Jump to content

Sfaturi cumparare din Germania


mihaig

Recommended Posts

Salut tuturor,

 

Am de gand sa iau un BMW seria 5 din Germania (2002-2004) si vroiam sa stiu daca e cineva care a trecurt personal prin procesul asta cap coada si poate sa imi spuna ce presupune si daca merita efortul fata de optiunea 2: sa cumpar unul din tara.

 

Intrebarea 2: am vazut ca pretul la autohus.de e fara TVA. Stie cineva daca acel TVA e deductibil sub o forma sau alta daca voi cumpara masina pe firma?

 

multam anticipat pentru feedback ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

se merita sa mergi afara....din tara o sa iei cel mai probabil o masina cu 250.000-300.000 poate chiar mai mult...

cand o sa cumperi masina ei ii opresc 16% din valoare ei TVA(MwSt in germana)...la iesirea din UE adik la vama cu Ungaria o sa-ti puna o stampila pe Declaratia de Export din Germania(parca aia ii)...acel act trebuie sa ajunga inapoi la firma de unde ai luat masina si atunci iti recuperezi banii...

nu toti handlerii te pun sa dai 16%...unii iau o anumita suma cautiune...de ex mie la 3ar mi-a luat 300e si normal ar fi fost vreo 1800e...depinde cum vb cu ei...bafta..daca mai ai vreo nelamurire poti sa intrebi

Link to comment
Share on other sites

taxele se calculeaza in functie de capacitate, an fabricatie si daca este Diesel sau benzinar...sunt ceva siteuri pe net care iti calculeaza cat tre sa dai...

nu conteaza valoarea din .de

99616[/snapback]

 

am sapat un pic pe forum si poate imi confirmi daca asta e procesul ca am impresia ca te pricepi:

 

gasesti masina, o rezervi etc. si mergi la dealer sa o iei si sa o platesti (btw: stie cineva daca la autohus daca platesti cu card iti ia comision in plus?)

 

dealerul de acolo face si actele de export din cate am vazut (mai costa si asta ceva)

 

banuiesc ca trebuie facuta o asigurare gen carte verde macar ca sa pleci cu ea spre tara. eu i-as face si un casco dar cred ca n-am cum acolo (pe o perioada atat de scurta)

 

in tara trebuie platite taxele vamale si tva (apx. 3000 euro din ce am gasit pe net)

 

trimit hartia de la vama inapoi in germania ca sa recuperez TVA-ul (oare cat dureaza?)

 

se face inmatricularea

 

am omis ceva? e posibil ca cei din germania sa aranjeze sa o si puna pe un trailer sau ceva de genul asta?

Edited by mihaig
Link to comment
Share on other sites

vezi ca era un link catre un fisier format pdf "aducerea unei masini din germania" daca nu-l gaseste nimeni pina maine o sa-l uploadez eu maine dimineata ca acu nu sunt la munca....succes !!!

 

P.S. vezi ca mai e un topic recent pe aceasta tema cred ca acolo am vazut fisierul ...da un "cauta" :blink:

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

in primu` rand gasesti masina pe net, pui pe cineva care stie germana sa sune la autohaus sa vada care e treaba. putini iti rezerva masina numai printr-un telefon.

 

nu cred ca poti sa platesti la handler cu card, da` poti sa mai intrebi.

tre sa platesti pe certificatul eur1, numerele de Zoll, asigurare aprox 180euro.

asigurare casco nu poti sa faci.

grija mare ca pe certificatul EUR1 sa fie aceeasi serie ca si pe Brief.

daca o iei pe firma sa fie pe factura si pe Eur1 la cumparator numele firmei.

Link to comment
Share on other sites

Deci am auzit azi urmatoarea aberatie, de la 2 persoane diferite:

 

"Cica de azi s-ar fi dublat accizele la masini cu capacitatea cilindrica de peste 2000"...

 

WTF? Stie cineva exact? Sau unde sa sun sa intreb? Ca mi-e sila de zvonuri de genul asta...

Link to comment
Share on other sites

Deci am auzit azi urmatoarea aberatie, de la 2 persoane diferite:

 

"Cica de azi s-ar fi dublat accizele la masini cu capacitatea cilindrica de peste 2000"...

 

WTF? Stie cineva exact? Sau unde sa sun sa intreb? Ca mi-e sila de zvonuri de genul asta...

100518[/snapback]

si eu am auzit asta...de la cineva care aduce masini de afara... :blink:

din cate stiu eu noua lege cu noile taxe era prevazuta prin Codul Fiscal.Codul Fiscal intra in vigoare la 6 luni dupa ce e publicat.Deci pana la anul cel putin nimic nou la taxe.

Edited by mishoo
Link to comment
Share on other sites

Linkul la fisierul pdf mentionat anterior e asta.

 

© vamamasini.ro

100527[/snapback]

 

Dar totusi cu accizele cum e? S-au marit sau nu? Daca stiti ceva sigur, va rog.... share it! Eu sper totusi sa fie un zvon, ca si cel cu CASCO...

Link to comment
Share on other sites

si eu am auzit asta...de la cineva care aduce masini de afara... :blink:

100523[/snapback]

 

Pai nu tzi sa pare normal ca ei sa lanseze zvonurile astea? Cum sa mai faca shi ei o paine, mai ales in perioada asta, cand multzi potentziali clientzi decid sa ashtepte liberalizarea importurilor; baga zvonuri de taxe imense, accize, etc.

