Jump to content

instabilitate la denivelari


Recommended Posts

De ceva timp ma confrunt cu urmatoarea problema la viteze mai mari, peste 80 - 100 km/h: in special la trecerea peste denivelari, damburi, podeturi masina pierde din stabilitate si se comporta exact ca atunci cand circuli pe un drum cu urme de camioane in asfalt si te fura santurile stanga - dreapta. Volanul nu are vibratii, directia este buna - chiar si la viteze mari nu trage si nu se aud zgomote (batai, troncaneli) in momentul in care apare aceasta problema. Precizez ca recent am schimbat ambele amortizoare pe fata, dar nu si flansele. Aceasta ar putea fi cauza pierderii instabilitatii sau pot fi probleme cu articulatiile (bielete, capete de bara etc.)?

Masina este un 330xd si intentionez sa merg cu ea intr-un service cat de curand pentru ca exista un pericol real sa nu o pot controla la viteze mari si sunt nevoit sa conduc mult mai prudent si mai incet acum. As vrea insa sa stiu posibilele cauze si la ce ma pot astepta inainte sa ma apuc sa schimb ceva.

Edited by bogdan258
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca este un comportament normal atata timp cat la 120 km/h spre exemplu pe drum plat pot lua mainile de pe volan fara ca masina sa devieze, iar cand trec peste sau printr-o denivelare o simt cum ma fura stanga - dreapta, directia devine foarte sensibila si implicit pierd din stabilitate. Asta ma face sa cred ca are legatura si cu suspensia nu numai cu directia, dar pana nu ajung la service sa fac un drive test nu sunt sigur care este cauza.
Link to comment
Share on other sites

Unui prieten care are aceasi problema la un service i-au spus ca sunt duse bucsile de la bara antiruliu spate.Are doua bucsi de cauciuc si doua bielete mici.O alta problema am observat-o la alt prieten care nu mai avea stabilitate dupa ce a schimbat jentile originale cu unele care erau replica si nu aveau ET corespunzator.
Link to comment
Share on other sites

In primul rand o sa verific flansele de la amortizoare (sper sa stie cei de la service cum sa le verifice daca sunt duse sau nu) si apoi o sa incerc sa fac directia din nou - unghiul de fuga, convergenta si caderea (cred ca la asta te-ai referit lucianwrc) cu toate ca am facut-o recent si a iesit in parametrii. Jantele si cauciucurile nu le-am schimbat, ba chiar am fost acum 2 zile la vulcanizare unde le-am echilibrat pe toate patru si am roluit o janta care era putin deformata, fara insa sa rezolv problema cu instabilitatea.

Despre bucsi nu stiu ce sa spun... pot cauza probleme de instabilitate mai ales ca nu aud nici un zgomot ciudat la masina cand trec prin denivelari? Oricum la mine problema este pe puntea fata, iar uneori am impresia ca se manifesta si pe franare de la viteze mai mari, dar cel mai evident o simt cand lucreaza suspensia pe portiuni de drum denivelat.

 

In alta ordine de idei sambata vreau sa fac o programare la un service BMW pentru revizie si pentru problema aceasta. Aveti vreo recomandare in Bucuresti sau imprejurimi - Pitesti, Ploiesti, Brasov?

Link to comment
Share on other sites

Si eu aveam problema cu masina care devenea instabila cand luam o groapa sau treceam peste denivelari. Am luat o groapa intr-o noapte, si aveam vreo 160 km/h, am crezut ca ma duc draq, insa s-a redresat cumva cumva masina.

Am facut o diagnoza la service BMW Oradea si mi-a spus sa schimb:

-pe fata : bucse trapez

-pe spate : bucse portfuzeta, bucse brat inferior si superior, bielete anti ruliu

Am schimbat toate astea, am facut azi din nou un reglaj de directie, unghi de fuga etc, si problemele au disparut.

Recent am schimbat si amortizoarele. Aveam unul dus pe spate, si masina se comporta parca mai rau. fffff instabila cand luai o groapa.

