Jump to content

e90 dimensiuni diferite fata/spate cauciucuri


ganga

Recommended Posts

Sal am achizitionat de curand jante bmw 17 (pt e90)cu cauciucuri goodyear eagle f1 dimensiuni fata 225/45/17 spate 235/45/17

In primul rand as dorii sa stiu daca este legal sa ai dimensiuni diferite pe masina,apoi

Daca sunt anumite dezavantaje,si care sunt acestea!

Link to comment
Share on other sites

Sal am achizitionat de curand jante bmw 17 (pt e90)cu cauciucuri goodyear eagle f1 dimensiuni fata 225/45/17 spate 235/45/17

In primul rand as dorii sa stiu daca este legal sa ai dimensiuni diferite pe masina,apoi

Daca sunt anumite dezavantaje,si care sunt acestea!

 

cred ca pe spate ai 235/40/17

Link to comment
Share on other sites

Normal daca producatorul recomanda.Eu am 225/40/18 pe fata si 255/35/18 pe spate si este marimea recomandata de producator (asta imi scrie si in talon).

Si eu am aceleasi dimensiuni...

In fine,ma refeream la altceva :)

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

Normal daca producatorul recomanda.Eu am 225/40/18 pe fata si 255/35/18 pe spate si este marimea recomandata de producator (asta imi scrie si in talon).
Normal adica ce recomanda bmw sunt 225/45/17 fata si 255/40/17 spate cum scrie si pe stalp,asta la dimensiunea de 17'.

 

la 17 nu se pune 255 pe spate, la 18 da, asa se recomanda

 

eu cred ca asta recomanda BMW pt 17":

205/50/17 X 4 (in general pt anvelope de iarna la jante de otel 7J)

225/45/17 X4 (sau doar pe fata)

245/40/17 spate

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Apropo de pneuri, și mĂŁrimi, acum câteva zile m-am uitat la rezervĂŁ, și surprizĂŁ, este de mĂŁrime diferitĂŁ fațĂŁ de ce am pe mașinĂŁ.

 

Rezerva este 235/45/17, și pe mașinĂŁ am 225/55/16.

Vreau sĂŁ știu dacĂŁ este vreo problemĂŁ, ĂŽn caz de panĂŁ, sĂŁ o folosesc ? :pardon:

Ar fi mai bine sĂŁ o schimb ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Pun si eu o intrebare la e90, am pe spate 255 / 40 / 17 pe janta 8,5 J (style 194).

Vreau sa pun 235 / 45 / 17 din cauza ca mi se par inutile cauciucuri de 255 pe o masina de 197 cai doar.

 

Plus ca pot alege Eagle F1 Asymetric 3 la 235 / 45 / 17.

Pt 255 doar Eagle F1 asymetric 2 este disponibil, deci un model mai vechi.

 

Se poate pune fara nici o problema?

Edited by vladmury
Link to comment
Share on other sites

Daca nu iti scrie in talon nu este prea bine. Mi s-a atras atentia la un ITP pentru ceva de genul ca difera dimensiunea balonului 40 in loc de 45 si mi s-a zis ca in caz de un accident cu victime pot sa fie probleme din cauza nerespectarii dimensiunilor. Am fost si la RAR ca sa imi treaca marimea respectiva in talon si au zis ca nu se poate....

Conform tiresize.com o sa ai diferente la diametru intre cele doua tipuri de roti:

255/40/R17 235/45/R17

Diameter Diameter

25" 25,3"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.