Jump to content

e46 318i 1.9 vs 320i 2.0


crsbmw

Recommended Posts

credeti ca se merita 318i 1.9 4 cilindri 115 cai in locul unui 320i 2.0 6 cilindri 150 de cai? dupa parerea mea taxele sunt aceleasi. sa nu mai zic de 316i tot 1.9 dar 105 cai. e o diferenta asa mare de consum sa merite totusi cel de 1.9?

 

P.S. nu vreau sa intram in discutie de motorul de 2.5. asta e alta mancare de peste.

Link to comment
Share on other sites

diferenta de consum, la un mers normal, tinde spre 0 . la mers tare , garantat se anuleaza :)

diferenta de feeling si putere e foarte mare. pe de alta parte , fiind motor mai mare, implica alte costuri mai mari : gen mai mult ulei,antigel, 6 bujii, 6 bobine, etc, ai inteles ideea. treaba e ca nu stai mereu sa le schimbi totusi

ca sfat : mergi si cu 318 si cu 320, in acelasi stil,reseteaza consumul inainte sa pleci , fa 20 de km macar si uita-te si la consum, daca e diferenta, si fa-ti singur o parere, si despre cum se simte diferenta dintre ele. ca pe forum iti dai seama ca cei cu 6 cilindri vor lauda 320 , iar posesorii de 316/318 si le vor ridica in slavi , ca na, fiecare cu ce are.

Link to comment
Share on other sites

diferenta de consum, la un mers normal, tinde spre 0 . la mers tare , garantat se anuleaza :)

diferenta de feeling si putere e foarte mare. pe de alta parte , fiind motor mai mare, implica alte costuri mai mari : gen mai mult ulei,antigel, 6 bujii, 6 bobine, etc, ai inteles ideea. treaba e ca nu stai mereu sa le schimbi totusi

ca sfat : mergi si cu 318 si cu 320, in acelasi stil,reseteaza consumul inainte sa pleci , fa 20 de km macar si uita-te si la consum, daca e diferenta, si fa-ti singur o parere, si despre cum se simte diferenta dintre ele. ca pe forum iti dai seama ca cei cu 6 cilindri vor lauda 320 , iar posesorii de 316/318 si le vor ridica in slavi , ca na, fiecare cu ce are.

 

eu am un 318i e46 an 99. mentionez ca motorul pentru mine e ok. insa depinde de tine si de stilul tau de condus. daca iti place un stil sportiv te vei plictisi la un moment dat de acest motor care nu mai are cu ce sa te mai uimeasca dupa un timp. Iti pot spune ca acest motor de 1.9 118 cp nu este chiar puturos insa nu este nici masina sa te dai cu ea. Sincer cred ca este mai bun un 320i, totusi de acolo incepe un bmw adevarat.

Link to comment
Share on other sites

ar mai fi o varianta. 320i 16 valve 143 de cai. s-a pus pe modelull facelift parca in locul celui in 6 cilindri de 2.0 parca. de astea 2 ce parere aveti?

ala e tot 318 este .... 320 pe e46 are doar 6 cilindri, in varianta de 150 sau 170 de cai.

da o tura cu ambele modele, si vezi si tu care ti se potriveste.si sa te convingi tu daca e sau nu diferenta de consum.

cine ti-a zis ca ala de 143 de cai e 320 nu poate fi decat un samsar disperat sa isi vanda masina. uita-te in talon si vezi ca e 318. asa si 318 de 115 cai si asta de 143 au motor de "aproape" 2000, dar tot nu sunt 320 :) , pentru ca au doar 4 cilindri.

Link to comment
Share on other sites

credeti ca se merita 318i 1.9 4 cilindri 115 cai in locul unui 320i 2.0 6 cilindri 150 de cai? dupa parerea mea taxele sunt aceleasi. sa nu mai zic de 316i tot 1.9 dar 105 cai. e o diferenta asa mare de consum sa merite totusi cel de 1.9?

 

P.S. nu vreau sa intram in discutie de motorul de 2.5. asta e alta mancare de peste.

 

Nu meritĂŁ luat un 318i ĂŽn detrimentul unui 320i.

Link to comment
Share on other sites

credeti ca se merita 318i 1.9 4 cilindri 115 cai in locul unui 320i 2.0 6 cilindri 150 de cai? dupa parerea mea taxele sunt aceleasi. sa nu mai zic de 316i tot 1.9 dar 105 cai. e o diferenta asa mare de consum sa merite totusi cel de 1.9?

 

P.S. nu vreau sa intram in discutie de motorul de 2.5. asta e alta mancare de peste.

 

Nu meritĂŁ luat un 318i ĂŽn detrimentul unui 320i.

 

 

nu meritat intrebat daca merita luat :) !

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mergi pe 318 sau 325 desi am citit ca de cel din urma nu esti interesat. Nu vad nici un argument pt 320 (modelele fara face lift) avnd in vedere ca 318 face 10.4 seunde pana la 100kmh si 320 face 9,9 pana la 100kmh. Cu viteza a 4 a de la 80 la 120 318 face 10.2 secunde si 320 9,7 secunde. Crezi ca vei observa vreodata diferenta? In schimb la fiecare alimentare, revizie si problema la motor vei simti diferenta. Parerea mea este ca ori mai strangi bani si iei 320 cu face lift unde se simnte diferenta (am condus) ori stai linistit ca nu merita. Parerea mea. Bafta si sarbatori fericite! Edited by Taz
Link to comment
Share on other sites

Sa punem ca 320 trece acum si in jumatate de secunda ar trebui sa ajunga si 318. In jumatate de secunda ar trebui sa parcurga distanta de 2-3 masini (aprox 12m) la 100kmh. Asta inseamna ca ar trebui sa parcurga 24m/s. Ceea ce inseamna 86.3 kmh. Deci este posibil. Ai dreptate. :) :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.