Jump to content

supraincalzire motor


Guest requin

Recommended Posts

Normal asa ar trebuii dar nu e obligatoriu.Termostatul nu cred ca e devina..pune mana si tu pe motor si vezi daca chiar fierbe (ar trebui sa fie cam pe la 100 de grade).Eu iti recomand sa folosesti si antigel in proportie de 50/50.Punctul de fierbere al antigelului este mai ridicat decat al apei
Link to comment
Share on other sites

Guest requin

motorul nu e asa cald, nu poti tine mana pe el mult dar il poti atinge linistit, daca arunc apa pe el nu fierbe apa si nu se evapora rapid asa cum ar trebui sa se intample daca ar fi foarte incins, ma gandesc ca daca motorul ar fi asa de fierbinte cum indica ceasul de pe bord ar trebui ca atunci cand ud galerile sau motorul cu apa sa fiarba instant apa aia si sa se evapore nu? dar nu e chiar asa...

nu stiu ce sa-i mai fac... ma depaseste total, am schimbat termostatul, de curs nu curge apa nicaieri... nu mai stiu

daca aveti idei sunt dispus sa le pun in practica

mersi de sfaturile de pana acum

Link to comment
Share on other sites

motorul nu e asa cald, nu poti tine mana pe el mult dar il poti atinge linistit, daca arunc apa pe el nu fierbe apa si nu se evapora rapid asa cum ar trebui sa se intample daca ar fi foarte incins, ma gandesc ca daca motorul ar fi asa de fierbinte cum indica ceasul de pe bord ar trebui ca atunci cand ud galerile sau  motorul cu apa sa fiarba instant apa aia si sa se evapore nu? dar nu e chiar asa...

nu stiu ce sa-i mai fac... ma depaseste total, am schimbat termostatul, de curs nu curge apa nicaieri... nu mai stiu

daca aveti idei sunt dispus sa le pun in practica

mersi de sfaturile de pana acum

99016[/snapback]

 

 

 

Poti sa verifici temperatura cu un pirometru.Orice service are asa ceva.

 

Din pacate M20 a avut tot timpul probleme cu spargerea radiatorului din interior sau chiar a radiatorului de la motor..Daca imi amintesc bine,solutia oferita de BMW a fost instalarea unui termostat.Este vorba de alt termostat,nu cel de la motor.

Daca mai gasesc articolul iti dau pm.

Link to comment
Share on other sites

deci sa o luam asa... am un motor M20 (2 L 6 cyl din 84) problema e urmatoarea... motorul se supraincinge, am dat o tura de centru si cand am luat-o spre casa a ajuns apa pe rosu si pe pedala de acceleratie si pe piciorul drept imi curgea apa fierbinte, ieri mergea bine, azi ... am patit asta...

ce poate avea? si de unde curge apa aia fierbinte?

98539[/snapback]

Cand ai timp da jos radiatorul si spalal :blink: pt ca e posibil sa fie infundat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.