Jump to content

bmw 320 2002 150 cp vs bora 2003 131 cp


p3tric

Recommended Posts

  • Replies 382
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am citit si eu acest topic de la incaput l am urmarit si nu stiu sincer mi se pare asa putin inutil...o liniuta dintre un vw bora 1.9 TDI 131 cp si un bmw 320D 150 cp ambele stock si ambele sa fie in mintile lor pariez oricand pe voctoria bmw ului!

Masa este aproximativ aceiasi BMW ul are 19 c p in plus e motor de BMW si avantajul ce l mai mare este propulsia care la o plecare de pe loc din start castiga o masina sau doua apoi la teapta a 2 a si a 3 a tot castiga teren!

Link to comment
Share on other sites

@Motanul

vino pe curbe cand vrei cu BMW-ul si iti demonstrez ca te inseli,si nu voi fi cu 2,5ul

in teorie ce zici e bine dar daca dai peste un sofer care stie sa tina o benzina in ture nu cred ca stai in fata.

PS:nu e mare lauda dar pe curbe am articulat bine un A4 Allroad 2,5 TDI in conditiile in care aderenta pentru mine era o problema(pe jos era un pic ud si afara -8 grade)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

vino pe curbe cand vrei cu BMW-ul si iti demonstrez ca te inseli,si nu voi fi cu 2,5ul

in teorie ce zici e bine dar daca dai peste un sofer care stie sa tina o benzina in ture nu cred ca stai in fata

asta e ca faza aia ca dieselul e mai rapid in treapta 4 de la 80 la 120km/h :) decat benzina cu aceiasi cilindree dar tot in treapta a4a

Link to comment
Share on other sites

O prietena de-a mea a avut audi A6 1.9 131 cp. E cert ca poate e mai greu decat Bora. Nu stiu exact greutatile. Am mers foarte mult cu masina aia. Si drumuri de munte, si in oras...am condus-o mult. Si mergea chiar bine. Chiar ma impresiona placut acel cuplu mai brutal decat la bmw, dar mult mai scurt decat la bmw. Dovada ca i-o dadeam din toate unghiurile...in orice treapta...in panta...in rampa, dar era ne-chip-uit. Insa eu am 6 trepte. De ce nu compari acea bora 6 trepte cu un 320d 6 trepte ?

 

Am un prieten cu un golf4 1.9 care avea 131 cai de fabrica. E sigur chip-uit, insa nu stie nimeni defapt cati cai are acum. Asa a cumparat-o de prin tarile Germane. Spun ca nu stiu cati cai are pentru ca mananca audi A4 1.9 131cp chip-uit adus la 170. Nu iti vine sa crezi cat poate sa traga golf ala. La liniuta cu Octavia2 RS 2.0d 170cp a catigat cu o masina in fata. Vreau sa zic ca la liniuta cu mine, la plecare il las 2 poate 3 masini in spate, pentru ca are fortza foarte mare si rupe aderenta avand tractiune fata ridicandu-se botul. Dar in treapta2a ma ajunge, iar in a3a mi-o trage de ma uit ca broasca-n tzeava. Cu roti pe 15" ii da scartz si-n a3a.

 

Ceea ce vreau sa spun e ca tu cu tractiune spate cu DSC dezactivat pleci mult mai bine decat Bora aia cu tractiune fata. Iar daca nu are chip, ar trebui sa-i dai ceatza.

 

Oricum, eu NICIODATA nu voi mai renunta la tractiunea spate. Poate sa fac un update sa trec la X-drive. Dar la tractiune fata numai trec niciodata. Tractiunea spate, dupa parerea mea, are numai si numai beneficii, asa cum si bmw este peste VAG dupa parerea mea ca tehnologie si ca tot. Iar repet, dupa parerea mea. Asa ca nu cred ca ai de ce sa plangi dupa Bora.

Link to comment
Share on other sites

Ce ĂŽntrebi tu aici ar suna cam aÂşa :

 

Un ogar prinde din urmĂŁ un techel ? :)

Mai explicit daca vrei ca nu ma pricep la catei.

 

 

 

http://farm5.static.flickr.com/4016/4270167608_d2663c864d_o.gif

 

 

mmmm.. liniuțe intre dizĂŁluri :lol:

:)

Nu neaprat linute , dar o comparatie intre performate dar cat mai exact.

Daca as fi intrebat asa ceva pe un forum de VW toti sr fi spus bora, asa toti spun bmw desi nimeni nu a incercat sau are dovezi clare. Doar numele bmw nu face fata.

 

raspunsul il gasesti singur ! compara puterile si cuplul de la cele 2 masini si raportul cai putere / kg.

 

bmw are cuplu mai mare si putere mai mare (asta sunt sigur) iar raportul cai putere / kg nu il stiu deoarece nu stiu cat este de grea o bora.

 

mai poti compara timpii dati de producator 0-100 unde sunt sigur ca bmw castiga iar.

 

restu sunt povesti cu pesti soferi si masini care nu functioneza in parametrii.

Link to comment
Share on other sites

Dovada ca i-o dadeam din toate unghiurile...in orice treapta...in panta...in rampa, dar era ne-chip-uit. Insa eu am 6 trepte.

 

Pana cand am citit partea cu 6 trepte credeam ca vorbesti despre altceva :) si nici acum nu sunt 100% convins

 

Nu ma crezi ? Imi pare rau atunci ! :lol:

 

Am condus destule masini, si nu am de gand sa vorbesc prostii. Dar fiecare e liber sa creada ce doreste :)

 

Iar apropo de cei care au ceva impotriva diesel-ului. Sa stiti ca nu toti isi cumpara diesel pentru consum. Mie E46 imi consuma 9 in oras, la cum merg eu. Si mai am si alte masini diesel care consuma 13 respectiv 17 in oras. Prefer diesel pentru ca-mi place sa conduc diesel, nu ca ar avea vreo legatura cu consumul :)

Edited by Sherifu'
Link to comment
Share on other sites

Cu cip sau fara 320 invinge daca are unu care stie sa schimbe fara sa piarda boost.

