Jump to content

Cauciucuri de iarna


catauk

Recommended Posts

Salutare , am si eu o intrebare pt cunoscatori ???

Merita cauciucuri de iarna ? schimba cu ceva mersul , cat de mult fata de cele cu tractiune fata ?

Eu a trebuit vineri sa plec la munte si a trebuit sa i-au masina lui tata ca sa pot ajunge la munte ( si bine am facut )

Si ma gandeam , ia uite frate eu cu bmw si trebuie sa merg cu un ford mic ca sa ajung la munte :) , dar la anul neaparat o sa-mi cumpar cauciucuri de iarna , si de asta va intreb daca aluneca si cu alea asa rau , daca ai cauciucuri de iarna poti sa iesi cu ia fara probleme pe o astfel de vreme ???

 

In primul sa nu asociem doar zapada sau tractiunea masinii cu ce tip de anvelopa avem pe masina.

Regula este una si foarte clara: cand temperatura in timpul zilei este >= +7 °C, atunci obligatoriu masina trebuie echipata cu anvelope de iarna.

 

Anvelopele de iarna au o cu totul alta componenta in materialul folosit decat cele de vara, majoritatea stiu, sunt mai moi.

Si sa nu subestimam si profilul diferit dintre cele 2 tipuri de anvelope.

 

catauk, nu astepti prima zapada ca sa-ti schimbi anvelopele pe masina, ci le schimbi atunci cand temperatura scade sau este egala cu +7 °C in timpul zilei.

nu vad eu bine sau nu inteleg?

Link to comment
Share on other sites

In primul sa nu asociem doar zapada sau tractiunea masinii cu ce tip de anvelopa avem pe masina.

Regula este una si foarte clara: cand temperatura in timpul zilei este >= +7 °C, atunci obligatoriu masina trebuie echipata cu anvelope de iarna.

 

nu vad eu bine sau nu inteleg?

 

Ba da vezi bine

Link to comment
Share on other sites

In primul sa nu asociem doar zapada sau tractiunea masinii cu ce tip de anvelopa avem pe masina.

Regula este una si foarte clara: cand temperatura in timpul zilei este >= +7 °C, atunci obligatoriu masina trebuie echipata cu anvelope de iarna.

 

nu vad eu bine sau nu inteleg?

 

Ba da vezi bine

 

Ce naiba nu este scris ok. Fiti mai expliciti, sau aveti internet limitat pe numar de caractere?!

Link to comment
Share on other sites

pai tu ai scris asa: "cand temperatura in timpul zilei este mai mare/sau egala cu +7 °C, atunci obligatoriu masina trebuie echipata cu anvelope de iarna." de fapt e invers, cand temp e mai mica de +7 atunci pui gumele de iarna.
Link to comment
Share on other sites

pai tu ai scris asa: "cand temperatura in timpul zilei este mai mare/sau egala cu +7 °C, atunci obligatoriu masina trebuie echipata cu anvelope de iarna." de fapt e invers, cand temp e mai mica de +7 atunci pui gumele de iarna.

 

Da, acum m-am uitat mai atent, invers trebuia semnul. My mistake...

Anyway, s-a inteles ce am vrut sa spun... :)

Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul catauk,dar asta nu e un topic prea reusit. Cauciucurile de iarna au fost inventate dintr-un anumit motiv; daca mi-as permite te-as numi ignorant,dar nu imi permit...

P.S. Google face minuni daca dai o cautare de genul "anvelope de vara vs anvelope de iarna"

Link to comment
Share on other sites

Salutare , am si eu o intrebare pt cunoscatori ???

Merita cauciucuri de iarna ? schimba cu ceva mersul , cat de mult fata de cele cu tractiune fata ?

Eu a trebuit vineri sa plec la munte si a trebuit sa i-au masina lui tata ca sa pot ajunge la munte ( si bine am facut )

Si ma gandeam , ia uite frate eu cu bmw si trebuie sa merg cu un ford mic ca sa ajung la munte :) , dar la anul neaparat o sa-mi cumpar cauciucuri de iarna , si de asta va intreb daca aluneca si cu alea asa rau , daca ai cauciucuri de iarna poti sa iesi cu ia fara probleme pe o astfel de vreme ???

Merita 100%.Daca in ani trecuti am folosit dunlop m3 si pirelli sotoozero,anul acesta am primit un set de sava eskimo 3 si sunt super multumit de ele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.