Jump to content

PRO si CONTRA


81rgl

Recommended Posts

Un 318, 320 coupe care sa arata mult mai bine decat cele postate mai sus, gasesti pe mobile pe la 5000 de euroi. Mai pui si 1000 la inscriere, si tot iesi mai bine.

 

si drumul nu costa nimic ? .... si cautatul pe acolo, ca doar nu o fi el singurul care isi ia prima masina vazuta, si sa fie si buna.

 

mie de pe mobile mi-a placut asta : http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...amp;tabNumber=1

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1 si asta, pentru ca e 2,2. cu toate ca sunt convins ca are mult mai multi km.

frumoase amandoua dar mai astept ceva mai pun ceva bani mai bine astept ca nu i.mi iau lunar masina ultima o am de 4 ani deci caut bine bine inainte de a lua ceva sunt pretentios defectul meu ca sunt un obsedat perfectionist asta e

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 267
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu prea inteleg de ce sariti in sus...ca aia are nu stiu ce, ca la aia ii sta toba aiurea....plm, defectele alea se regasesc si in pret. adica mie mi se pare ok 7000 euro pe o masina cu o usa vopsita, dar care in rest merge bine si e intretinuta. ar trebui sa fie impecabila la 7000? exista masina in romania, din 99-2002 care sa nu aiba nici un element vopsit ?

vezi ca in germania masinile bune sunt mai scumpe decat la noi. gaseste una care sa MEARGA bine , si sa nu aiba airbagurile sarite, si nu te mai uita ca a fost vopsita o aripa, sau ca are nu stiu ce jante care nu iti plac. astea sunt rahaturi care daca chiar iti stau pe creieri se pot remedia in timp, pe cand daca iei una proaspat vopsita si lucioasa , cu jante superbe dar cu motorul in pioneze, nu cred ca e foarte interesant.

bafta

 

legat de euro, la noi cred ca se calculeaza dupa ureche. a mea e din a 10-a 2000 si e euro 4, iar un prieten cu un coupe din 2001, motor tot 3000 benzina o avea trecuta euro 3 :)

euro 2 nu au cum sa fie , ca n-or fi roabe sau 1410, ce naiba

Nu m-am referit ca are ''usa vopsita'' cand i-am spus ca stiu masina si in nici un caz nu i-am spus ca nu merita 7000 euro sau sa nu o ia.e alegerea lui. Eu zic ca daca are posibilitatea sa ia din germania se merita sa ia de acolo.

 

 

 

 

 

vezi ca este pe autovit calculator de taxa....nu stiu daca este suta la suta bun. am calculat eu pt masina care ai gasit-o si mi-a dat 1409 euro. probabil plus drumul si inmatriculatul o sa te duca in jur de 7500 max. oricum acolo se mai negociaza la pret...eu pot sa zic ca am adus inainte ceva masini de acolo si mereu le-am scos mai ieftin... de exemplu daca este pe mobile.de 5500 euro cred ca o poti scoate la 5000-5100.

Edited by kevinn14
Link to comment
Share on other sites

@81rgl

Daca vrei pareri despre cum arata masina, topicul e super ok....dar, oricum, parerile tot timpul vor fi impartite. Nu cred sa gasesti vreo masina in lumea asta, care sa o pui pe forum, si toata lumea sa fie de acord ca este perfecta.

Eu zic sa faci in felul urmator. Gaseste o masina care iti place tie (asta conteaza cel mai mult).....verifica pretul sa fie corect....dupa care mergi cu ea la reprezentanta pentru o verificare completa (costa vreo 450-500 ron).....la 7.000 euro, nu cred ca mai conteaza 100 in plus, ca sa vezi bubele masinii.......in momentul in care stii totul despre ea, atunci ar fi bine sa postezi toate informatiile.....ca sa primesti sfaturile utile.

Exemplu: Asta e masina, atat costa si are problemele astea......atunci, vei primi sfaturi utile de aici.....o sa te coste atat.....sau vezi ca problema asta in timp va face si alte stricaciuni.....chestii de genul asta.

Si dupa ce vei analiza toate costurile, toate reparatiile si toate problemele care pot aparea in timp, vei lua decizia corecta.

Este parerea mea, si eu asa as face.

