Jump to content

Rezultat Dyno 328i e36


roco123

Recommended Posts

Diferenta fata spate:

- spatele are in plus cardan

- fata are de obicei planetare cu mai multa "libertate" ca cele de pe spate (cum stim cu totii, sunt concepute sa vireze)

 

Asa zisul "grup" sau diferential e prezent si pe tractiune fata , el fiind inclus in cutie.

 

Citeste bine ce ai scris

 

Front Wheel: Integrated transaxle. No drive-shafts. Total of 12% losses for a manual, to 22% losses for an automatic. (This is assuming transverse FWD. Longitudinal can lose from 18-28%, depending on auto or manual.)

 

Nu este corecta comapratia rwd cu fwd/transversal ci doar cu fwd/longitudinal, zic eu.

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Asadar cei 109kw la roata e puterea reala a motorului meu + 10% pierdere scot 120kw la volanta, din 143kw de fabrica?

Imposibil.

Hm.... ciudat, masina face 0-200 cu 5 secunde mai repede decat face un 328ci stock( si coupeul e mai usor cu minim 150kg ca si touringul).

am scos cu accelerometru 0-200 26.2 sec. fata de 31.3sec. cat scoate un coupe cu aceasi motorizare.

Poti sa realizezi cam ce inseamna 5 secunde?

Imposibil sa faca asta cu putere mai putina.

 

daca te uiti pe dyno meu, 109kw la roata si 156kw la volanta a iesit si nu sunt multumit deloc.

Link to comment
Share on other sites

Asadar cei 109kw la roata e puterea reala a motorului meu + 10% pierdere scot 120kw la volanta, din 143kw de fabrica?

Imposibil.

Hm.... ciudat, masina face 0-200 cu 5 secunde mai repede decat face un 328ci stock( si coupeul e mai usor cu minim 150kg ca si touringul).

am scos cu accelerometru 0-200 26.2 sec. fata de 31.3sec. cat scoate un coupe cu aceasi motorizare.

Poti sa realizezi cam ce inseamna 5 secunde?

Imposibil sa faca asta cu putere mai putina.

 

daca te uiti pe dyno meu, 109kw la roata si 156kw la volanta a iesit si nu sunt multumit deloc.

 

 

stai "bre" nu mai da! N-am zis ca rezultatul la dyno e ok!

Chiar realizez: 128Cp la roata, in medie, pe plaja de turatie intre care ai schimbat treptele+ pierderile date de frecari pe care le-as estima la vreo 70Cp deci vreo 200cp medie eu zic ca e foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Scuze, dar eu imi cunosc masina, stau in cel mai rau caz langa orice 330i de 231 de cai greutate similara.

200 de cai e absurd :))

Crezi ca, cu 7 cai in plus, scot timpi cu 5 secunde mai mici 0-200? :lol:)

 

193 de fabrica, + soft 15 + admisie 20....

 

 

Maine merg sa cantaresc masina, apoi revin :)

Link to comment
Share on other sites

Defapt 109rwkw sunt 146 de cai la roata + 70 pierderi= 216, un pic mai mult decat mi-a estimat dyno ala la 4800 rpm.

Mai fac un dyno pana la 6500rpm si vedem.

 

Tu daca ai face dyno la 320d pana la 3000rpm, n-ai avea nici 120cp la volanta.

 

Imi cer scuze, fiindca sunt ofensiv, in cazul acesta fara motiv. Mersi pentru calcule :)

Link to comment
Share on other sites

roco, eu zic ca este o chestiune de timp pana sa ai niste rezultate concrete referitoare la puterea reala ce o dezvolta masina ta dupa modificarile aduse :lol: . Din cate am citit pe acest topic sunt sigur ca este comparabil cu touring-ul din imagini, ceea ce nu este deloc de neglijat, avand in vedere ca este un motor non ///M :)

 

Link to comment
Share on other sites

Am mai facut niste ture, mi-a dat foarte bine dynolicious.

Am plecat mai bine de data asta si se vede...

 

0-100km/h 6.94 sec

0-402m 14.75 sec.

 

:)

 

Eu zic ca dynolicious indica foarte bine, cel putin timpii.

Pentru cine are dubii, poate sa priveasca video asta:

 

 

 

http://img69.imageshack.us/img69/996/dynoandmore017.png

 

http://img130.imageshack.us/img130/3254/dynoandmore015.png

 

 

Ciupanezu, pune si tu daca ai facut, sunt tare curios de v8-u tau :lol:

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Da, normal. Am suport fix, exact cumparat pt asa ceva :)

 

 

Pana sa ma prind cum trebuie pus, si pana sa citesc la ei pe site, cum se pune iphone, mi-a dat numai rezultate de 2 lei, nu inregistra, mi-a venit sa sparg telefonul...

 

O data montat cum trebuie... e ata.

Link to comment
Share on other sites

daca accelerometru inregistreaza numai prostii si tu tot numai prostii spui.mai punei un soft si vezi poate zboara.suferi de cai multi?pune motor de multe mii

Poti la fel de bine sa canti la alta masa, te si invit. Habar n-ai ce vorbesti, dar pentru un post in plus esti gata sa scrii orice tampenie.

Link to comment
Share on other sites

Da...ce ii drept a ajuns pe sub scaune :) Am vrut la un moment dat un vector fx dar pe atunci erau vreo 800ron acum vad ca sunt mai ieftine: http://www.smartbuy.ro/sbPD_Beltronics-Acc...ics-FX2_123035#

Am de la cine lua un asemenea aparat si maine il compar cu dynolicious. Sunt sigur ca scot la fel.

 

Si ala ce e, tot un accelerometru, ca si iPhone. Are un rahat de sensor de acceleratie, la fel cum are si iPhone. Nu e ceva special.

 

uite cum sta treaba in primul rand nu sant lautar al doilea rand tiam dat o idee.motorul tau atata poate poti tu sai pupi si pistoanele ai inteles?si nu mai fii obraznic

Si hop ai 84 de posturi. Imi pare rau, insa nu sunt obraznic deloc.

Tu, chiar habar nu ai ce vorbesti, despre ce masina si despre ce modificari sunt facute, dar iti dai cu parerea.

 

Ai zis ''atata poate'' atata cat? 6.94 sec la 0-100? da, atata poate.

Imi pare rau ca nu scot 5 sec, dar n-am cum.

Link to comment
Share on other sites

@plopu320, ti-a transformat numele in renume. Cam esti in plop pentru urmatoarea perioada.

 

Invata sa combati ideea, nu persoana. Pe acest forum nu se admite folosirea limbajului vulgar, obscen sau ofensator.

 

See you later, alligator ...

Link to comment
Share on other sites

pfff... ar trebui facut putina curatenie prin topicul asta

:)

 

 

0-100km/h 6.94 sec

asea... deci sa revenim; ceea ce ai scris mai sus mi se pare un rezultat real pt modificarile pe care le are masina dar asta nicidecum nu intareste ceea ce tot ai sustinut ca esti in fata unui 330i e46 care e dat cu 6.5 sec 0-100 de catre BMW.

nu contest faptul ca ai facut 330, probabil ca masina nu era in apele ei sau soferul a pierdut cateva zecimi la plecare/schimb etc

 

ce s-a discutat pe aici s-a discutat cam degeaba pana acum, asteapta sa pui rotile de vara si repeta dino sa vezi intradevar puterea reala(asta daca si dino merge bine) apoi daca tii neaparat cauta cantar sa o si cantaresti (o statie ITP- bancul pt testarea franelor ar trebui sa aibe cantar)

 

multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.