Jump to content

nou venit....


iubitorul2006

Recommended Posts

Va salut pe toti si bine v-am gasit!

Va deranjez pentru un sfat.Dispun de niste bani,vreo 6500 euro,si vreau sa-mi iau un e46.Problema e ca nu stiu cam dupa ce sa ma uit...Ma refer cam ce an iau mai buna in banii astia,ce dotari ar fii bine sau ar trebui sa aibe....Chestii de genul.Asa ca daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi,eventual niste recomandari pentru niste masini ar fii super!Cum ziceam suma maxima este 6500 mai jos e bine mai sus nu am,si sa fie doar e46....Va multumesc anticipat si va doresc un an nou plin de bucurii si tot ce va doriti!

 

 

daca tot vrei bmw ia-ti motor de la 2000cc in sus , decat 316 sau 318 scuza-ma ...ehhhhh

PS la banii astia iti iei un Golf GTI de se taie valvele cand pleci din loc :)

Link to comment
Share on other sites

salut...sfat nu pot sa iti dau...iti pot spune doar ce am facut eu...aveam 6200-6500 euroi, ca tine....s-a intamplat, desi nu eram fan bmw, ca un prieten sa imi arate iun bmw 318 de vanzare.....mi-a placut ideea si, cum el facea germanaca sa aduca masini, l-am rugat sa imi aduca si mie unul....ca sa nu mai lungesc vorba, m-a costat cu tot cu inscriere si taxa de poluare, 6500 un 316i din 1999...iin cheltuieli au intrat si consumabilele schimbate si cateva bucsi, capete de bara etc....acum, e adevarat ce spunea cineva mai sus: cati ani ai si pentru ce vrei masina?
Link to comment
Share on other sites

pina la urma e vorba de senzatiile pe care ti le ofera masina

BENZINA !!!!!!!!!!

nu mai sta pe ginduri......

ce consun poate avea un 320 i ca pana la urma te gandesti si la asta ?

 

 

daca mergi ca un om normal si sanatos psihic, un 320i de 150 de cai din 99-2000, NU iti consuma mai mult ca un 318i.....in schimb atunci cand ii ceri sa fuga un pic, chiar se simte diferenta fata de 318.

din experienta proprie, un 320 de 150 de cai, mergand normal, iti ia in oras cca 10% iar in afara vreo 8,5-9. se poate si mai putin daca preferi sa mergi economic, dar se poate si 15% daca o alergi rau.

sa nu crezi tampeniile ca 316 si 318 consuma 6-7%, pentru ca e o masina de 1400 de kile trasa de mai putini cai, si va consuma tot cat un 2.0. poate mergand ca melcul se poate ssoate si un asemenea consum, dar si cu 320 daca mergi ca melcul se pot scoate consumuri fabuloase, dar nu vei simti niciodata ca ai bmw daca nu iei minim 320 ca motorizare.

un mers NORMAL, cu schimbari in 2500-3000 rpm, si fara sa bruschezi masina, duce la acelasi consum si la 318 si la 320.

probabil si 316/318 sunt masini ok, posesorii par sa fie foarte multumiti , dar daca le compari cu un 320, se schimba situatia.

 

un diesel la banii pe care ii ai tu probabil ca va fi destul de obosit si nu cred ca iti doresti sa schimbi injectoare, admisii, turbo, la un bmw, pe cand un benzinar din 99-2000 il gasesti in stare bunicica la 6500.

bafta

Link to comment
Share on other sites

pentru o astfel de masina iti trebuie sa bani si dupa achizitionarea ei. La banii astia nu stiu daca gasesti cu FL deci vei cumpara una destul de veche si probabil cu destui km. Eu iti recomand un motor benzina, de preferat 320i.

Eu am un 318i si am consum de 12-13 in oras si afara de vreo 9 la mers normal. Am amici si cu 320i si nu le ia cu mult mai mult, poate 1l in plus.

Eu pe langa achizitie am mai schimbat multe, conteaza si ce fel de om esti si cum vrei sa iti ti masina. Insa e46 are destule probleme si in general cam nici un bmw nu prea mai e fiabil. Ai mai putea sa iti iei un e39 insa ceva mai vechi si probabil si el ar avea destule probleme.