Succes

Link to comment
Share on other sites

@81rgl

Daca vrei pareri despre cum arata masina, topicul e super ok....dar, oricum, parerile tot timpul vor fi impartite. Nu cred sa gasesti vreo masina in lumea asta, care sa o pui pe forum, si toata lumea sa fie de acord ca este perfecta.

Eu zic sa faci in felul urmator. Gaseste o masina care iti place tie (asta conteaza cel mai mult).....verifica pretul sa fie corect....dupa care mergi cu ea la reprezentanta pentru o verificare completa (costa vreo 450-500 ron).....la 7.000 euro, nu cred ca mai conteaza 100 in plus, ca sa vezi bubele masinii.......in momentul in care stii totul despre ea, atunci ar fi bine sa postezi toate informatiile.....ca sa primesti sfaturile utile.

Exemplu: Asta e masina, atat costa si are problemele astea......atunci, vei primi sfaturi utile de aici.....o sa te coste atat.....sau vezi ca problema asta in timp va face si alte stricaciuni.....chestii de genul asta.

Si dupa ce vei analiza toate costurile, toate reparatiile si toate problemele care pot aparea in timp, vei lua decizia corecta.

Este parerea mea, si eu asa as face.

Succes

 

Da, asta vreau sa fac dar in prima parte sunt ok si parerile estetice cum a fost la prima masina am ajuns la idea ca e kich asta dupa ce am vazut posturile si alte masini (anunturi) am ghinionul de a gasi anunturi la multi km de mine gen Oradea - Buc si nu vreau sa ma plimb alela prin tara.

De exemplu ultima e chiar super ok, renunt la pleoape si toba care se vede ceva eftin, (a fost lovita in fata, bara, vopsita ok, accident care nu a ajuns la radiatoare, airbag..)dar la interior e de lucru cu timpul si ceva $ in plus se poate face ceva frumos. (OEM)

Aceasta verificare completa se face doar la reprez. bmw??? chiar daca sa zicem nu are carte service???

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

Aceasta verificare completa se face doar la reprez. bmw??? chiar daca sa zicem nu are carte service???

 

Cred ca poti sa o faci oriunde, in ideea ca acel mecanic sau acel service are toate softurile si diagnozele necesare.

Dar, eu personal al face-o la o Reprezentanta.....vei primi in scris toate problemele care le are masina....si costurile necesare.

Verificarea la Reprezentanta va fi un motiv solid pentru a mai negocia din pretul masinii...in caz ca sunt probleme . Una este o hartie oficiala, alta este doar parerea unui mecanic.

Si 450 ron, chiar nu este o suma atat de mare.

In caz ca o cumperi, va depinde de tine unde vei face reparatiile de rigoare.

Eu asa as face

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine este sã eviÞi reprezentanÞele din România.

 

Dacã vânzãtorul are pile pe la reprezentanÞa unde mergi pentru verificare, o sã auzi cã maºina n-are probleme tehnice ºi cã au rãmas fãrã tuº la imprimantã deci nu pot sã-ti dea rezultatul tester-ului printat, dar totul este ok, stai fãrã grijã. :)

 

Cine nu accepta orice service pentru verificare, nu doreºte sã-ºi vândã maºina sau ºtie cã are probleme ºi vrea sã meargã acolo unde are relaÞii.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine este să eviţi reprezentanţele din România.

 

Dacă vânzătorul are pile pe la reprezentanţa unde mergi pentru verificare, o să auzi că maşina n-are probleme tehnice şi că au rămas fără tuş la imprimantă deci nu pot să-ti dea rezultatul tester-ului printat, dar totul este ok, stai fără grijă. :)

 

Cine nu accepta orice service pentru verificare, nu doreşte să-şi vândă maşina sau ştie că are probleme şi vrea să meargă acolo unde are relaţii.

ok ms dar acele verificari complete se pot face oriunde? numa refer doar la tester.

Si daca imi printeaza rezultatu e ok??? pot sal studiez mai tarziu sau sa ma duc cu el la reprez in Oradea la mine unde cunosc si eu

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine este sã eviÞi reprezentanÞele din România.

