Jump to content

Culoare lumini semnalizare permise de lege


gogu70

Recommended Posts

Am auzit ca daca schimb semnalele portocalii cu unele albe ar trebui sa schimb si becul si sa pun unul galben, astfel incat semnalul sa fie tot galbui/portocaliu, pentru ca altfel as avea probleme cu politia. Voi ce stiti, este adevarat, ce care ati schimbat cum ati facut?
Link to comment
Share on other sites

legal e lumina galbena la semnalizare,trebue schimbat si becul.

conform REGULAMENT de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, Cap 2, Art 17, lit. c, legala e si lumina alba si cea portocalie.

 

http://www.ziaresireviste.ro/index.php?pag...ului_cod_rutier

Link to comment
Share on other sites

legal e lumina galbena la semnalizare,trebue schimbat si becul.

conform REGULAMENT de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, Cap 2, Art 17, lit. c, legala e si lumina alba si cea portocalie.

 

http://www.ziaresireviste.ro/index.php?pag...ului_cod_rutier

 

=)))))))))))))))))) pai da, dar eu nu am vehicul tras sau impins cu mana sau cu boi? al tau asa e? :))))))) tare de tot asta

Link to comment
Share on other sites

legal e lumina galbena la semnalizare,trebue schimbat si becul.

conform REGULAMENT de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, Cap 2, Art 17, lit. c, legala e si lumina alba si cea portocalie.

 

http://www.ziaresireviste.ro/index.php?pag...ului_cod_rutier

Corect dar se specifica ca este interzisa orice modificare asupra masinii inafara de cele care sunt omologate si/sau de fabrica. Adica nu toate chinezariile care au "iso" pe ele sau sunt date ca fiind omologate RAR. Ideea cu semnalul eu cred ca trebuie in primul rand sa functioneze si sa fie folosit dupa mine atata timp cat este vizibil poate sa lumineze si roz bonbon.

Link to comment
Share on other sites

si eu stiu ca la semnalizare in Romania e obligatoriu galben. era una din problemele celor care incercau sa inscrie masini aduse din State.

alea de USA au semnalele rosii, de-aia au probleme cu omologarea la RAR...

 

legal este sa ai culoare alba sau galbena pe semnalizare... :)

Link to comment
Share on other sites

La semnalizare NU sunt permise lumini de culoare alba, nici pe fata si nici pe spate!

Ca sa eliminam orice presupuneri eronate pe tema asta, atasez si legislatia care se refera la aceste aspecte.

 

Reglementarile RAR privind culoarea luminilor sunt :

 

CondiĂžii privind culoarea luminilor la elementele instalaĂžiei electrice de iluminare Âşi semnalizare

FaÞã:

- Faruri - luminĂŁ albĂŁ sau galbenĂŁ (numai pentru mopede, motociclete Âşi tractoare)

- Faruri de ceaÞã - luminã albã sau galbenã

- Faruri pentru circulaĂžia de zi - luminĂŁ albĂŁ

- LĂŁmpi indicatoare de direcĂžie - luminĂŁ galbenĂŁ intermitentĂŁ

- LĂŁmpi de poziĂžie, de gabarit, de parcare - luminĂŁ albĂŁ

- Catadioptri netriunghiulari - culoare albĂŁ

 

Spate:

- Lãmpi de poziÞie, de frânare, de gabarit, de ceaÞã, de parcare - luminã roºie

- LĂŁmpi indicatoare de direcĂžie - luminĂŁ galbenĂŁ intermitentĂŁ

- LĂŁmpi (faruri) de mers ĂŽnapoi, lĂŁmpi de iluminare a plĂŁcii cu numĂŁrul de ĂŽnmatriculare - luminĂŁ albĂŁ

- Catadioptri netriunghiulari (autovehicule), triunghiulari (remorci) - culoare roÂşie

 

Lateral:

- LĂŁmpi de poziĂžie - luminĂŁ galbenĂŁ

- LĂŁmpi indicatoare de direcĂžie - luminĂŁ galbenĂŁ intermitentĂŁ

- Catadioptri netriunghiulari - culoare galbenĂŁ

 

Aceste reglementari sunt in conformitate cu reglementarile UE si sunt in vigoare in prezent in Romania.

Lumina galbena la farurile autovehiculelor a fost permisa in UE pana prin 1999. Cine doreste mai multe amanunte poate urmari legislatia europeana referitoare la aceasta problema.

 

 

Textul a fost selectat din Reglementãri privind certificarea Încadrãrii vehiculelor rutiere Înmatriculate În normele tehnice privind siguranÞa circulaÞiei rutiere, protecÞia mediului ºi În categoria de folosinÞã conform destinaÞiei, prin inspecÞia tehnicã periodicã

 

ORDIN Nr. 2133 din 8 decembrie 2005 pentru aprobarea Reglementãrilor privind certificarea Încadrãrii vehiculelor rutiere Înmatriculate În normele tehnice privind siguranÞa circulaÞiei rutiere, protecÞia mediului ºi În categoria de folosinÞã conform destinaÞiei, prin inspecÞia tehnicã periodicã - RNTR 1

http://www.euload.com/legis/legis.119.php

 

http://www.rarom.ro/cs-uploads/rntr1_nou.pdf - pagina 112

Link to comment
Share on other sites

legile sunt facute pt. a fi incalcate,eu merg de 1 an si ceva cu becuri si semnale albe am trecut pe langa 100 de politisti si filtre, m-au oprit am pus masina pe avarii si nimic,oare toti sunt daltonisti,merg altii cu masini deschiolate fara faruri,stopuri,tobe,bare si nu-i opreste nimeni;rosii sa nu puneti....
Link to comment
Share on other sites

legile sunt facute pt. a fi incalcate,eu merg de 1 an si ceva cu becuri si semnale albe am trecut pe langa 100 de politisti si filtre, m-au oprit am pus masina pe avarii si nimic,oare toti sunt daltonisti,merg altii cu masini deschiolate fara faruri,stopuri,tobe,bare si nu-i opreste nimeni;rosii sa nu puneti....

Adevarul e ca lumina de la un semnalizator alb care are un bec normal bate foarte putin spre galben dar din moment ce e intermitent prea putin se mai observa "problema".Unica solutie pt cei dornici ca sa nu mai fie nimic galben in semnalizatoare e sa-si ia becuri cromate care lumineaza galben.Eu asa am facut si e super.

Link to comment
Share on other sites

legile sunt facute pt. a fi incalcate,

 

[...] :) merita impuscati astia de la conducere ,nu o sa se schimbe nimic niciodata....!!

 

Asta-i chiar culmea. Te intorci si-ti gasesti masina dezmembrata...ce oameni.
Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca daca schimb semnalele portocalii cu unele albe ar trebui sa schimb si becul si sa pun unul galben, astfel incat semnalul sa fie tot galbui/portocaliu, pentru ca altfel as avea probleme cu politia. Voi ce stiti, este adevarat, ce care ati schimbat cum ati facut?

 

nu te intreaba nimeni de sanatate as aca stai linistit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.