Arata-ne o oferta clara cam cu ce ai vrea tu sa cumperi...un link ceva

Link to comment
Share on other sites

Poate omu se gandeste si la taxe(impozit,asigurare)...Nu inseamna ca daca toti isi iau bmw au si bani...Asa cum pentru unii e masina de fite,asa pentru altii e doar ca sa-si implineasca un vis si de obicei cei din a doua categorie le ingrijesc mai bine...La un motor peste 2000cm te costa ceva in plus taxele!Si eu sunt adeptul benzinei,dar totul depinde de el....Oricum la 6500 sunt destule,doar sa nu se grabeasca...
Link to comment
Share on other sites

pai nici nu s-a vb de motor peste 2000.

plus ca nu stiu de ce unii vorbesc de facelift, cand omul a spus clar si de ce bani dispune.....adica 6500. ori la 6500 nu gaseste facelift in firea lui. probabil gaseste pe autovit cateva facute din bucati , rasturnate si facute cu piese turcesti, dar o MASINA nu gaseste decat non-facelift.

nu stiu de ce toti se uita la anul fabricatiei fara sa tina cont de starea masinii, dotari, motorizare.....decat sa ia o cazatura din 2003 mai bine una buna 99.

saracul baiat abia ce s-a lamurit de un logan luat nou, si voi il indemnati spre chilipiruri la bmw ? adica sa dea bani putini pe ea ca sa fie cat mai noua, si apoi sa bage 1000 de euro pe luna pana o aduce la linia de plutire

iubitorul200000006.....ia-ti masina BUNA, nu cauta chilipiruri, ca de obicei asta inseamna masina proasta. uita-te si tu la preturi si suna-i pe aia care ti se par masinile ingrijite, si la proprietar, nu aia cu masini ieftine si nu samsari....altfel vei fi foarte dezamagit. un polish e mai usor de dat decat de segmentat un motor, si un set de jante e mai putin important decat dotarile interioare.

Link to comment
Share on other sites

Pai eu am facut in felul urmator, desi nu am BMW: am ales un model care mi-a placut. Am citit despre el cam toate parerile pro si contra pe care le-am gasit, preturi piese, costuri intretinere, taxe, probleme uzuale etc. Am gasit masina similara (acelasi model) prin piata si am inceput sa o verific mai "pe viu", aspecte care-mi plac, care nu-mi plac, dotari, diferente intre masini ce sunt prin piata/piete, preturile de pe piata, mai un drive-test ( daca ai prieten/cunostinta cine are acelasi model). Daca ai cunostinta (preferabil prieten) un mecanic, tinichigiu care cunoaste mai bine modelul respectiv iti poate zice la ce sa te uiti cand alegi masina. Toate astea dureaza (cel putin la mine a durat) saptamani/luni lungi de calculat, umblat, cautat dupa masina aleasa. Problema cea mai mare sunt banii. Pretul de achizitie + consumabile + eventuale reparatii + acte,taxe,etc.

Daca gasesti ceva la modelul ales/preferat de tine ce nu se incadreaza in "buget" sau comfort e mai bine sa alegi alt model, sa nu regreti mai tarziu. Tu vei folosi/ intretine masina aleasa asa ca trebuie sa fii foarte exigent si realist cand te decizi sa o achizitionezi. Cel putin eu asa am fost si nu mi-a parut rau deloc.

Link to comment
Share on other sites

O masina cu cat mai putini km. Optiunile conteaza, dar nu in loc de kilometrii. Mai bine km putini si optiuni mai putine, decat optiuni multe si km la fel de multi.

Eu sunt dedicat intru-totul diesel-ului. Pentru mine niciodata senzatia de diesel n-o sa se coboare la nivelul benzinarului. Si motor de 5000 cmc daca imi iau, tot diesel va fi. Toate masinile mele si toate din familia mea sunt diesel. La numar cu totul vreo 6. Insa la banii pe care spui ca-i detii, parerea mea e ca mai bine un benzinar. La banii aia iti gasesti diesel cu destui kilometrii, foarte probabil dati inapoi. Si decat sa te apuci sa schimbi piese, mai bine un benzinar cu mai putini km si mai ingrijit.

 

P.S. : Daca aude @Bogdyy ca vorbesti de rau Loganul mai ales cumparat nou, se sinucide. Vine, te cauta si te omoara. Sau se sinucide el. Sau pardon, el era cu mizeria de Solenza. Aia e buna tare. Mai buna ca orice BMW. La 6500 va dati seama ce masina adevarata si-ar cumpara Bogdyy ? Ar fi si el implinit...

Edited by Sherifu'
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.