Jump to content

JOC la directie


Recommended Posts

Stiu ca mai sunt doua topicuri chiar pe prima pagina de aici.

 

Dintre toate BMW'urile pe care le-am avut eu doar la cel pe care il am acum am avut un joc la directie.

La inceput a fost enervant, dar cu timpul nu ma mai deranja chiar ca la inceput. Mai conta si de unde tineam de volan cu mana.

 

Se manifesta dupa 10 minute de mers cu masina. Era un joc de pana in 5 grade in coloana de directie.

Cu volanul virat cel putin jumatate de tura spre stanga sau dreapta nu se mai simtea nimic.

In volan se simte foarte tare o bataie cand luam o groapa.

 

In 2008 in Timisoara mi-a fost recomandat un mecanic pentru a diagniostica si ulterior a remedia/repara acest joc.

Mi-a schimbat [asa a zis el cel putin] bieletele de la caseta...dar DEGEABA. Absolut nicio modificare in bine.

Tot atunci am schimbat aproape tot ce tine de directie si suspensie. Ajuns in Spania am facut si geometria.

Jocul in volan nu a disparut. Si in cele 26 de luni de cand o am...nu s-a amplificat.

 

Azi am schimbat ''Vibration damper'' <--- fulia din capatul vibrochenului. Asta dupa 2-3 saptamani de cautat in apropiere un mecanic de incredere.

 

I-am aratat si explicat acel joc pe care il simt la volan. L-am rugat sa imi stranga acel surub de la caseta.

Mi-a explicat ca acel surub se strange foarte putin. El l-a strans apoi a facut o tura cu masina apoi iar a mai strans/desfacut putin.

La final a zis ca este strans fata de initial cam cu 15 grade.

 

Am platit si am iesit cu masina !!! AM CREZUT CA NU ESTE MASINA MEA !!! Nu am probleme emotionale, nu cred in flacari violete, dar NU MAI EXISTA acel joc. DELOC.

 

Sfat >>>

- masina [motorul] sa fie incalzita

- strangeti pentru inceput 10 grade surubul.

- mergeti ''o tura'' cu masina.

Daca simtiti o imbunatatire mai puteti strange inca 5 grade [ sa zicem ]. Daca nu se simte o imbunatatire...nu mai continuati.

Jocul poate sa fie radial sau axial. Cand este radial...prin strangere se elimina.

Cnad este axial...se pare ca, curge ulei din caseta.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Cred ca s-a inteles ca trebuie strans doar cat sa elimini jocul. Nici mai mult nici mai putin. Cine a mai strans stie cum sa faca.

Era enervant acel joc. Pot sa spun ca sta mai bine masina pe drum. Adica o anumita instabilitate [nu nesiguranta] avea masina din cauza lipsei TOTALE de control.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.