Jump to content

aceleratie in gol in mers


Recommended Posts

Buna ziua,am si eu o problema enervanta (am un 320d e46 din 2000)si de o saptamana mi se tureaza singura in gol in mers.adica merg cu ea cu 110 km/h si dau sa o scot pe liber ,calc ambreajul, este pe liber si ea se tureaza pana in 5000 ture singura fara sa apas acceleratia .sau merg tot asa la 120-110 km/h si iau piciorul de pe acceleratie sa intre in frana de motor si ia da in ''nas''adica in loc sa ''franeze ''ea nu stie ce sa faca ba se accelereaza ba intra in frana de motor.!Sau coboram pe serpentine de la munte cu 30-40 la h si mai eram pe liber cand calcam ambreajul sau frana incepea sa see accelereze !iti dai seama ce condus am avut acolo ziceai ca sunt cu autobuzul sau cu tirul,cand incepea sa se accelereze eu calcam acceleratia ii dadeam un ''sprit''si apoi cobora turometrul in loc sa mai urce !(vreau sa zic ca mi am montat comenzi pe volan singur dar nu mi merge pilotul ca am ''dde'' dar acum vreo 2 luni) o fii de aiceea )!

 

face si la viteze mari si la viteze mici!cand incepe sa se accelereze in gol in mers calcam o data pana la fund acceleratia si isi revenea !deci cand vroiam sa schimb viteze din mare in mic (5-4)(4-3)incepea sa se accelereze singura !

 

 

 

help ca este tare enervant ce problema este (aaaaaa si mi s a intamplat sa se accelereze in viteza si pe zapada la munte )La multi ani 2010!

Link to comment
Share on other sites

:) inainte de a deschide un topic nou, asigurati-va ca at identificat corect sectiunea unde urmeaza sa deschideti topicul, precum si ca subiectul respectiv nu a fost deja discutat (utilizati functia SEARCH a forumului). :lol:

 

mutat la Probleme tehnice si rezolvari Seria 3

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,am si eu o problema enervanta (am un 320d e46 din 2000)si de o saptamana mi se tureaza singura in gol in mers.adica merg cu ea cu 110 km/h si dau sa o scot pe liber ,calc ambreajul, este pe liber si ea se tureaza pana in 5000 ture singura fara sa apas acceleratia .sau merg tot asa la 120-110 km/h si iau piciorul de pe acceleratie sa intre in frana de motor si ia da in ''nas''adica in loc sa ''franeze ''ea nu stie ce sa faca ba se accelereaza ba intra in frana de motor.!Sau coboram pe serpentine de la munte cu 30-40 la h si mai eram pe liber cand calcam ambreajul sau frana incepea sa see accelereze !iti dai seama ce condus am avut acolo ziceai ca sunt cu autobuzul sau cu tirul,cand incepea sa se accelereze eu calcam acceleratia ii dadeam un ''sprit''si apoi cobora turometrul in loc sa mai urce !(vreau sa zic ca mi am montat comenzi pe volan singur dar nu mi merge pilotul ca am ''dde'' dar acum vreo 2 luni) o fii de aiceea )!

 

face si la viteze mari si la viteze mici!cand incepe sa se accelereze in gol in mers calcam o data pana la fund acceleratia si isi revenea !deci cand vroiam sa schimb viteze din mare in mic (5-4)(4-3)incepea sa se accelereze singura !

 

 

 

help ca este tare enervant ce problema este (aaaaaa si mi s a intamplat sa se accelereze in viteza si pe zapada la munte )La multi ani 2010!

 

 

 

 

am citit peste tot cu optiunea serch si nu este nimik

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Buna ziua,am si eu o problema enervanta (am un 320d e46 din 2000)si de o saptamana mi se tureaza singura in gol in mers.adica merg cu ea cu 110 km/h si dau sa o scot pe liber ,calc ambreajul, este pe liber si ea se tureaza pana in 5000 ture singura fara sa apas acceleratia .sau merg tot asa la 120-110 km/h si iau piciorul de pe acceleratie sa intre in frana de motor si ia da in ''nas''adica in loc sa ''franeze ''ea nu stie ce sa faca ba se accelereaza ba intra in frana de motor.!Sau coboram pe serpentine de la munte cu 30-40 la h si mai eram pe liber cand calcam ambreajul sau frana incepea sa see accelereze !iti dai seama ce condus am avut acolo ziceai ca sunt cu autobuzul sau cu tirul,cand incepea sa se accelereze eu calcam acceleratia ii dadeam un ''sprit''si apoi cobora turometrul in loc sa mai urce !(vreau sa zic ca mi am montat comenzi pe volan singur dar nu mi merge pilotul ca am ''dde'' dar acum vreo 2 luni) o fii de aiceea )!

