Jump to content

diferenta cutie 330-325


mihai20

Recommended Posts

stie cineva care e diferenta de raport final intre cutia de 330 si cutia de 325 e46 ? difera cutiile sau diferenta este data de diferential ?

am un prieten care a avut 330, a avut probleme cu motorul si a pus un motor de 2,5. 3000 nici nu a gasit, iar 2,5-ul l-a luat cu km destul de putini.

cutia si restul au ramas cele originale de 330.

masina trage destul de bine, dar comparand cu masina mea,cu motorul de 3000 original, parca e prea leneasa. duce la fel de mult intre trepte dar dureaza mai mult pana ajunge la viteza aceea. de exemplu, in a 2-a ia tot 100 si ceva ca a mea, dar dureaza mai mult. se simte ca nu mai e ce a fost. :)

viteza maxima se pare ca nu s-a modificat.

deci.....la 325 e cutia diferita, sau diferentialul, fata de 330 ?

 

eu ma gandesc ca e cutia mai lunga la 330, pentru ca are si viteza maxima declarata mai mare ca 325-ul.

Link to comment
Share on other sites

daca intrebai si aici pe forum poate gasea motor M54B30 si nu mai ajungea la problemele astea

 

vand motor 3000 24 valve M54 dublu vanos. 231CP 300nm.

motorul este din 2002 si are cca 80000km.impecabil.

se vinde absolut complet pt a fi montat pe E30.inclusiv baie si sorb de e34.

motorul are toate anexele + ews imobilizator si cheie cu cip,cutie de viteze ambreiaj etc. si prima bucata din traseul de evacuare.

pret 1800E.

 

daca te intereseaza iti dau si numerele de tel sa suni sa intrebi, anuntul e de cateva luni, acum nu stiu daca mai e valabil

Link to comment
Share on other sites

am intrebat si pe forum la vremea respectiva, si gasisem un motor de 3000 la 1500 de euro, dar nu avea atatia bani. a cumparat initial doar chiulasa de 3000 , dar dupa maxim o luna a descoperit nu stiu ce la bloc, si am sunat la baietii care imi raspunsesera initial ca au motor de 3000 dar nu mai avea nimeni.

si s-a dus si a pus 2,5 , la 1200-1300 ca doar d-asta a gasit :)

 

eram curios de diferenta aia de rapoarte, ca motorul merge foarte bine , se simte ca are forta, dar ..... se simte un pic si ca nu e de acolo, ca ar avea nevoie de o cutie ceva mai scurta.

 

multumesc de raspunsuri. deci difera si cutia si diferentialul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.