Jump to content

Sfat : 320i accidentat


marcel.chirila

Recommended Posts

Salut ,

Tatal meu are un 320i '97 . Acum 2 saptamani a facut accident cu el in munti + gheata + 60 km/h + podet .

A luat podetul mai mult pe dedesupt , si dupa cele spuse de mecanic as dori sa stiu daca se merita facut sau nu ?

avarii :

- lonjeron stanga bagat in caroserie ( nu mult , nu stiu sa aproximez , in orice caz e indoit )

- punte motor fata sarita din suruburi

- motor impins 2,3 cm

- radiator apa

- radiator ac

- aripa stanga

- spoiler fata ( doar partea de jos , oricum trebuie schimbat )

- cutie de directie

- baie de ulei

- pompa servo

- brat stang

- aribag-uri sarite

- parbriz crapat in toate directiile posibile

- bord crapat ( in spatele airbag-ului din dreapta , nu stiu sa spun daca e de la socul masinii sau al airbag-ului )

 

 

Cam atat am retinut . Din ce mi-a zis mecanicul , am inteles ca daca lonjerul este indoit nu prea am ce sa mai fac cu masina .

M-am interesat in stanga si in dreapta , si am auzit diverse parerei : dezmembrare , alta din Germania cu un pret , recarosare ( ?? ) .

Care ar fi varianta voastra in acest caz .

Imi cer scuze daca am gresit topicul , sau ca nu am dat destule detalii .

Masina este fara tunning-uri de proasta calitate ( gen nike-uri , spoilere , etc etc ) . Este ( a fost mai bine zis ) in stare foarte buna , piele interior , clima , culoare gri , jante originale etc etc ...

Mecanicul a aproximat costurile la vreo 3000 de euro in functie de cum fac rost de piese .

Multumesc anticipat

Edited by marcel.chirila
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Bun , am aflat cum este procedura , dar alta problema este recarosarea in sine .

http://www.rarom.ro/RO/article--Schimb_car...hicul--122.html

"Inlocuirea de caroserie se efectueaza numai in ateliere de reparatii autorizate, conform legislatiei in vigoare, pentru aceasta activitate."

Deci si acolo probabil ma costa o suma cu vreo 3 de 0 ...

Link to comment
Share on other sites

Ok , nu costa 3000 de euro costa 2000 si tot e pusa sub semnul intrebarii daca masina cu lonjeronul refacut se va mai comporta la fel ca inainte .

Am facut cu ea un test in Austria , la 180 km/h nu tragea nici stanga nici dreapta . Dupa ce o repar , se va mai comporta la fel ?

Si din ce stiu eu , lonjeronul este o parte a carosiei , daca il sudez acolo ... e o idee buna ??

Link to comment
Share on other sites

lonjeron CLAR nou. unu SH poate fi indoit si lucrezi degeaba. si sa montezi un lonjeron calumea te costa o caruta de bani.

 

un prieten a avut in vara un accident relativ usor.l-a costat aproape 1000 euro.capota+masca+aripa+faruri+bara+ventilatoare, cam tot pana la motor.si toate au fost pe producator , destul de ieftine si SH ce a gasit, la asta care e dusa dracu toata fata cat crezi ca costa??? tot 1000?

 

PS: nu mai scrie cu CAPS

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Ok , nu costa 3000 de euro costa 2000 si tot e pusa sub semnul intrebarii daca masina cu lonjeronul refacut se va mai comporta la fel ca inainte .

Am facut cu ea un test in Austria , la 180 km/h nu tragea nici stanga nici dreapta . Dupa ce o repar , se va mai comporta la fel ?

Si din ce stiu eu , lonjeronul este o parte a carosiei , daca il sudez acolo ... e o idee buna ??

 

Nasoala treaba, astea sunt cele mai urate accidente .Pe tine in cati bani te tine masina ?..Si eu am avut un accident, acelas model de masina ,si am bagat in ea aproximativ 1000 euro numai piesele dar nu am avut probleme la platforma masini ,la mine au fost de schimbat aripa ,usa si pragul de indreptat ..Daca strangeam cureaua ieseam si cu jumatate de pret piesele ,dar am schimbat tot ce tine de directia fata ,pt ca dadea semne de oboseala de mult timp...

 

Daca ai pune cateva poze cu masina ..Oricum poate nu o sa te duca chiar 3000 ,pt ca nu o sa cumperi toate piesele noi ,de exemplu aripa mai bine pica second hand decat noua pe producator ..Iar despre lonjeron nu stiu ce sa-ti zic acolo depinde foarte mult cine il face si ce aprate de masura foloseste ..