 

Dacã vânzãtorul are pile pe la reprezentanÞa unde mergi pentru verificare, o sã auzi cã maºina n-are probleme tehnice ºi cã au rãmas fãrã tuº la imprimantã deci nu pot sã-ti dea rezultatul tester-ului printat, dar totul este ok, stai fãrã grijã. :lol:

 

Cine nu accepta orice service pentru verificare, nu doreºte sã-ºi vândã maºina sau ºtie cã are probleme ºi vrea sã meargã acolo unde are relaÞii.

 

@ ciupanezule.....ma omori :)

Da, oriunde exista si posibilitatea ca sa fii pacalit.....uitasem ca traim in RO :)

 

Referitor la chestia cu imprimanta, stii si tu ca exagerezi.....Trebuie sa primeasca totul in scris...ABSOLUT TOTUL (scuze de majuscule).....si , in scris.....e mai complicat sa ascunzi lucruri....

 

La acceptarea service-urilor, cu siguranta ca vanzatorul trebuie sa accepte orice......eu ma refeream la o siguranta mai mare pentru cumparator....in situatia lui actuala.

 

P.S. Sper sa nu incepem alta discutie de Reprezentante versus alte Service-uri :).......peste tot sunt probleme :D

Link to comment
Share on other sites

Dacã nu ºtii nici un service serios, poÞi merge ºi la reprezentanÞã, Însã nu lua neapãrat de bun ceea ce-Þi spun ei.

:) si atunci ce dumnezeu sa iau de bun????

simt ca i.mi zboara creeriiii :) pai daca in nimic nu pot sa am incredere ...

E loterie oricum... doar sa alegi numerele potrivite. In ultima masina am bagat in 4 ani 500 E pe langa consumabile NOROC :lol: si era di '95 un a4 1.8ti MULT NOROC

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu Âştii un service ĂŽn care sĂŁ ai ĂŽncredere?

 

@ ciupanezule.....ma omori :)

Da, oriunde exista si posibilitatea ca sa fii pacalit.....uitasem ca traim in RO :)

 

Referitor la chestia cu imprimanta, stii si tu ca exagerezi.....Trebuie sa primeasca totul in scris...ABSOLUT TOTUL (scuze de majuscule).....si , in scris.....e mai complicat sa ascunzi lucruri....

 

La acceptarea service-urilor, cu siguranta ca vanzatorul trebuie sa accepte orice......eu ma refeream la o siguranta mai mare pentru cumparator....in situatia lui actuala.

 

P.S. Sper sa nu incepem alta discutie de Reprezentante versus alte Service-uri :lol:.......peste tot sunt probleme :)

 

Nu exagerez deloc.

Asta a pĂŁĂžit un amic de-al meu care a vrut sĂŁ testeze o maÂşinĂŁ ĂŽn Craiova la Oltenia Motors.

Era un E39 530i uzat Âşi cu destul de multe probleme, ei i-au spus cĂŁ maÂşina e foarte ok, dar iÂşi cereau scuze cĂŁ nu le merge imprimanta.

La fel am pãÞit eu când am testat maºina mea la Filaret Înainte sã o cumpãr.

Am stat sĂŁ le arĂŁt eu lor pe unde pierde ulei, e o bĂŁtaie de joc.

 

Chestiile astea sunt deja obiÂşnuite.

DacĂŁ Âştii pe cine trebuie la reprezentanĂže, maÂşina e impecabilĂŁ, n-are aproape nici o problemĂŁ.

ĂĂži spun acolo niÂşte vrĂŁjeli de genul sĂŁ schimbi vasul de expansiune, "e boala lor".

 

Da, asta se poate Întâmpla ºi la alte service-uri, Însã când reprezentanÞa cere preÞuri premium trebuie sã ofere servicii premium, nu preÞuri premium dar servicii de 2 bani.

 

Acestea fiind spuse, eu nu recomand nimãnui sã verifice maºina la o reprezentanÞã din România.

Fiecare trage concluziile pe care le doreÂşte.

 

Sunt sigur cã tu eºti un om corect deºi lucrezi la reprezentanÞã, Însã nu e bine sã ai ochelari de cal.

Cunosc pe cineva la reprezentanÞã BMW din Bucureºti care are exact aceeeaºi pãrere, ºi anume cã se furã ca-n codru ºi cã nu poÞi avea Încredere, conteazã din partea cui vii sau pe cine cunoºti.