 

Nu e un moment Nostradamus; lucrurile vor ramane in continuare asha cum au fost. Vei putea inmatricula numai Euro 3 (pai ce, nu e un os de ros pt. APIA?), impozitele exorbitante pt. motoare mari nu se vor putea pune in aplicare, etc.

 

APIA vegheaza, iar noi totzi, ceilaltzi (care am vrea anumite libertatzi in cheltuirea banilor proprii pe mashini bune dar Euro 2) o vom suge, ca suntem in primul rand romani, shi nu shtim sa luptam sau sa ne unim pt. nimic... O sa ajunga benzina la 10 ron litru;, shi noi tot o s-o inghitzim :)

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

bine ca am deja masina :).....avantaje la o masina din afara e ca POATE nu a fost plimbata pe drumuri aspre ca la noi :) ...in rest....nu cred..poate cateva sute de euro mai ieftin

100565[/snapback]

 

doar cateva sute de euro? eu credeam ca economisesc cateva mii :blink:

o sa-mi fac oricum calculul cand am toti banii :)

Link to comment
Share on other sites

Ok. Deja m-a cam luat microbul... Ce ziceti de anuntul asta:

 

BMW 330 BERLINA 3,0 I 231CP ARGINTIU

Pret: 16,000 EURO An fabricatie: 2001 Carburant: Benzina

Rulaj: 150,336 km Capacitate: 2,979 cmc Putere: 231 CP

Locatie:BUCURESTI Inmatriculata RO

Dotari:

CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 6 AIRBAGURI; AER CONDITIONAT; TRAPA; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA; TVA DEDUCTIBIL;

330XI TRACTIUNE INTEGRALA SENZOR DE PLOAIE OGLINZI EXTERIOARE RABATABILE OGLINDA CU CAMUFLARE AUTOMATA DSC SAC SCHI RADIO CD GARANTIE SECOND HAND 12 LUNI – AUTOMOBILE BAVARIA

 

ma tenteaza destul de mult tractiuhea integrala dar ma intreb dacae un pret bun :blink:

btw: pretul cred ca e fara tva. le-am dat un email ca sa ii intreb.

Link to comment
Share on other sites

e super.....gasesti 318d la 13-14000 in Ro si fara atatea dotari...eu zic ca merita...plus ca ai si garantie un an pe ea....fa un eventual test drive si daca iti place nu mai sta pe ganduri.....daca consumul nu te sperie eu zic sa o iei...
Link to comment
Share on other sites

e super.....gasesti 318d la 13-14000 in Ro si fara atatea dotari...eu zic ca merita...plus ca ai si garantie un an pe ea....fa un eventual test drive si daca iti place nu mai sta pe ganduri.....daca consumul nu te sperie eu zic sa o iei...

100641[/snapback]

 

plusuri pe care le vad: tractiune integrala, 231 CP :blink: xenon, pilot automat, garantie 12 luni

minusuri: 2001 (as fi vrut un 2002 macar), 150.000km, 19.200 euro (probabil), nu se poate lua in leasing deci trebuie sa dau toti banii odata, consumul (stie cineva cat e?);

 

un 2003 cu 40.000km si dotari ceva mai sus (piele, audio harman, scaune incalzite) costa insa 28.000 tot la ei

 

alte pareri?

Link to comment
Share on other sites

dc nu te uiti la o motorizare mai mica.....e suficienta pt romania...si chiar daca 330 are tractiune integrala tot nu te ajuta ca nu poti merge in teren greu...si pt sosele pneuri potrivite cu sezonul sunt suficiente....oricum....am crezut ca e 16000 cu TVA.... vezi pe www.bmw.ro ...la automobile rulate....ca mai sunt masini la bavaria
Link to comment
Share on other sites

dc nu te uiti la o motorizare mai mica.....e suficienta pt romania...si chiar daca 330 are tractiune integrala tot nu te ajuta ca nu poti merge in teren greu...si pt sosele pneuri potrivite cu sezonul sunt suficiente....oricum....am crezut ca e 16000 cu TVA.... vezi pe www.bmw.ro ...la automobile rulate....ca mai sunt masini la bavaria

100654[/snapback]

iti dai seama cat cer cei de la AB pe masinile alea ?Mai bine cumperi din piata

Link to comment
Share on other sites

16.000 e pretul cu TVA cu tot!!! Stiu sigur.

Am intrebat si eu de masina asta, dar personal as vrea ceva mai noua.

 

Vezi ca se negociaza, deci sa nu dai mai mult de 14500 in nici un caz!!!

Daca te certi cu ei, o scoti la 14k, zic eu.

 

Garantia second hand nu e chiar garantie in sensul pur al cuvantului. Daca masina are peste 100k km (cazul de fata), vei plati 50% din piese + manopera in caz de defectiune. Oricum, masina e misto. Dar sa ai grija cu ei, sa vezi masina inainte. Eu am luat tot asa de la ei un 318 acum un an, si mi l-au adus zgariat rau de tot. Am facut scandal si l-au vopsit pe banii lor.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.