 

Probabil ca daca il carpeste ai sanse sa mearga masina drept dar nu va mai fi niciodata la fel de sigura ,tot timpul va avea un punct slab in caroserie..

Link to comment
Share on other sites

din pacate nu-ti pot spune nimic despre recarosare.un e36 320 din 97 in stare buna costa bani si afara.poti lua unul din 95 e cam acelasi lucru.eu unul nu as repara masina lovita. pe langa piese trebuie sa te gandesti si la manopera.este enorm de lucru.si pe langa asta la sfarsit masina trebuie vopsita.iarasi o caruta de bani.

 

atentie ce masina iei pt recarosare aia va fi masina cu care te vei plimba.la 800 de euro cu siguranta iei un mare cazan

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

sa o dezmembrezi tu clar.

 

dar din pacate fata e distrusa, bani multi nu vei face pe masina, botul masinii e cel mai cautat.acuma nu stiu ce dotari ai pe masina, oricum cred ca instalatia de AC e dusa dracu, raditoare tot.ce poti vinde e interiorul, care daca nu e de piele si in stare buna , nu valoreaza mare lucru.nu cred ca faci mai mult de cateva sute de euro daca te apuci sa o dezmembrezi. pune ceva poze sa stim despre ce vorbim chiar si cu masina intreaga, interior

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

mai bine iei una mai prapadita, si neinmatriculata, faci recarosare si iti transferi si motorul tau pe aia, si datari, si tot. dai 1200 pe masina, 5-600 pe manopera si sa scapi in 2000 de euro.

cu lonjeron indoit, slabe sanse sa mai stea la fel pe sosea. am un prieten care si-a reparat tot un e36, lovit doar in dreapta fata, cu lonjeronul deplasat 3 cm. a facut-o, dar se cunostea diferenta.

plus ca nu mai ai tu aceeasi siguranta pe ea, stiind ca ai structura de rezistenta sudata , practic. mie mi-ar fi frica sa merg cu o masina sudata cu mai mult de 100

te costa si mult reparatia, si ai sanse mari sa nici nu mai iasa ce a fost. intereseaza-te exact ce implica recarosarea, iei una cu caroseria buna, eventual fara motor, si nu mai stai cu grija ca ti se rup sudurile la 180.

Link to comment
Share on other sites

sa o dezmembrezi tu clar.

 

dar din pacate fata e distrusa, bani multi nu vei face pe masina, botul masinii e cel mai cautat.acuma nu stiu ce dotari ai pe masina, oricum cred ca instalatia de AC e dusa dracu, raditoare tot.ce poti vinde e interiorul, care daca nu e de piele si in stare buna , nu valoreaza mare lucru.nu cred ca faci mai mult de cateva sute de euro daca te apuci sa o dezmembrezi. pune ceva poze sa stim despre ce vorbim chiar si cu masina intreaga, interior

Cu poze am sa revin astazi mai incolo . Ce ar trebui sa fie interesant de vazut pentru o idee in mare ?

 

Cat despre recarosare : se poate face manevra sa mut motorul pe cealalta caroserie , si gata "recarosare" ? Ca daca ar fi asa , clar ca ar costa mult mai putin .

Sa aduc alta plus taxa de reinmatriculare ar fi cam 4000 .

Link to comment
Share on other sites

imi pare foarte rau dar nu te pot ajuta cu recarosarea. nu stiu cum se face

 

poze ar fi bune pt a veadea masina, asa se poate estima cam cati bani ai face cu ea din dezmembrare, asta daca te hotaresti sa o dezmembrezi desigur.daca totusi te hotaresti sa o dezmembrezi sa iei in calcul ca nu vrei vine tot de pe masina, vei ramane cu o gramada de piese.totusi intereseaza-te de o recarosare, cum se procedeaza.la prima vedere pare ceva mai buna alternativa

Link to comment
Share on other sites

offtopic: daca o dezmembrezi vreau eu jantele (daca sunt alea din poza)

ontopic: ai grija ca la recarosare e cu dus si intors... masina pe care ti-o vei cumpara pentru recarosare si pe care vei muta practic actele trebuie sa fie ca si data de prima inmatriculare mai noua decat cea existenta.In cazul tau va trebui sa iti cumperi din Germania una cu an de fabricatie cel putin din 98 pentru ca se presupune ca tu faci un upgrade la masina , si nu poti pune o caroserie mai veche decat cea existenta. Si vezi ca sunt cam maricele taxele la recarosare+ omologarile de rigoare, de oridinul miilor de ron.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.