Link to comment
Share on other sites

Nu exagerez deloc.

Asta a pĂŁĂžit un amic de-al meu care a vrut sĂŁ testeze o maÂşinĂŁ ĂŽn Craiova la Oltenia Motors.

Era un E39 530i uzat Âşi cu destul de multe probleme, ei i-au spus cĂŁ maÂşina e foarte ok, dar iÂşi cereau scuze cĂŁ nu le merge imprimanta.

La fel am pãÞit eu când am testat maºina mea la Filaret Înainte sã o cumpãr.

Am stat sĂŁ le arĂŁt eu lor pe unde pierde ulei, e o bĂŁtaie de joc.

 

Chestiile astea sunt deja obiÂşnuite.

DacĂŁ Âştii pe cine trebuie la reprezentanĂže, maÂşina e impecabilĂŁ, n-are aproape nici o problemĂŁ.

ĂĂži spun acolo niÂşte vrĂŁjeli de genul sĂŁ schimbi vasul de expansiune, "e boala lor".

 

Da, asta se poate Întâmpla ºi la alte service-uri, Însã când reprezentanÞa cere preÞuri premium trebuie sã ofere servicii premium, nu preÞuri premium dar servicii de 2 bani.

 

Acestea fiind spuse, eu nu recomand nimãnui sã verifice maºina la o reprezentanÞã din România.

Fiecare trage concluziile pe care le doreÂşte.

 

Cunosc pe cineva la reprezentanÞã BMW din Bucureºti care are exact aceeeaºi pãrere, ºi anume cã se furã ca-n codru ºi cã nu poÞi avea Încredere, conteazã din partea cui vii sau pe cine cunoºti.

 

:lol: Dap, ma doare cand vad ceea ce scrii, si stiu ca nu ai nici un motiv sa nu spui adevarul.

Cu siguranta ca nu exista padure fara uscaturi.

Problema cea mai grava este ca oricare dintre noi, odata ce sta fata in fata cu o "uscatura" de genul de mai sus.......pleaca si spune ca intreaga padure este urata.....chit ca langa "uscatura" aia, poate mai sunt 10 copaci frumosi......cred ca intelegi la ce ma refer.......si din pacate e normal sa fie asa. Pentru ca fiecare copac reprezinta padurea respectiva.

Dar sper ca pe langa situatia neplacuta pe care ai avut-o tu, mai sunt inca 100 de cazuri care au mers si a fost ok.

Ideea de baza este ca......trebuie sa luam totul in SCRIS.....cu semnatura si stampila. Atunci se complica lucrurile ......si daca cineva refuza sa va dea in scris.....sau baga tot felul de motive.....ceva este putred si trebuie mers in alta parte. E valabil pentru toate service-urile.

 

Sunt sigur cã tu eºti un om corect deºi lucrezi la reprezentanÞã, Însã nu e bine sã ai ochelari de cal.

 

De cand sunt eu pe forumul asta, asta e cea mai tare fraza pe care ai scris-o vreodata.....citita de mine :) ....chiar am ras cu lacrimi :)

Se vede ca la tine ""oamenii corecti" si "reprezentantele" nu au nimic in comun....desi, exceptii mai pot aparea......si, am si ochelari :)

 

Sper ca in timp, sa poti sa iti schimbi parerea :D

 

Cred ca ar trebui sa revenim ontopic....:)

Link to comment
Share on other sites

foarte frumos 323-ul negru. daca a fost lovita in bot fara sa sara airbagurile, inseamna un accident destul de usor, si nu cred ca e un impediment in cumpararea masinii, daca in rest e ok.

ms nu a fost nimic grav lovit.

volanu e putin mai tare (nu bate, si raspunde cum trebuie) sa fie din cauza jantelor prea late:

-JANTE 18" WOLFRACE , FATA 225 40 R 18, 8J

SPATE 255 35 R 18, 9 J

obisnuit cu a4 jante 15'

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

i.mi puteti spune e din cauza jantelor??????

 

volanul in nici un caz ......poate directia :)

e posibil.....urca niste roti de 16 pe ea, si vezi cum se comporta....daca merge mai usor, e din cauza jantelor mai late.

e normal sa fie directia mai greoaie daca cauciucurile sunt mai late.....si nu exista sistemele noi de directie pe masina

dar, e posibil sa ai si probleme la directie.....

