Jump to content

Cauciucuri de iarna


catauk

Recommended Posts

Salutare , am si eu o intrebare pt cunoscatori ???

Merita cauciucuri de iarna ? schimba cu ceva mersul , cat de mult fata de cele cu tractiune fata ?

Eu a trebuit vineri sa plec la munte si a trebuit sa i-au masina lui tata ca sa pot ajunge la munte ( si bine am facut )

Si ma gandeam , ia uite frate eu cu bmw si trebuie sa merg cu un ford mic ca sa ajung la munte :) , dar la anul neaparat o sa-mi cumpar cauciucuri de iarna , si de asta va intreb daca aluneca si cu alea asa rau , daca ai cauciucuri de iarna poti sa iesi cu ia fara probleme pe o astfel de vreme ???

Link to comment
Share on other sites

Salutare , am si eu o intrebare pt cunoscatori ???

Merita cauciucuri de iarna ? schimba cu ceva mersul , cat de mult fata de cele cu tractiune fata ?

Eu a trebuit vineri sa plec la munte si a trebuit sa i-au masina lui tata ca sa pot ajunge la munte ( si bine am facut )

Si ma gandeam , ia uite frate eu cu bmw si trebuie sa merg cu un ford mic ca sa ajung la munte :) , dar la anul neaparat o sa-mi cumpar cauciucuri de iarna , si de asta va intreb daca aluneca si cu alea asa rau , daca ai cauciucuri de iarna poti sa iesi cu ia fara probleme pe o astfel de vreme ???

 

Mircea, tu esti?

Link to comment
Share on other sites

Salutare , am si eu o intrebare pt cunoscatori ???

Merita cauciucuri de iarna ? schimba cu ceva mersul , cat de mult fata de cele cu tractiune fata ?

Eu a trebuit vineri sa plec la munte si a trebuit sa i-au masina lui tata ca sa pot ajunge la munte ( si bine am facut )

Si ma gandeam , ia uite frate eu cu bmw si trebuie sa merg cu un ford mic ca sa ajung la munte :) , dar la anul neaparat o sa-mi cumpar cauciucuri de iarna , si de asta va intreb daca aluneca si cu alea asa rau , daca ai cauciucuri de iarna poti sa iesi cu ia fara probleme pe o astfel de vreme ???

 

Mircea, tu esti?

Nu imparate :) :)

 

Mersi Afumatu , un raspuns pe masura , restul caterinca cu budinca , mai bine schimbati forumul ca oricum stati degeaba pe aici . NU AJUTATI CU NIMIC , Daca nu sti intrebi nu ?

 

Salutare , am si eu o intrebare pt cunoscatori ???

Merita cauciucuri de iarna ? schimba cu ceva mersul , cat de mult fata de cele cu tractiune fata ?

Eu a trebuit vineri sa plec la munte si a trebuit sa i-au masina lui tata ca sa pot ajunge la munte ( si bine am facut )

Si ma gandeam , ia uite frate eu cu bmw si trebuie sa merg cu un ford mic ca sa ajung la munte :D , dar la anul neaparat o sa-mi cumpar cauciucuri de iarna , si de asta va intreb daca aluneca si cu alea asa rau , daca ai cauciucuri de iarna poti sa iesi cu ia fara probleme pe o astfel de vreme ???

 

Mircea, tu esti?

Nu imparate :lol: :)

 

Mersi Afumatu , un raspuns pe masura , restul caterinca cu budinca , mai bine schimbati forumul ca oricum stati degeaba pe aici . NU AJUTATI CU NIMIC , Daca nu sti intrebi nu ?

Link to comment
Share on other sites

Cele mai bune anvelope de iarna fac iarasi obiectul unei analize din partea ADAC.de. Nemtii au o metodologie de testare care le permite sa vada in amanunt cum se comporta un pneu in conditii de iarna.

 

Pentru a ne scuti de cautari interminabile pe internet sau printre prieteni, in articol au fost compilate rezultatele obtinute la ultimele teste ADAC cu cele obtinute de alte anvelope prezente actualmente in comert. Trebuie spus ca rezultatele celor de la ADAC sunt confirmate atat de parerile utilizatorilor cat si de testele independente.

