenon???

Edited by Sorin Golf 3 cabrio
Link to comment
Share on other sites

De aceea aceasta combinatie nefasta nu vine din fabrica pe nici o masina din cate stiu eu.

 

Renault Laguna 2, E-Klasse, Honda Civic, Pejo, Nissan Primera, etc sint multe masini care vin din fabrica cu xenon in faruri fara lupa. Dar oglinda farului este altfel conceputa fata de oglinda unui far clasic cu halogen. Si becul xenon difera, foloseste un D2R. In rest toate au spalator faruri si senzori leveling.

edit: si Bmw foloseste xenon fara lupa dar la motociclete.

Link to comment
Share on other sites

De aceea aceasta combinatie nefasta nu vine din fabrica pe nici o masina din cate stiu eu.

 

Renault Laguna 2, E-Klasse, Honda Civic, Pejo, Nissan Primera, etc sint multe masini care vin din fabrica cu xenon in faruri fara lupa. Dar oglinda farului este altfel conceputa fata de oglinda unui far clasic cu halogen. Si becul xenon difera, foloseste un D2R. In rest toate au spalator faruri si senzori leveling.

edit: si Bmw foloseste xenon fara lupa dar la motociclete.

 

si la ceata foloseste xenon si fara lupa, am comandat eu si asa au venit :)

 

l-am intrebat daca primesc amenda afara pt ca are bec xenon si fara lupa pot sa o trimit la tine :)

 

linistit cu conditia sa fie reglate corect

 

:) deci meye dar sa fie reglate corect si oglinda adecvata :lol:

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Cunosc cazuri de montare de "xenon" pe far fara lupa, fara efectul de "orbire" sus mentionat. Conteaza si reglajul (cele cu "xenon" din fabrica, au reglaj automat, iar cele fara au reglaj manual) si mai e si claritatea "sticlei" farului. Farurile cu lupa sunt ceva mai precise la focalizarea luminii, dar cu un reglaj prost sunt mai deranjante ca cele fara lupa. Eu nu iau partea nici pentru pro si nici pentru contra, am vazut si una si alta.
Link to comment
Share on other sites

xenonul AM, montat pe un far fara lupa ORBESTE pe ceilalti participanti la trafic, nu o mai dati de gard (cine o face) ... am umplut frigiderul la multi, si multi mi l-au umplut mie pe perioada cand nu aveam faruri cu lupa pe masina, si aveam montat xenon

 

chestia cu reglatul farului prea sus e o aberatie ... daca reglezi farul prea sus, nu mai vezi drumul deloc

Link to comment
Share on other sites

TAVELUSH: AceeaÂşi problemĂŁ o am Âşi eu. Am faruri ZKW Âşi problema este de la dispersoarele de luminĂŁ. Cum a zis Âşi Sorin, sunt fĂŁcute dintr-un material de slabĂŁ calitate.

PoĂži sĂŁ-Ăži comanzi alte dispersoare sau sĂŁ ĂŽncerci varianta cu faruri normale + xenon aftermarket.

Eu deocamdatã merg cu proiectoarele aprinse ca sã vãd cât de cât pe unde merg noaptea :)

Link to comment
Share on other sites

TAVELUSH: AceeaÂşi problemĂŁ o am Âşi eu. Am faruri ZKW Âşi problema este de la dispersoarele de luminĂŁ. Cum a zis Âşi Sorin, sunt fĂŁcute dintr-un material de slabĂŁ calitate.

PoĂži sĂŁ-Ăži comanzi alte dispersoare sau sĂŁ ĂŽncerci varianta cu faruri normale + xenon aftermarket.

Eu deocamdatã merg cu proiectoarele aprinse ca sã vãd cât de cât pe unde merg noaptea :)

 

Se pot re-croma.

Cum?

DĂŁ Âşi tu mai multe detalii.

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

TAVELUSH: AceeaÂşi problemĂŁ o am Âşi eu. Am faruri ZKW Âşi problema este de la dispersoarele de luminĂŁ. Cum a zis Âşi Sorin, sunt fĂŁcute dintr-un material de slabĂŁ calitate.

PoĂži sĂŁ-Ăži comanzi alte dispersoare sau sĂŁ ĂŽncerci varianta cu faruri normale + xenon aftermarket.

Eu deocamdatã merg cu proiectoarele aprinse ca sã vãd cât de cât pe unde merg noaptea :)

 

Se pot re-croma.

Salut am si eu aceeasi problema nu exista in Romania as ceva si sa reziste in timp poate in alta tara am vb cu niste colegi de pe forum le-au cromat in Bucuresti si sau ars imediat as ca daca ai informatii diferite anuntane si pe noi cu detali daca le ai. Mersi

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.