 

face si la viteze mari si la viteze mici!cand incepe sa se accelereze in gol in mers calcam o data pana la fund acceleratia si isi revenea !deci cand vroiam sa schimb viteze din mare in mic (5-4)(4-3)incepea sa se accelereze singura !

 

 

 

help ca este tare enervant ce problema este (aaaaaa si mi s a intamplat sa se accelereze in viteza si pe zapada la munte )La multi ani 2010!

Sal... am avut si eu o problema exact ca tine. Singura diferenta este ca a mea e benzina iar explicatia era una f simpla. Dupa ce am completat cu ulei la motor, bushonu de la ulei nu l-am mai pus asa de bine la loc, ceea ce a dus la o lipsa de etansare. Din cauza acelei lipse de etansare motorul meu urca in 3, 4, chiar si 5 mii de ture singur.... de nebun (nu cunosc explicatia tehnica). Nu stiu daca e valabil si la motorina dar e singurul sfat care ti-l pot da: verifica bushonul si joja de nivel de ulei sa fie "infipte" bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
am reusit,aveam cauciucurile de iarna pe fata 185/45/15 si spate 195/60/15 !!!!!!!!!!!!!!am trecut la rotile de vara 17 M

 

ce bine arata asa !!!!!!!!!!

ERA DE LA CAUCIUCURI

 

nu inteleg ce treaba au cauciucurile cu lasatul pe liber si se accelereaza singura pana la 5000 rpm

Link to comment
Share on other sites

.............

 

mi se tureaza singura in gol in mers....

 

.............

 

 

 

ERA DE LA CAUCIUCURI

 

 

:) inainte de a deschide un topic nou, asigurati-va ca at identificat corect sectiunea unde urmeaza sa deschideti topicul, precum si ca subiectul respectiv nu a fost deja discutat (utilizati functia SEARCH a forumului). :)

 

mutat la Probleme tehnice si rezolvari Seria 3

 

 

Cred ca poti sa il muti la FUN sau la PERLE :twoup:

Link to comment
Share on other sites

am reusit,aveam cauciucurile de iarna pe fata 185/45/15 si spate 195/60/15 !!!!!!!!!!!!!!am trecut la rotile de vara 17 M

 

 

 

 

ce bine arata asa !!!!!!!!!!

ERA DE LA CAUCIUCURI

 

 

ce treaba au gumele cu acceleratul????? tu ai vazut ce ai scris????? :) :) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

serios vb,inainte cand imi facea chestia aia cu acceleratul am bagat o si pe un tester ,(nu bavaria)test normal 50 ron,si imi dadea si o eroare la roate din dreapta fata bla bla bla .deci vb serios se accelera si in mers singura (un zvac ,un pic ,)si pe liber dar in mers (scoasa din viteza)pana la 5000 r/m,si cand se accelera asa,apasam pe pedala de acceleratie si isi revenea.Nu numai eu am conduso si inca vreo 2 prieteni si era enerveta rau,ca am vrut sa i dam acceleratia jos sa o curatam,bla bla bla.(in orice caz naspa rau a fost cand am plecat la Brasov si am luat o pe CHEIA(serpantine):eu franam,ia dadea sa accelereze :) eu vroiam sa schimb viteza ea se accelera in gol!! :) !

 

si de la gume era vorba sigur ca cele de pa fata erau si subtiri si mici in talon iar cele de pe spate erau enorme fata de pe fata adica vizibil!daca nu credeti o sa le fac poze la roti .....

asa ca vedeti dimensiunea la roti intai sa desfaceti sau sa faceti teste(pierddere de bani) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.