 

Iata rezultatul pentru trei dintre marimile cele mai obisnuite, cu specificatia ca in general calitatea marcii si modelului respectiv se pastreaza indiferent de marimea pneului (deci puteti lua acest top drept referinta si pentru alte marimi, in masura in care indicele de viteza este tot T (<190km/h).

 

In clipul video atasat puteti vedea si diferenta masiva de comportament dintre doua masini echipate cu anvelope de iarna, respectiv cu anvelope mixte. Cat despre anvelopele de vara purtate iarna pe ghetus si zapada, ce sa mai vorbim?

 

Top 10 anvelope de iarna 2009

 

175/65/14

 

1. Vredestein Snowtrac 3

 

2. Continental WinterContact TS800

 

3. Goodyear UltraGrip 7+

 

4. Dunlop SP Winter Response

 

5. Michelin Alpin A3

 

6. Fulda Kristall Montero 2

 

7. Bridgestone Blizzak LM20

 

8. Pirelli Winter 190 Snowcontrol

 

9. Semperit Master-Grip

 

10. Hankook Icebear W440

 

Mai puteti cumpara cu incredere, daca le gasiti la un pret care sa justifice calitatea putin mai scazuta: Goodyear Vector 4 Season, Sava Eskimo S3, Matador Nordicca Basic MP 52, Barum Polaris 2.

 

 

185/60/14

 

 

1. Bridgestone Blizzak LM 20

 

2. Michelin Alpin A3

 

3. Continental WinterContact TS 800

 

4. Pirelli W190 Snowcontrol

 

5. Fulda Kristall Montero 2

 

6. Goodyear Vector 5+

 

7. Goodyear Ultra Grip 7

 

8. Vredestein Snowtrack 2

 

9. Uniroyal MS plus 5

 

10. Hankook Centum H720

 

Mai puteti cumpara cu incredere, daca le gasiti mai ieftin: Vredestein Quadrac 2, Semperit WinterGrip, Firestone Winterhawk.

 

195/65/15

 

1. Goodyear UltraGrip 7+

 

2. Continental WinterContact TS830

 

3. Pirelli Winter 190 Snowcontrol

 

4. Dunlop SP Winter Sport 3D

 

5. Michelin Alpin A3

 

6. Goodyear Vector 4 Season

 

7. Sava Eskimo S3

 

8. Vredestein Snowtrac 3

 

9. Uniroyal MS plus 66

 

10. Nokian WR G2

 

 

Mai puteti cumpara cu incredere, in masura in care le gasiti la oferta: Bridgestone Blizzak LM25, Yokohama W.drive, Hankook Icebear W440, Semperit Speed-Grip, Firestone Winterhawk 2

 

 

Top 10 anvelope de iarna second hand

 

Puteti compara rezultatele ADAC cu rezultatele oferite de Tire Rack, in urma compilarii a mii de voturi din partea utilizatorilor. Tineti insa minte ca unele dintre anvelopele din topul de mai jos nu se mai fabrica sau sunt deja inlocuite de modele mai noi, de aceea le veti putea gasi mai degraba in magazinele second-hand.

 

1. Dunlop SP Winter Sport 3D

 

2. Dunlop SP Winter Sport M3

 

3. Bridgestone Blizzak LM-25

 

4. Michelin Pilot Alpin PA2

 

5. Continental ContiWinter Contact TS810

 

6. Pirelli Winter 240 SnowSport

 

7. Bridgestone Blizzak LM-22

 

8. Dunlop SP Winter Sport M3 DSST

 

9. Pirelli Winter 210 SnowSport

 

10. Sava Eskimo S3

 

Eu am pe al meu BMW e46 Pirelli Winter SnowSport 205/55 R 16 si isi fac treaba din plin. Merita toti banii si le recomand.

Edited by SML
Link to comment
Share on other sites

Catauk : evident ca merita. O spun toți, si la vulcanizări, si pe forum si pe la tv, oriunde inclusiv se gandeau polițiștii cum sa facă o amenda pentru cei care nu au cauciucuri de iarna.

