Jump to content

help !incident usor...deh femeie la volan


clausthaler1

Recommended Posts

salutare...astazi am avut un incident usor neplacut,am fost sa ma vad cu cineva in zona parcului cismigiu am parcat intro parcare in panta...am tras frana de mana si ca sa fiu mai sigur o las si in viteza,cand m-am dat jos din masina,hop in fata mea o scoda octavia sa parcat,o domnisoara coboara grabita si pleaca...in urmatoarele 10 secunde o ia masina ei la vale...eu uitandu-ma ingrozit la scena...distanta fiind aprox 2-3 metri intre masini...se aude pocc,si strig dupa ea...si-a cerut mii de scuzee...ma rog...pagube:bara mea (am bara de M pe e36)crapata 10 cm deasupra numarului...nu a sarit bucata din ea si absolut nimik inafara de spoiler crapat desupra la numar...credeti ca ar fi ceva mai serios sub aceasta bara de plastic?credeti ca ar trebuii sa schimb bara sau sa o dau jos si sa o lipesc cu ceva special...la poxilina m-am gandit...avand in vedere ca nu are nimik ...doar crapata max 8-9 cm deasupra la numar...dupa ce o lipesc ,credeti ca ar trebuii vopsita toata?va rog sa mi spuneti cu se da jos bara de m si in ce este prinsa!mulumesc frumos!
Link to comment
Share on other sites

salut! 8-9 cm e ceva.. daca o dadeai tu de-un gard sau bordura... o carpeai, dar asa, existand si constatarea amiabila, tanti nu trebuie sa mai plateasca si amenda la politie, poate o rezolvi cu asigurarea... poate mai ai si altele in spate crapate si la prima groapa sare, sau cand mergi pe autostrada de la curent te trezesti ca zboara bara... Si eu am avut evenimente usoare, s-a rezolvat cu asigurarea si mereu s-a pastrat contactul vinovat-pagubit pana la remediere. Daca a fost de acord sa-ti plateasca eventuale reparatii, o carpesti sau schimbi, cum iti place... Exemplu: doar vopsitul costa cateva milioane bune, deci, tu decizi.
Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu e cu intelegere amiabila. Dupa ce completati amandoi formularul acela, mergi la firma de asigurari la care are don'shoara RCA si iti iei bara noua. Asta in situatia in care ai si tu macar numarul de telefon al ei si poti sa dai de ea ca sa completati ala. Sper ca ai luat si tu macar numarul de telefon, nu numai pentru accident, ci pentru o iesire in oras dupa rezolvarea avariilor...Succes :)
Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu e cu intelegere amiabila. Dupa ce completati amandoi formularul acela, mergi la firma de asigurari la care are don'shoara RCA si iti iei bara noua. Asta in situatia in care ai si tu macar numarul de telefon al ei si poti sa dai de ea ca sa completati ala. Sper ca ai luat si tu macar numarul de telefon, nu numai pentru accident, ci pentru o iesire in oras dupa rezolvarea avariilor...Succes :)

merci frumos pt raspuns...ce imi spui tu,stiam...insa citeste te rog nelamurile mele,sunt cu totul altele!!

 

salut! 8-9 cm e ceva.. daca o dadeai tu de-un gard sau bordura... o carpeai, dar asa, existand si constatarea amiabila, tanti nu trebuie sa mai plateasca si amenda la politie, poate o rezolvi cu asigurarea... poate mai ai si altele in spate crapate si la prima groapa sare, sau cand mergi pe autostrada de la curent te trezesti ca zboara bara... Si eu am avut evenimente usoare, s-a rezolvat cu asigurarea si mereu s-a pastrat contactul vinovat-pagubit pana la remediere. Daca a fost de acord sa-ti plateasca eventuale reparatii, o carpesti sau schimbi, cum iti place... Exemplu: doar vopsitul costa cateva milioane bune, deci, tu decizi.

salutare...deci este vorba de o masina venita la vale de la 2 m distanta...foarte foarte incet...extrem de incet!!!!si mi a plesnit bara deasupra la numar...nici nu se vede daca nu te uiti atent,crapatura arata ca o linie de 8 cm...eu intrebam daca ar mai fi si alceva avarii pe dedesupt la viteza asta atat de mica???despre intelegerea amiabila stiam...tanti nu mai avea asigurarea valabila si mi-a dat niste bani...ce era sa-i fac...

Link to comment
Share on other sites

Nu ai altĂŁ pagubĂŁ sub bara de plastic. ArmĂŁtura este fĂŁcutĂŁ sĂŁ reziste la Âşocuri mai mari ...