Regula:daca e drag se pleaca de la 2000rpm si se da drumu brusc 50% din crusa ambreiajului dupa care complet progresiv.

-schimbarile in trepte 2-3-4 se fac prin kick sau mai brutal pt transmisie fara eliberarrea acceleratiei.

 

PS: am avut 3 ani la rand 320d manual, asa ca am putut sa experimentez cam tot in materie de plecari si schimbari perfect ca sa nu creada altii ca vorbesc din auzite.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Dovada ca i-o dadeam din toate unghiurile...in orice treapta...in panta...in rampa, dar era ne-chip-uit. Insa eu am 6 trepte.

 

Pana cand am citit partea cu 6 trepte credeam ca vorbesti despre altceva :D si nici acum nu sunt 100% convins

 

Sherifule, nu te-ai prins de ce ziceam eu. Mai citeste o data ce am scris!

 

 

Hint: nu are legatura cu masinile. :D

 

:) Da, scuze, greseala mea ! :) Acum am inteles la ce te refereai. Si...da...probabil e adevarat si-n sensul in care spui tu, dar ... :lol: nu asta e important aici pe forum :)) Inca odata scuze :)

Edited by Sherifu'
Link to comment
Share on other sites

nu vad cum o bora ar putea fi superioara unui 320D dar in fine..sunt cateva elemente care te fac sa crezi ca bora e mai "nervoasa" cum ar fi tractiunea fata + acel cuplu "nesimtit" care nu dureaza foarte mult! |Trebuie sa te gandesti ca motoarele de la BMW, chiar daca sunt diesel-uri, sunt motoare de turatie si nu cred vreodata ca o bora stock de 131 cp va bate un 320D de 150 cp;bineinteles ca, conteaza foarte mult si soferul!! Si ca sa vin cu inca un argument pro BMW am facut o mica comparatie intre motorul VW si cel BMW : http://www.ultimatespecs.com/index.php?opt...2,4936&do=1
Link to comment
Share on other sites

eu am facut passat 2000tdi 4motions asta vara cu 320d. adica l-am facut varza, nici macar nu pot spune ca a fost stransa cursa. si am un prieten care are la fel un passat 20tdi cu cutie dsg si e slabut. ai senzatia ca zbori cu el insa realitatea e alta. si totusi cred ca cutia dsg de la vag este mult superioara celei manuale de la bmw...... cel putin asa arata testele celor de la topgear. e cu cateva secunde mai rapida. un passat 2000tdi are aceasi cuplu cu 320d insa plaja de turatie este mult mai mica.
Link to comment
Share on other sites

eu am facut cu jumatate de masina un passat 2.0tdi cu un peugeot 406 2.0hdi - de numai 110 cai !!! dupa care, am luat-o cu peugeotul de la 320d 150 cai. deci, caii de la vw sunt mai mult "virtuali". oricum, e46 este clar peste bora, orice ar spune unul sau altul ...
Link to comment
Share on other sites

dupa mine nici nu cred ca pot fi comparate, 320d depaseste bora din toate unghiurile de vedere, performante, fiabilitate, confort, aspect, siguranta..

 

 

Mai putin la fiabilitate si consum...

 

+1, eu am avut ceva problemele cu vw, la aspect e iar in minus, la siguranta nush.

 

la confort e un + pentru cine vrea sa nu aibe feedback cu strada.

Link to comment
Share on other sites

Salut , eu am avut un BMW 520I E39 , de care am fost foarte multumit cum mergea , cu care am avut un eveniment neplacut si l-am vandut , acuma am VW Bora 1.9 TDi , 116 Cp , 6 trepte , ce pot sa spun de BMW ca merge cam cum pleci de pe loc tot asa urca , in schimb la VW cant ajungi la o viteza rificata parca moare , la VW cel putin la mine este PD si intradevar iti da senzatia ca rupe pamantul , dar am facut comparatie cu Mondeo pe care il mai am care este TDCI care merge la fel de bine dar parca e mai lent , nu pleca asa brusc ca PD . Daca ar fi sa aleg intre BMW si VW as inclina spre BMW desi nu imi prea place seria 3 , cum spuneau si colegi daca vrei o masina cu consum min si intretinere relativ mica alege bora , daca ai o situatie materiala destul de buna alege bmw , iar daca ai o situatie mai buna ia un 320I si nu vei regreta , vorba aia BMW e BMW , inca ceva , cu toate ca acuma am VW tot fan BMW am sa raman , pe viitoar in functie de criza tot la BMW o sa trec dar unul pe benzina Edited by BESTL33
Link to comment
Share on other sites

eu am facut passat 2000tdi 4motions asta vara cu 320d. adica l-am facut varza, nici macar nu pot spune ca a fost stransa cursa. si am un prieten care are la fel un passat 20tdi cu cutie dsg si e slabut. ai senzatia ca zbori cu el insa realitatea e alta. si totusi cred ca cutia dsg de la vag este mult superioara celei manuale de la bmw...... cel putin asa arata testele celor de la topgear. e cu cateva secunde mai rapida. un passat 2000tdi are aceasi cuplu cu 320d insa plaja de turatie este mult mai mica.

 

nu te supara dar daca ar fi cu cateva secunde mai rapida ar ajunge ceva ferrari masinile poporului :) ... poate jumatate de secunda :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.