 

Cu atat mai mult cu cat conduci o masina cu tractiune spate ai nevoie iarna de 4 cauciucuri de iarna. Diferența este majora si se simte la orice mașina.

 

Eu am Fulda Kristall Montero 2 si nu am rămas "ĂŽnzăpezit"

 

Oricum cauciucurile NU fac minuni dacă NU conduci adecvat, dar sunt obligatorii iarna

Edited by Viorel_2008BMW
Link to comment
Share on other sites

ca si comparatie, eu cu cauciucuri de iarna ies din parcare din prima, fara sa ezit. vecinii mei cu tractiune fata, care au cauciucuri de vara ..ma plictisesc eu prinvidu-i...asta daca nu-i ajut :) . la intrare in parcare fac ceva mai multe manevre, si de fiecare data vin cu viteza, in elan, astfel trece peste nameti.

 

nu am niciun fel de control al tractiunii si pot sa spun ca de la semafor plec primul :lol:

 

iarna asta, m-am bucurat de fiecare data cand a nins, abia asteptam zapada ca sa ies sa ma plimb.

 

ps. o lopata in portbagaj poate face minuni !

Edited by roby_m
Link to comment
Share on other sites

Cauciucurile de iarna sunt facute ca sa le folosesti iarna. Eu folosesc Dunlop winter sport m3 si fata de cele de vara e diferenta de la cer la pamant insa s-au cam dus pentru ca acum le simt ca nu prea isi mai fac treaba, de era si normal e a treia iarna cu ele.

 

 

P.S. Cauciucurile de iarna au eficacitate mai mare daca sunt mai inguste si profilul cat mai "urat". :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare , am si eu o intrebare pt cunoscatori ???

Merita cauciucuri de iarna ? schimba cu ceva mersul , cat de mult fata de cele cu tractiune fata ?

Eu a trebuit vineri sa plec la munte si a trebuit sa i-au masina lui tata ca sa pot ajunge la munte ( si bine am facut )

Si ma gandeam , ia uite frate eu cu bmw si trebuie sa merg cu un ford mic ca sa ajung la munte :) , dar la anul neaparat o sa-mi cumpar cauciucuri de iarna , si de asta va intreb daca aluneca si cu alea asa rau , daca ai cauciucuri de iarna poti sa iesi cu ia fara probleme pe o astfel de vreme ???

 

In primul sa nu asociem doar zapada sau tractiunea masinii cu ce tip de anvelopa avem pe masina.

Regula este una si foarte clara: cand temperatura in timpul zilei este >= +7 °C, atunci obligatoriu masina trebuie echipata cu anvelope de iarna.

 

Anvelopele de iarna au o cu totul alta componenta in materialul folosit decat cele de vara, majoritatea stiu, sunt mai moi.

Si sa nu subestimam si profilul diferit dintre cele 2 tipuri de anvelope.

 

catauk, nu astepti prima zapada ca sa-ti schimbi anvelopele pe masina, ci le schimbi atunci cand temperatura scade sau este egala cu +7 °C in timpul zilei.

Link to comment
Share on other sites

Cand mi-am pus anvelopele din noiembrie toti se mirau,

 

Romanul inca asociaza zapada cu anvelopele de iarna. Unii cred ca daca nu le cumpara fac economie dar nu inteleg un aspect ca anvelopele te pot salva de la pagube materiale mari si chiar mai mult iti pot salva viata.

 

Ce pot sa zic e ca anul asta am vazut foarte putine masini cu anvelope de vara, incet incet incep sa constientizeze toti ca nu au decat de castigat daca le folosesc.

Link to comment
Share on other sites

cu bmw-u fara cauciucuri de iarna sau cu orice FWD fara cauciucuri de iarna, nu faci nicio diferenta prin zapada...adica nu merge una mai bine ca cealalta..sa nu mai zic ca nici AWD(categoria salon) nu face fata in zapada de 10 cm cu cauciucuri de vara
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.