 

PĂŁrerea mea este cĂŁ pentru o crĂŁpĂŁturĂŁ care poate fi lipitĂŁ, nu meritĂŁ sĂŁ alergi prin servis. Dar dacĂŁ ĂŽĂži stĂŁ pe creier ... :)

Link to comment
Share on other sites

crapatura nu se poate lipi , chiar daca te va asigura vreun tinichigiu ca el e mare artist , se umple cu chit care va crapa intr-una . Am patit si eu la fel , pana nu am schimbat bara tot a aparut crapatura deci am aruncat banii pe primul vopsit si chituit .
Link to comment
Share on other sites

crapatura nu se poate lipi , chiar daca te va asigura vreun tinichigiu ca el e mare artist , se umple cu chit care va crapa intr-una . Am patit si eu la fel , pana nu am schimbat bara tot a aparut crapatura deci am aruncat banii pe primul vopsit si chituit .

nu are ce sa umple cu chit este plesnita...nici nu se observa,numai daca te uiti atent,nu este bucata infundata sau sarita din bara!bara este intacta,doar ca a plesnit...

 

Nu ai altĂŁ pagubĂŁ sub bara de plastic. ArmĂŁtura este fĂŁcutĂŁ sĂŁ reziste la Âşocuri mai mari ...

 

PĂŁrerea mea este cĂŁ pentru o crĂŁpĂŁturĂŁ care poate fi lipitĂŁ, nu meritĂŁ sĂŁ alergi prin servis. Dar dacĂŁ ĂŽĂži stĂŁ pe creier ... :)

da ai dreptate,m-am gandit si eu la asta...sa nu mai astept cu programare la service-uri...bara am spus nu are absolut nimik,nu-i infundata,nu-i sarita vopseaua,doar ca a plesnit...ma gandeam sa o dau jos si sa o lipesc...oricum si asa daca o las nu se cunoaste numai daca te uiti foarte atent...am vazut in carefour un adeziv foarte puternic bison...o sa iau sa vedem...ms pt sfat!

Link to comment
Share on other sites

daca stii pe cineva la un service poti sa faci o manevra sa te faci cu o bara nou nouta pe rca-ul ei

 

" ...tanti nu mai avea asigurarea valabila "

 

 

Ce se mai obosesc unii sa citeasca posturile.

Femeia NU ARE RCA valabil.

 

 

Eu as lasa bara asa.

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

merci frumos pt raspuns...ce imi spui tu,stiam...insa citeste te rog nelamurile mele,sunt cu totul altele!!

 

Am inteles care sunt nelamuririle tale. Te gandesti sa lipesti bara. Insa eu incercam sa-ti spun sa-ti iei bara noua pe asigurarea ei. Nu are rost sa o lipesti pe cea veche. Probabil dedesubt nu e altceva spart. Dar nici bara nu are rost sa o lipesti. Pentru ca si eu stiu la fel ca @MYX, va crapa foarte repede. Daca tanti nu avea asigurare, atunci sa-ti plateasca din buzunar banii pe o bara noua + vopsit. Altadata sa-si faca asigurare. Eu stiu ca probabil ti-e mila de ea, insa nu cred ca iti va mai fi mila atunci cand vei lipi bara, o vei vopsi, iar peste ceva timp vei constata ca s-a crapat iar. Acum tu decizi ce vrei sa faci...

Chiar, vorba lui @poleposition, cati bani ai luat de la ea ?

Link to comment
Share on other sites

cati bani ti-a dat ?

asta conta...???cati bani mi-a dat??!!!

 

merci frumos pt raspuns...ce imi spui tu,stiam...insa citeste te rog nelamurile mele,sunt cu totul altele!!

 

Am inteles care sunt nelamuririle tale. Te gandesti sa lipesti bara. Insa eu incercam sa-ti spun sa-ti iei bara noua pe asigurarea ei. Nu are rost sa o lipesti pe cea veche. Probabil dedesubt nu e altceva spart. Dar nici bara nu are rost sa o lipesti. Pentru ca si eu stiu la fel ca @MYX, va crapa foarte repede. Daca tanti nu avea asigurare, atunci sa-ti plateasca din buzunar banii pe o bara noua + vopsit. Altadata sa-si faca asigurare. Eu stiu ca probabil ti-e mila de ea, insa nu cred ca iti va mai fi mila atunci cand vei lipi bara, o vei vopsi, iar peste ceva timp vei constata ca s-a crapat iar. Acum tu decizi ce vrei sa faci...

