Jump to content

Sfaturi cumparare din Germania


mihaig

Recommended Posts

16.000 e pretul cu TVA cu tot!!! Stiu sigur.

Am intrebat si eu de masina asta, dar personal as vrea ceva mai noua.

 

Vezi ca se negociaza, deci sa nu dai mai mult de 14500 in nici un caz!!!

Daca te certi cu ei, o scoti la 14k, zic eu.

 

Garantia second hand nu e chiar garantie in sensul pur al cuvantului. Daca masina are peste 100k km (cazul de fata),  vei plati 50% din piese + manopera in caz de defectiune. Oricum, masina e misto. Dar sa ai grija cu ei, sa vezi masina inainte. Eu am luat tot asa de la ei un 318 acum un an, si mi l-au adus zgariat rau de tot. Am facut scandal si l-au vopsit pe banii lor.

 

Bafta!

100691[/snapback]

 

10x! asta cu garantia era urmatorul punct pe lista (sa ii intreb exact ce inseamna). o sa ma mai uit oricum. in principiu as vrea si eu ceva mai nou si diesel.

Link to comment
Share on other sites

pai da .....garantie ziceti ca totusi platesti 50% dar daca nu ar fi si garantia asta ai scoate din buzun ar 100%...oricum te uiti la masina si daca iti place o cumperi.....te poti interesa si de istoricul masinii la AB ...revizii , proprietari , dc o da ala inapoi ..etc
Link to comment
Share on other sites

pai da .....garantie ziceti ca totusi platesti 50% dar daca nu ar fi si garantia asta ai scoate din buzun ar 100%...oricum te uiti la masina si daca iti place o cumperi.....te poti interesa si de istoricul masinii la AB ...revizii , proprietari , dc o da ala inapoi ..etc

100715[/snapback]

 

M-am lamurit. Intrucat are peste 150k nu mai are deloc garantie. Garantia SH la AB e asa:

pana in 50k - 100% din motor, transmisie etc - piesele de baza

50-60k: 90%

60-70: 80%

70-80: 70%

etc. si se ia in calcul nr. de km la care a aparut defectiunea. adica daca ai luat-o la 45k si s-a defectat la 55k ei acopera 90% din reparatie (nu mi-a zis nimic ca ar fi doar piesele dar e posibil sa fi omis 'intamplator' acest mic detaliu :blink: ).

 

Mai astept si mai caut.

Link to comment
Share on other sites

(nu mi-a zis nimic ca ar fi doar piesele dar e posibil sa fi omis 'intamplator' acest mic detaliu :blink: ).

100796[/snapback]

 

Te-ai prins... :)

Eu am facut odata cerere de garantie si mi-au spus ca trebuie sa platesc manopera. Pana la urma am renuntat la lucrare, dar in contract nu tin minte sa scrie asa ceva. Deci in acest caz, ii ai la mana. Poti face scandal si probabil vor plati. Asa este in Romania... Daca nu esti tigan, te iau de fraier. Daca esti tigan, te injura, dar macar te respecta.

 

 

Intrucat are peste 150k nu mai are deloc garantie.

100796[/snapback]

 

Nu cred.... Ar trebui sa aiba ceva, altfel nu ar scrie acolo. Nu sunt obligati sa ofere garantie?

Link to comment
Share on other sites

eu asa am inteles. ca peste 150k nu mai are. sau poate are garantie, mai putin manopera si piesele, pe care le platesti tu :blink:

 

nu cred ca sunt obligati sa ofere garantie la SH. o fac ei ca sa sune bine si sa ai impresia ca masina e verificata (poate chiar o fi).

Edited by mihaig
Link to comment
Share on other sites

da m-am lamurit ca pretul e cu tot cu tva. dar pana la urma m-am decis ca daca iau ceva SH o sa fie sub 50k ca sa am garantie + un model de max 3 ani. chiar daca o sa mai pun 7-8k in plus.

 

off topic: citeam azi in revista ACR ca X5-urile au devenit greu de asigurat pentru ca se fura la greu si ca multe companii refuza sa le mai asigure. in revista nu precizeaza daca chestia cu asigurarea se refera la Romania sau e o informatie generala dar din context pare sa fie valabila in Romania

Link to comment
Share on other sites

Am trecut zilele astea pe la AB ca sa vad ce mai au in curte si am aflat detalii despre garantie:

1. include si manopera

2. la masina aia cu 150 si ceva de k dadeau totusi cateva luni garantie, desi depasise limita lor

 

Acum ramane sa fiu atent la ce anunturi mai pun pe site... poate gasesc ceva sa-mi placa :blink:

Link to comment
Share on other sites

da m-am lamurit ca pretul e cu tot cu tva. dar pana la urma m-am decis ca daca iau ceva SH o sa fie sub 50k ca sa am garantie + un model de max 3 ani. chiar daca o sa mai pun 7-8k in plus.

101020[/snapback]

Motor de 3000, sub 50 de k si nu mai mult de 3 ani vechime nu-l iei de la AB sub 28-30 de mii...mai ales daca mai are si ceva optionale...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.