Jump to content

Ce ulei este acesta?


mozolici_hd

Recommended Posts

Am primit de la un neamt cateva piese pentru masina mea pe langa aceste piese am primit si acest ulei(e sigilat),dupa cunostintele mele vad ca este un ulei semisintetic (10w 40).Neamtul fiind mecanic in germania a zis ca este foarte bun pentru masina mea...Am cautat pe net dar nu am gasit mare lucru despre el...poate ma ajutati voi cu ceva...sau e printe voi vreunul care stie nemteste?Nu cred... :) Vreau sfaturi... :lol: ce ziceti,sa bag asa ceva in motor sau sa cumpar alt ulei? PS: am un 316i din 95' :) Edited by mozolici_hd
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Imi inspira o calitate deosebita. :lol: N-as pune nici la dusmani la cum arata bidonul ala :)

 

edit: ba da, la dusmani as pune. :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Imi inspira o calitate deosebita. :lol: N-as pune nici la dusmani la cum arata bidonul ala :)

 

edit: ba da, la dusmani as pune. :)

 

Eu ma rog in fiecare seara pentru sanatatea lor, asa ne-a indemnat Iisus, asa fac!

 

Amin!

 

 

Ontopic: Cred ca este mult mai bun decat multe uleiuri BMW Made in Germany din Vitan....

Link to comment
Share on other sites

Am primit de la un neamt cateva piese pentru masina mea pe langa aceste piese am primit si acest ulei(e sigilat),dupa cunostintele mele vad ca este un ulei semisintetic (10w 40).Neamtul fiind mecanic in germania a zis ca este foarte bun pentru masina mea...Am cautat pe net dar nu am gasit mare lucru despre el...poate ma ajutati voi cu ceva...sau e printe voi vreunul care stie nemteste?Nu cred... :) Vreau sfaturi... :lol: ce ziceti,sa bag asa ceva in motor sau sa cumpar alt ulei? PS: am un 316i din 95' :)

 

Daca neamtul ti l-a recomandat inseamna ca masina ta a mai mers cu asa ceva pana acum deci il poti folosi linistit. Cu toate astea eu ti-as recomanda un 5W40 sau chiar 0W40.

Link to comment
Share on other sites

Am primit de la un neamt cateva piese pentru masina mea pe langa aceste piese am primit si acest ulei(e sigilat),dupa cunostintele mele vad ca este un ulei semisintetic (10w 40).Neamtul fiind mecanic in germania a zis ca este foarte bun pentru masina mea...Am cautat pe net dar nu am gasit mare lucru despre el...poate ma ajutati voi cu ceva...sau e printe voi vreunul care stie nemteste?Nu cred... :) Vreau sfaturi... :lol: ce ziceti,sa bag asa ceva in motor sau sa cumpar alt ulei? PS: am un 316i din 95' :)

 

mai bine nu....daca ai BMW, deschide capota si citeste pe busonul situat pe capacul culbutorilor...sau incearca ulei BMW....sau Motul (eu din asta folosesc....)

O fi el ceva mecanic dar cred ca lucreaza pentru alt brand sau in alt domeniu....sau a iesit de mult la pensie..

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Uleiul asta e pe lista de uleiuri speciale aprobate de BMW. Nu cred ca neamtul ala era chiar asa prost. Si decat uleiul ala "original" BMW care se gaseste acum peste tot, si de fapt nici nu stii ce are in el ca are provenienta cam obscura.
Link to comment
Share on other sites

Uleiul asta e pe lista de uleiuri speciale aprobate de BMW. Nu cred ca neamtul ala era chiar asa prost. Si decat uleiul ala "original" BMW care se gaseste acum peste tot, si de fapt nici nu stii ce are in el ca are provenienta cam obscura.

+1 Bine punctat Nota 10+

Link to comment
Share on other sites

Uleiul asta e pe lista de uleiuri speciale aprobate de BMW. Nu cred ca neamtul ala era chiar asa prost. Si decat uleiul ala "original" BMW care se gaseste acum peste tot, si de fapt nici nu stii ce are in el ca are provenienta cam obscura.

hai la mine sa-ti arat certificatul de conformitate (cel putin pt ce vand eu)

Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

Lasa Dane ca nu zic ca totul e facatura, ca si eu tot ulei BMW bag, dar stiu de unde il iau si de unde provine, spre exemplu Otto are contract de vreo 10 ani cu StarOil si ii vin aia cu dubita cu ulei Castrol, BMW si antigel. Dar am vazut de vanzare asemanator la 30 de lei ceva de genu, la un magazin de piese de Dacie, aici in Valcea. Nu stiu de unde se aprovizioneaza aia, dar la ce porcarii vand, sunt cam dubiosi. O fi greu sa copiezi o eticheta si sa o pui pe un bidon de ulei.
Link to comment
Share on other sites

Mai bine te interesezi pe net de uleiul asta cine il fabrica, cine il recomanda, cine il foloseste ca din moment ce pe aici nu s-a auzit de el nu cred ca putem sa zicem daca e bun sau daca e prost. Si eu cand am luat masina neamtu mi-a dat ulei da mi-a dat CASTROL si l-am folosit fara discutii.
Link to comment
Share on other sites

Mai bine te interesezi pe net de uleiul asta cine il fabrica, cine il recomanda, cine il foloseste ca din moment ce pe aici nu s-a auzit de el nu cred ca putem sa zicem daca e bun sau daca e prost. Si eu cand am luat masina neamtu mi-a dat ulei da mi-a dat CASTROL si l-am folosit fara discutii.

 

 

Eu pana acuma am bagat tot mobil 1 dar daca l-am primit cadou pe asta iti dai seama ca mai bine intreb despre el pentru ca nu stiu daca e bun sau nu,(pe net am cautat dar scrie in nemteste)si nu ma risc sa bag in motor...unii zic ca e bun altii zic ca nu e bun...cred ca pana la urma il vad la vreunu cu dacia la un pret d nimic ,si nu ma risc sa bag uleiul asta in motor...mai bine bag castrol sau mobil 1 cum am mai bagat si cum m-au sfatuit si baietii mai sus :) Multumesc tuturor pentru sfaturi :lol:

Edited by mozolici_hd
Link to comment
Share on other sites

atata timp cat schimbi uleiul si filtrele la timp (din punctul meu de vedere la timp inseamna undeva la 9-10 mii km) si folosesti indicele corect de vascozitate, eu zic ca orice ulei e ok (fie ca e castrol,mobil,aral sau orice alt producator decent de ulei). Daca neamtul ti l-a recomandat , ca el l-a folosit si daca pana acum nu a avut probleme la motor, de ce n-ar fi bun? Edited by Asgaard
Link to comment
Share on other sites

Am primit de la un neamt cateva piese pentru masina mea pe langa aceste piese am primit si acest ulei(e sigilat),dupa cunostintele mele vad ca este un ulei semisintetic (10w 40).Neamtul fiind mecanic in germania a zis ca este foarte bun pentru masina mea...Am cautat pe net dar nu am gasit mare lucru despre el...poate ma ajutati voi cu ceva...sau e printe voi vreunul care stie nemteste?Nu cred... :) Vreau sfaturi... :lol: ce ziceti,sa bag asa ceva in motor sau sa cumpar alt ulei? PS: am un 316i din 95' :)

Pai daca neamtul era mecanic si ti-a recomandat uleiul asta, atunci nu vad de ce nu l-ai incerca. In definitiv, e posibil ca masina ta sa fi vazut numai ulei d-asta...

Link to comment
Share on other sites

Am primit de la un neamt cateva piese pentru masina mea pe langa aceste piese am primit si acest ulei(e sigilat),dupa cunostintele mele vad ca este un ulei semisintetic (10w 40).Neamtul fiind mecanic in germania a zis ca este foarte bun pentru masina mea...Am cautat pe net dar nu am gasit mare lucru despre el...poate ma ajutati voi cu ceva...sau e printe voi vreunul care stie nemteste?Nu cred... :) Vreau sfaturi... :lol: ce ziceti,sa bag asa ceva in motor sau sa cumpar alt ulei? PS: am un 316i din 95' :)

Pai daca neamtul era mecanic si ti-a recomandat uleiul asta, atunci nu vad de ce nu l-ai incerca. In definitiv, e posibil ca masina ta sa fi vazut numai ulei d-asta...

 

 

Masina NU am cumparato de la neamtul asta,cam asa au inteles toti pe aici..."masina ta numai ulei deasta a vazut" ," in masina ta a mai fost bagat asa ceva".De cand am luat masina doar mobil 1 am bagat,si tot deasta o sa folosesc de azi inainte...asta probabil o sa il dau la cineva.Multumesc ptr raspunsuri baieti :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.