Chiar, vorba lui @poleposition, cati bani ai luat de la ea ?

bani mi-a dat suficienti sa mi ajunga sa-mi cumpar alta,insa dupa cum ti-am spus bara nu are absolut nimik ...a plesnit si nici nu se vede doar daca te uiti foarte atent,am masurat azi ,este crapata 5 cm...mi-a aratat cineva astazi o bara lipita cu un adeziv foarte puternic...mi-a spus ca o are asa de 3 ani,nu a crapat ,nu are absolut nimik si char daca ar lovi tot in acelasi loc,zicea el,ca nu ar crapa tot acolo,ci alaturi asa de puternic este adezivul folosit.devopsit bara mea chiar nu are nevoie...nu are nici un semn...poate 2-3 cat un varf de bold...ma rog...merci de sfat!vad eu...

Link to comment
Share on other sites

Salut! daca ti-a dat o suma si esti multumit... poti incerca sa o lipesti pe dedesubt cu una-alta, poti sa o lasi si asa... daca nu iti sta pe chelie. Macar te-ai ales cu niste bani... poate la urmatorul eveniment o schimbi pe asigurarea altuia, fireste daca este ala vinovat. Sofat placut fara incidente in primul rand!
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
da' ce crezi bre, ca vreau sa-i fur ? sunt curios si eu si altii :lol: ... ti-e greu sa raspunzi, sau de fapt nu ti-a dat nici un ban si te-a vrajit nesimtita :)
Link to comment
Share on other sites

Salut! daca ti-a dat o suma si esti multumit... poti incerca sa o lipesti pe dedesubt cu una-alta, poti sa o lasi si asa... daca nu iti sta pe chelie. Macar te-ai ales cu niste bani... poate la urmatorul eveniment o schimbi pe asigurarea altuia, fireste daca este ala vinovat. Sofat placut fara incidente in primul rand!

pai cred ca asa o sa fac thx

 

da' ce crezi bre, ca vreau sa-i fur ? sunt curios si eu si altii :lol: ... ti-e greu sa raspunzi, sau de fapt nu ti-a dat nici un ban si te-a vrajit nesimtita :)

curiosii mor repede!!!mi-a dat suficienti,cat sa-mi cumpar alta...nu de furat era vorba,nelamuririle mele erau altele...ms de raspuns,oricum

 

Da mai nene, cati bani ti-a dat? Sa vedem daca ai ramas cu ochii in soare sau nu.

mi-a dat suficienti cat sa-mi cumpar alta...multumit???

Link to comment
Share on other sites

Dpdv al cumpararii unei bari noi, daca zici ca nu trebuie vopsita, iar adezivul pe care ti-l recomanda prietenul este chiar bun, atunci lipeste-o, nu ai nimic de pierdut. Si daca mai crapa, atunci o schimbi :)

Dpdv al loviturii, daca spui ca a intrat foarte usor, de la 2 metri distanta, asa incat nici nu ti-a zgariat bara, sigur nu ti-a afectat nimic pe dedesubt. Poti sa stai linistit. In masina prietenei mele (E46) a intrat unul in spate de i-a scos bara din cleme. Insa pe dedesubt nu era nimic lovit. Doar bara julita pe dinafara. Am scos-o din suruburi si din toate clemele si am pus-o inapoi pe pozitie la locul ei, sta perfect. :lol:

Edited by Sherifu'
Link to comment
Share on other sites

Da mai nene, cati bani ti-a dat? Sa vedem daca ai ramas cu ochii in soare sau nu.

Ce figura sunteti! vreti sa o cautati si sa va ciocniti si voi putin cu ea!

:)) :lol:) Buna asta.

Clausthalere, daca ti-a dat incat sa-ti iei o bara noua...nu pierde numarul ei!

Edited by Barbierul din Sevilla
Link to comment
Share on other sites

Da mai nene, cati bani ti-a dat? Sa vedem daca ai ramas cu ochii in soare sau nu.

mi-a dat suficienti cat sa-mi cumpar alta...multumit???

 

Bai ce agitat esti. O tot dai cu "nu asta am intrebat". Forumul nu e la dispozitia ta, mai radem, mai glumim. Din moment ce ne-ai povestit ce s-a intamplat era de asteptat sa apara discutii mai multe decat un simplu raspuns.

 

Ne cumperi si noua cate ceva daca tot ti-a dat asa multi bani? O acadea, ceva ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.