Jump to content

Pareri 730d


nik_romania

Recommended Posts

salut. sunt nou aici si as vrea sa achizitionez un 730d de prin 99-2000, e masina care mi-a placut si imi place cel mai mult, si as vrea sa stiu si eu daca merita, ce consum are si cam ce ar trebui sa stiu despre ea momentan conduc o mazda sport care in afara ca mi-au segmentat motorul pe la 60 000 ( probleme de fabricatie, cica au facut segmentii dintr-un material mai slab, intr-un cuvant trimteti la fraierii din europa de est ca sunt prostii tuturor)si vreau sa scap de ea. Multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

e 38 forever ,fara sa jignesc pe nimeni si cu scuzele de rigoare e 38 ingroapa e 65 si la frumusete dar mai ales la fiabilitate

iar cand spun frumusete ma refer la genul "limuzina clasica " pe care cred ca nu o voi mai intalni vreodata la bmw decat daca intra iar in productie e 38

este parerea mea personala si gustul meu

Link to comment
Share on other sites

Orice masina la inceput de serie e problematica , cele din seria anterioara si ajunse la final sunt "coapte" si au 99 % din problemele aparute in timp rezolvate . Sincer as merge pe un E38 dar "copt la minte" decat pe un E65 nazdravan si cu probleme electronice.

 

Ceva de vis ar fi un E38 740 - V8 - diesel , consum decent si performante pe masura . <_<

PS ( asta pentru cine si-ar putea permite )

Link to comment
Share on other sites

eu pot sa spun ca mi-am luat un e 38 copt la minte 3000 disel an 2001, si ca sa revin la ce spunea cineva mai devreme ,animalu' de 3 l trage foarte bine

si la depasire si la cerculet si liniuta ,consider ca e prea suficient ca putere si cuplu respectiv 200 cp /430 nm; si depasiri la 100 cu rulota in spate sa vedeti cum e

si rulota mai are si ea 1 tona sau la nemti tot cu rulota viteza de croaziera 150 /h de dadeau toti faruri ca-mi sarisera trapele de pe rulota si in austria stateam sus pe rulota cu sacul de plastic si scociu' in mana; bavarezul nici nu simtea efortul ,doar consumul a mai crescut, eu personal nu justific motorul de 4000 d ,ca daca vreau performanta imi iau benzinar si ma duc pe pista sa fac performanta

Link to comment
Share on other sites

Trage bine 3l diesel , da cand te dai jos dintr-un 760i sau 745i si-ti tremura picioarele de ce fel poate sa fuga si ca urca acul ala in bord ca la Need for Speed, nu te mai gandesti nici la consum nici la cuplu, nici la 300 km cu un plin, deja incepi sa pui bani deoparte.

Si o zic ca posesor de 530d, foarte multumit de motor si performante. Dar cand incerci un v8 peste 4 litri, sau v12 deja e alt film, numai sunetu provoaca "erectie" intelectuala instantanee.

Link to comment
Share on other sites

pai eu nu am contrazis pe nimeni ,decat ca eu sant foarte multumit de ce am , iar eu sustineam ca nu gasesc argumentul pentru 4000 diesel iar tu vorbesti de motorizari benzina ,ceea ce e cu totul altceva, cine doreste sau pofteste poate cumpara daca isi permite sa plateasca 1000 e pe an numai ca are animalu' in grajd

iar in legatura cu 'erectia" sant de acord cu tine .

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ma gandeam sa upgradez e46 le meu pe un e38 3.0D,an 2001.

Deci masina a atins deja pragul de maturitate sa inteleg...alte defecte caracteristice ar fi la modelul asta?

Recomandati sa iau unul din tara sau de afara tinand cont ca taxa e 4000e la modelul asta

Link to comment
Share on other sites

daca doresti sa ramai cu ea cativa ani buni cumpar-o de afara, ...din reprezentanta ar fi ideal!

la noi gasesti la 8-11 mii dar ... cu siguranta va trebui sa mai bagi ceva in ea.

isi merita banii datorita mai multor factori:

*consumului extrem de mic comparativ cu cilindreea.

*confort

*siguranta

*optiuni care se gasesc la putine masini noi

*intretinere relativ ieftina ... asta daca nu o birjaresti

*in ciuda faptului ca este diesel este silentioasa datorita antifonarii plus fata de alte clase;

*personal cred ca e un model care .... nu se invecheste asa repede ca altele;

 

mutlti vor spune ca e o masina invechita ... comparativ cu Fo1 :) , dar si pretul, tehnologia, intretinerea s.a.m.d. difera

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
AM UN BMW 730 D E 65 DIN 2007 SI POT SA SPUN CA SUNT FOARTE MULTUMIT DE EL.IN PRIMUL RAND CONSUMUL ESTE DESTUL DE REZONABIL PENTRU O MASINA ATAT MARE.PANA ACUM NU AM AVUT NICIO PROBLEMA CE TINE DE PARTEA ELECTRIKA.....IN REST ESTE O MASINA SUPER JMECHERA....ASTEPT SA IMI IAU NOUL MODEL F 01 IN REST NUMAI BINE..SI SALUTARI :)
Link to comment
Share on other sites

AM UN BMW 730 D E 65 DIN 2007 SI POT SA SPUN CA SUNT FOARTE MULTUMIT DE EL.IN PRIMUL RAND CONSUMUL ESTE DESTUL DE REZONABIL PENTRU O MASINA ATAT MARE.PANA ACUM NU AM AVUT NICIO PROBLEMA CE TINE DE PARTEA ELECTRIKA.....IN REST ESTE O MASINA SUPER JMECHERA....ASTEPT SA IMI IAU NOUL MODEL F 01 IN REST NUMAI BINE..SI SALUTARI :)

la 2 ani vechime nici nu poti avea mari probleme .

Link to comment
Share on other sites

AM SI EU O INTRBARE......LA BMW SERIA 7 E 65 SE POT RABATA AUTOMAT OGLINZILE...DIN TELECOMANDA....?SAU TREBUIE SETAT CEVA DIN NAVI....?CINE STIE L-AS RUGA SA MA LAMUREASCA IN ACEASTA PRIVINTA....MERSI MULT :)

 

EXISTA VREO OPTIUNE....CARE VINE PE MASINA....SA SE POATA RABATA OGLINZILE AUTOMAT? :lol:

Link to comment
Share on other sites

off topic.......ai putea sa apesti pe Caps Lock ? sa nu mai scrii cu majuscule. ( o sa-ti spuna mai multi asta )

ms de intelegere.

 

on-topic.

 

am fost pasager intr-un E65 ( 730d-2003 ), vorbind cu amicul asta, singura chestie mai neplacuta sesizata au fost jentile putin " romanizate " de drumurile noastre.

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Salut. As avea si eu o intrebare la cunoscatori (posesori de 730d e65) si anume ca vreau sa trec de la un touareg din 2004, R5 (full option) la un 730d din 2004. Merita aceasta trecere sau sa stau in banca mea? Nu folosesc Touareg-ul off road , doar pe sosele ,acesta nefiind un criteriu in alegerea facuta. Inaintea Touareg-ului am avut un E60 tot din 2004
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.