Jump to content

Jante E36 !


Valentin_LMB

Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

destul de tare daca vrei pune cauciucuri cu talon mic

 

daca vrei sa le pui si late, risti sa-ti tremure volanul in mana, depinde de suspensie

 

ce dimensiune de cauciucuri vrei sa pui? ma gandesc ca la fel fata/spate. plus ca latimea cauciucului o vei resimti in demaraj dar si in consum.

Link to comment
Share on other sites

revin , stiu ca sunt stresant , cu o noua intrebare . Cat de mult va resimti masina o trecere de la 15 pe 17 ? Si aici ma refer la articulatii , afecteaza chiar asa de mult durata lor de viata ?!

 

Nu simţi vreo diferenţă din acest punct de vedere.

Maşina devine mai rigidă şi mai stabilă.

Eu am trecut de la jante pe 16 la jante pe 18.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce trece iarna le dau: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=998153

 

AC Schnitzer Type II originale ET38, 8J toate.

 

 

ce pret , ma intereseaza fara anvelope .

 

mai bine iti pui jante pe 16" de pachet M[/qoute]

 

Exista asa ceva ?! Nu am intalnit pana acum !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

pai ma gandesc la un 225/40/17 .

montarea unor anvelope cu talonul de 40 risca sa duca (din cauza gropilor si in functie de calitatea anvelopei) la deteriorarea "peretelui" interior al acestora (adica talonul dispus spre interiorul caroseriei). s-a intamplat asa la mine la anvelope de 225/40/18 ... poate erau si de o calitate mai putin buna ... au venit la pachet cu jantele. plus ca masina va avea un demaraj mai lent, iar stabilitatea va fi mult imbunatatita.

Edited by bogdan.m
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce trece iarna le dau: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=998153

 

AC Schnitzer Type II originale ET38, 8J toate.

 

 

ce pret , ma intereseaza fara anvelope .

 

300 euro

 

tinem legatura , in principiu imi cam surad , arata bine si pana trece iarna mai vad si eu ce bani mai adun !

Link to comment
Share on other sites

deci , cu riscul de a fi extrem de stresant :

 

Am cam terminat de adunat bani si vreau sa iau o decizie .

 

Am nevoie de ceva sfaturi in alegerea marimii jantelor . Daca iau ceva pe 17 cum se vor comporta articulatiile masinii ?!?!

 

Deci marea intrebare este , lasand aspectul deoparte , 16 sau 17 ?!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Poţi pune pe 17 fără frică. :lol:

Merge intr-un mare fel, dar articulatia ce crezi ca zice ?

Mai ales caseta de directie care se stie ca la e36 e cam un punct vulnerabil :)

Eu am pe 16 si am impresia ca sunt cam la limita asa pentru 115 cp mi-e ca pe 17 sunt un pic cam mari pentru motorul asta ......

Edited by b-87-khl
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti.

Asi avea si eu o intrebare despre jante si anvelope.

Am trecut si eu de la 15" la 16" si am jante de 7,5 sau 7 J(nu mai retin exact) si etalon de 32.

Chestia e ca am pus 225/55/16 si imi agatzau pe spate la denivelari si le-am schimbat cu 205/55/16 cu care nu am avut nici cea mai mica pb...Acu in primavara o sa ii schimb cauciucurile si pe spate asi pune un 225/45/16 si asi vrea sa imi spuneti si mie daca ii pun dimensiunea asta de anvelopa e posibil sa imi agatze din cauza etalonului de 32?Sau o sa imi vina bine, sa nu am pb. si sa ARATE ASA CUM VREAU :) ?

Ast.raspunsuri.Mc.oricum.BFT!

Link to comment
Share on other sites

hard to say ... daca ti-au frecat 225/55 s-ar putea sa-ti atinga si 225/45 (chiar daca guma e mai putin inalta)

 

pai 45 este mai mic decat 55 :) ; deci ai sanse sa nu iti atinga (45, respectiv 55 reprezinta inaltimea talonului anvelopei si sunt exprimate in procente(%) raportate la latimea anvelopei, in cazul de fata 225mm).

 

o alta mentiune: ET nu am auzit vreodata sa vina de la "etalon"; stiu ca mai este numit si offset (sau din germana EinpressTiefe) ajutand la stabilirea gradului in care o janta va iesi mai mult sau mai putin in afara (un ET mai mic inseamna ca iesa mai mult in afara).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.