Link to comment
Share on other sites

Incearca la MOTOR AG in Pitesti.Sunt reprezentanta.Trebuie sa suni inainte pentru programare.Sau mai este un service destul de bun care te lasa sa stai langa masina (NASICOM este tot in Pitesti)Eu aici fac toate lucrarile ptr. ca la reprezentanta sunt prea scumpi.
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit,masina ta nu are nimic.Asa este directia la E90,la denivelari ai impresia ca-ti sare volanul din mana este foarte sensibila pentru drumurile noastre.S-au mai discutat treburile astea,aproape toti userii cu E90 s-au plans de treaba asta si pe alt topic.De cat timp ai masina?
Link to comment
Share on other sites

Si mie imi fuge masina in curbe unde sunt hop-uri sau denivelari...dar am inteles ca e normal...Acuma problema care o am este ca imi trage putin stanga pe drum drept...de la ce poate fi?Am inteles ca pot fi mai multe variante...

 

prima daca incepe cu verificarea presiunii, dupa ceea mai vedem

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi fuge masina in curbe unde sunt hop-uri sau denivelari...dar am inteles ca e normal...Acuma problema care o am este ca imi trage putin stanga pe drum drept...de la ce poate fi?Am inteles ca pot fi mai multe variante...

 

prima daca incepe cu verificarea presiunii, dupa ceea mai vedem

 

Am verificat la toate cele 4 roti,presiunea e ok...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiam de discutia referitoare la directia de E90 si intr-adevar am masina de un timp relativ scurt - din octombrie anul trecut. Poate inca nu m-am obisnuit eu cu ea .. sper sa fie asta, desi comportamentul pe denivelari este cel putin ciudat. In rest masina este o bijuterie, iar motorul de 3000 impreuna cu tractiunea integrala si transmisia automata fac toti banii...

In orice caz vineri sau sambata merg la Brasov pana la urma la Contempo, ceva pareri pro sau contra despre reprezentanta aceasta? O sa merg cu ea in test sa vad ei ce parere au si eventual sa ii fac directia din nou (aveti idee cat poate fi la reprezentanta?). Cum am spus pe drum drept si plat nu trage (#mozolici_hd cred ca ar trebui sa verifici unghiul de fuga), dar acum am inceput sa iau frica damburilor si podeturilor si reduc preventiv viteza mai mereu.

 

Am 225/45/17 toate rotile si intr-adevar pot sa mai pun 255/40/17 pe spate dar nu am incercat. Cauciucurile sunt RF, poate si asta sa influenteze comportamentul masinii.

Edited by bogdan258
Link to comment
Share on other sites

Cum se comporta in viraje sau la schimbari mai bruste de directie?

 

OFF: E90 e mai instabila ca E46?

Intreb pentru ca mi-e greu sa cred, iar eu la capitolul tren de rulare nu am sa-i reprosez (chiar sunt incantat cum se comporta mai ales in viraje),

doar ca e mai dura ca celelate marci si nu am sport (cel putin nu cred)

 

Cum se comporta in viraje sau la schimbari mai bruste de directie?

 

OFF: E90 e mai instabila ca E46?

Intreb pentru ca mi-e greu sa cred, iar eu la capitolul tren de rulare nu am sa-i reprosez (chiar sunt incantat cum se comporta mai ales in viraje),

doar ca e mai dura ca celelate marci si nu am sport (cel putin nu cred)

Link to comment
Share on other sites

Pe viraje sta foarte bine, dar nici nu am incercat sa intru la limita intr-o curba mai stransa mai ales acum cand a venit zapada din nou. La ultimul drum mai lung pe uscat facut saptamana trecuta la mers destul de in forta singura problema a fost aceasta ca ma fura pe denivelari.
Link to comment
Share on other sites

Regleaza-ti puntea spate si dupa aia continui cu celelalte, eu am facut la autosoft dar dupa ce am mers 2 zile se simtea un pic mai bine dar nu asa cum e un BMW, m-am intors la ei si intradevar e dereglata, pe stanga spate, au reglat-o si nu mai am nicio problema. Vara am RFT 225/45/17 fata, 255/40/17 spate iar iarna normale 205/55/16, nu am simtit nicio diferenta, are acelasi comportament. Bafta
Link to comment
Share on other sites

Multumesc #lucianwrc o sa fac verificarile necesare pe puntea spate dar si pe fata, insa la ce te referi mai exact cand ai spus ca era dereglata.. au umblat doar la reglaje la incheieturi sau ti-a schimbat si ceva?

Iarna as pune si eu 205/55/16 dar nu pot folosi jante cu dimensiuni mai mici de 17, deci ramane 225/45/17 si chiar acum ma uitam de niste cauciucuri pe net, se pare ca nu ne iarta iarna asta inca...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.