Jump to content

tacanit la motor


Recommended Posts

de cand am luat masina un 318i 2003 cand motorul ajunge la temperatura normala de functionare se aude un tzacanit pare a fi de la tacheti... stiti ceva e normal.. sunetu pare destul de tare din exterior .. in interior nu se aude deloc... nu am avut timp sa schimb uleiul... dar "neamtul" a facut revizia la 99.000 (asa scrie in cartea tehnica si pe eticheta care a fost prinsa la motor a bagat aral 5w30 longlife) si acu am 106.000 computerul zice ca mai am 20 000 km pana la urmatoarea revizie.... e ceva normal tzacanitu ??(am degand sa cumpar un castrol magnatec 5w 30)
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca n-are nimic cu tachetii, e doar sunetul (normal) produs de Valvetronic, mecanismul care actioneaza supapele motorului.

E bine sa-i faci un schimb de ulei indiferent cati km ramasi iti arata pe bord daca zici ca ai cumparat masina recent. In loc de Magnatec, pune-i mai degraba Castrol EDGE sau BMW LL01 0W-40 sau 5W-30. Din cate stiu eu uleiul Magnatec nu indeplineste specificatiile Long Life definite de BMW.

Link to comment
Share on other sites

ideea e ca numa peste 4 zile im vine uleiu(folosesc doar castrol adus din germania) acuma am cumparat magnatec 5w 30

attila ce ulei imi recomanzi?? sa stiu sa fac comanda.. oricum eu la 8-9000 km il schimb e o manie a mea...

Ce imi pare mie ciudat e ca numai cand e cald motoru tacane!!! poti sa imi dai mai multe specificatii de motorul respectiv .. inainte am avut un 318i '99 asa ca motorul care il am pt mine e total necunoscut ?? eu montez instalatii gpl de 4-5 ani nu sunt chiar pe langa de mecanica...

Edited by uniq
Link to comment
Share on other sites

ideea e ca numa peste 4 zile im vine uleiu(folosesc doar castrol adus din germania) acuma am cumparat magnatec 5w 30

attila ce ulei imi recomanzi?? sa stiu sa fac comanda.. oricum eu la 8-9000 km il schimb e o manie a mea...

Eu pana acum timp de 2 ani am folosit ulei BMW/Castrol 5W-30 si nu pot sa spun ca am avut probleme, atata doar ca mi s-a parut uleiul putin cam subtire la temperaturi ridicate ale motorului, motiv pt care am avut acel zgomot neobisnuit despre care am scris in linkul de mai sus postat de ingineru' :)

La urmotorul schimb voi folosi cea ce ti-am sugerat mai inainte, BMW 0W-40 LL01; acest ulei ar trebui sa fie bun in orice conditii, indiferent de anotimp!

De altfel schimburile le fac si eu pe la 8000km..

Ce imi pare mie ciudat e ca numai cand e cald motoru tacane!!! poti sa imi dai mai multe specificatii de motorul respectiv .. inainte am avut un 318i '99 asa ca motorul care il am pt mine e total necunoscut ?? eu montez instalatii gpl de 4-5 ani nu sunt chiar pe langa de mecanica...

in mod normal tzacanitul dispare peste 1000 de ture, deci dupa ce motorul ti s-a incalzit scade si turatia de ralanti si ca urmare apare acest zgomot de fond, cea ce e perfect in regula :lol:

Edited by attila318i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.