Link to comment
Share on other sites

i.mi puteti spune e din cauza jantelor??????

 

volanul in nici un caz ......poate directia :)

e posibil.....urca niste roti de 16 pe ea, si vezi cum se comporta....daca merge mai usor, e din cauza jantelor mai late.

e normal sa fie directia mai greoaie daca cauciucurile sunt mai late.....si nu exista sistemele noi de directie pe masina

dar, e posibil sa ai si probleme la directie.....

asa, directia nu volanul , nu m.am exprimat eu corect,

m.am informat acu' si m.i sa spus ca la coupe e putin mai rigid. Acum nu ma intelegeti ca merge fff greu dar e ceva mai grea directia ca si la ultima masina care era cu jante stock

Link to comment
Share on other sites

la asta nu ma ajuta nimeni???????

va rog :lol:

tu iti cumperi masina pt tine sau pt cei care isi dau cu parerea....pana tot pui atatea intrebari despre anumite masini si astepti sa raspunda cineva ...mai logic si mai bine ar fi sa mergi la fata locului la o masinina asupra carei esti tu incantat o vezi o probezi si daca iti convine o cumperi...asa ar fi mai normal....dar tu defapt tot dai detali despre masini gasite de tine doar ,doar se gaseste cineva sa iti zica ....asta da merita si atunci te duci si o cumperi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
bmw 323 170cp 6900E >>???de ce?

astept pareri

adevarat la interior se mai poate lucra serios, dar nu poti sa le gasesti toate pe plac.

Numai bine

 

e perfecta, eu zic sa-i oferi 8000 ca sa-l uimesti.

Link to comment
Share on other sites

bmw 323 170cp 6900E >>???de ce?

astept pareri

adevarat la interior se mai poate lucra serios, dar nu poti sa le gasesti toate pe plac.

Numai bine

 

e perfecta, eu zic sa-i oferi 8000 ca sa-l uimesti.

 

 

 

Bun, un admin sa inchida topicul vad ca sunt fff multi loseri cu putine excepti. astept.am mai mult de la pasionatii de bmw.

Eu am intrebat aici pt ca am auzit ca lumea pe aici se pricepe, cunoaste, poate se facea o recomandare gen : am eu, sau are un prieten dar daca raspunsurile majoritati au fost: "asta isi vinde masina lui" pana la ultima "ofera-i 8.000 sa-l uimesti" cand eu am zis pretu'7k dar na daca nu ai cu cine, multi ratati si pe aici ca si peste tot, asta e dar pacat pt cei care i.si dau interesul sa faca treaba. DEZAMAGIT TOTAL. Pacat, pacat, pacat...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
bmw 323 170cp 6900E >>???de ce?

astept pareri

adevarat la interior se mai poate lucra serios, dar nu poti sa le gasesti toate pe plac.

Numai bine

 

e perfecta, eu zic sa-i oferi 8000 ca sa-l uimesti.

 

 

 

Bun, un admin sa inchida topicul vad ca sunt fff multi loseri cu putine excepti. astept.am mai mult de la pasionatii de bmw.

Eu am intrebat aici pt ca am auzit ca lumea pe aici se pricepe, cunoaste, poate se facea o recomandare gen : am eu, sau are un prieten dar daca raspunsurile majoritati au fost: "asta isi vinde masina lui" pana la ultima "ofera-i 8.000 sa-l uimesti" cand eu am zis pretu'7k dar na daca nu ai cu cine, multi ratati si pe aici ca si peste tot, asta e dar pacat pt cei care i.si dau interesul sa faca treaba. DEZAMAGIT TOTAL. Pacat, pacat, pacat...

 

esti instabil si lejer isteric :)

 

si vezi ca "exceptii" se scrie cu 2 de "i", la fel si "majoritatii"... si da, o sa te uimeasca, insa "asteptam" se scrie legat, dar na... nu mai conteaza.

 

cred ca ar trebui sa mergi sa cauti masina prin alta tara si daca se poate sa ramai acolo, ca numai ratati si "loseri" pe aici. :lol:

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.