Jump to content

PROBLEME CD


izy

Recommended Posts

am un 316 din 99 si am CD Player buisniess si numi citeste decat CD originale ce pot sa fac sa imi citeasca si CD-urile astealate sau cum sa inscriptionez cd-urile sa mearga pe el?

102048[/snapback]

curata capu de la CD cu un cliner cd.este cam 200-300 mii un cd.sau vezi daca are un prieten de-al tau.arata ca un cd normal dar are o periuta mica si foarte fina .se lasa cam 2 min in cd auto.incearca si asta.la mine tot asa nu citea sau sarea f des.am avut un audi A4 siasa am rez problema.altii ziceau ca treb sa schimb capu de la CD si costa destul. :blink:

Link to comment
Share on other sites

problema e ca citeste numa CDuri cumparate de la magazin (originale) si nu le citeste pe alea care le inscriptionez eu acasa, am facut vreo 4 5 si imi zice CD error si mil da afara dupa ce il invarte vreo 5 minute
Link to comment
Share on other sites

CD-urile originale ( produse in serie ) sunt facute prin presare mecanica. Cele copiate au o cu totul alta tehnologie de fabricatie si inscriptionare, de aceea au si caracteristici diferite.

 

Citirea CD-urilor de catre o unitate depinde de extrem de multi factori.

In primul rand marca si tipul CD-ului. Desi par la fel toate, sunt totusi multe materiale si multe tehnologii de realizare a CD-urilor blank, cu diferente foarte mari intre ele.

Dupa aceea viteza de scriere. In general, pentru compatibilitate maxima, scrie-le la viteze sub 4x.

Dupa aceea conteaza si unitatea cu care le inscriptionezi. marca, tip, stare tehnica, vechime.

Si bineinteles unitatea care le citeste. In timp emitatorul laser se uzeaza, scade puterea si unitatea citeste tot mai dificil.

Link to comment
Share on other sites

Da, conteaza si unitatea cu care le scrii si respectiv citesti. La fel cum e frustrant sa scrii un cd cu un writter si uneori sa nu il citeasca alta unitate, desi unitatea citeste fara probleme restul cd-urilor, in cazul PC-urilor, asa se poate intampla si in cazul cd-ului de pe masina.

Intamplator am un writter care merge perfect, dar orice scriu nu merge pe masina. Daca (,) conectez celalalt writter, le citeste. Ca fapt divers, ai incercat sa scrii cd-urile si cu alt writter?

Link to comment
Share on other sites

Da, conteaza si unitatea cu care le scrii si respectiv citesti. La fel cum e frustrant sa scrii un cd cu un writter si uneori sa nu il citeasca alta unitate, desi unitatea citeste fara probleme restul cd-urilor, in cazul PC-urilor, asa se poate intampla si in cazul cd-ului de pe masina.

Intamplator am un writter care merge perfect, dar orice scriu nu merge pe masina. Daca (,) conectez celalalt writter, le citeste. Ca fapt divers, ai incercat sa scrii cd-urile si cu alt writter?

102510[/snapback]

 

 

Ce ciudat :blink:

 

Am copiat tot felul de CD-uri,nu am avut nici o problema,merg perfect.

Link to comment
Share on other sites

Ce ciudat :blink:

 

Am copiat tot felul de CD-uri,nu am avut nici o problema,merg perfect.

102512[/snapback]

Nu ai copiat destule atunci :)

Mi s-a intamplat si in cazul DVD-urilor.

 

Revenind, daca cd-urile scrise de tine sunt citite de alta unitate, dar nu si pe masina ta, probabil e lentila murdara. De unitate care sa citeasca numai CD-uri "originale", eu unul nu am auzit.

 

Later edit: ai incercat cu un cd care mergea pe alta masina?

Link to comment
Share on other sites

Am mai avut probleme cu DVD-uri dar s-a rezolvat cu update la writter.

102515[/snapback]

Da, cu DVD-urile e putin diferit, de aia nu am mentionat de prima data. La CD, fiind optic si un singur ISO, 101010 ar trebui sa fie la fel si pentru o unitate si pentru alta, dar nu am gasit explicatie la problema cu cititul.

Link to comment
Share on other sites

Da, cu DVD-urile e putin diferit, de aia nu am mentionat de prima data. La CD, fiind optic si un singur ISO, 101010 ar trebui sa fie la fel si pentru o unitate si pentru alta, dar nu am gasit explicatie la problema cu cititul.

102517[/snapback]

 

 

Or fi CD-urile de proasta calitate.Eu folosesc cam tot ce imi pica in mana,si de firma si de nefirma :blink: ,dar nu am avut probleme.Poate nu am copiat destule,cum zici tu :)

Link to comment
Share on other sites

Or fi CD-urile de proasta calitate.Eu folosesc cam tot ce imi pica in mana,si de firma si de nefirma :blink:  ,dar nu am avut probleme.Poate nu am copiat destule,cum zici tu :)

102518[/snapback]

Atat timp cat si cele de firma dau rateuri, eu unul nu ma omor cu ele.

Iar cu copiat destule, m-am exprimat gresit, era de fapt ideea sa scrii cu mai multe writtere, pana dai de unul mai ciudat. Un exemplu mai concret e un writter care e pe un Toshiba Satellite (Teac combo):

-nici un cd audio scris cu el nu mi-a mers in masina (cu Alpine MP3 sau cu stock de pe E60).

-in schimb CD-urile audio scrise cu el sunt citite de el sau alta unitate de PC.

-alta problema, nu citea unele CD-uri (data, nu audio) scrise cu unele unitati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.