Jump to content

nu ajunge la temperatura optima


Recommended Posts

nu ajunge deloc chiar daca mergi cu masina o ora sau nu ajunge pe distanta care o parcurgi u cu masina (1-2km sau cat parcurgi )

 

 

pune in fata la radiator carton si vezi dupaia ,poate din cauza frigului face asa

Edited by spanac
Link to comment
Share on other sites

la mine am rezolvat problema inlocuind ambele termostate.

daca cauti pe forum o sa vezi ca mai sint topicuri pe tema asta si in marea majoritate a cazurilor asa s-a rezolvat problema.

 

inlocuieste termostatul egr (daca e stricat) si apoi cauta alte idei.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=50817

Edited by fane77
Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat doar termostatul de egr acum vreo doua saptamani si situatia s-a imbunatatit dramatic. acum acul termometrului ajunge la verticala in cam 10 minute (pe gerurile care au fost in weekend si pe drum in oras).

totusi nu functioneaza corect, mi se pare. am afisat pe bord temperatura (functia 7) si temperatura urca pana la 82-83 de grade. cred ca ar trebui sa ajunga la 90 de grade.

Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat doar termostatul de egr acum vreo doua saptamani si situatia s-a imbunatatit dramatic. acum acul termometrului ajunge la verticala in cam 10 minute (pe gerurile care au fost in weekend si pe drum in oras).

totusi nu functioneaza corect, mi se pare. am afisat pe bord temperatura (functia 7) si temperatura urca pana la 82-83 de grade. cred ca ar trebui sa ajunga la 90 de grade.

 

Si la mine tot 82-83 e temeperatura normala. Si inainte sa mi se strice termostatul original tot la 82-83 statea...asa ca nu stiu de unde a iesit faza cu 90!

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca nu e indicatorul de temperatura defect ?

si daca e dus indicatorul, cum imi dau seama?

 

Poti verifica temperatura apei cu testerul. Orice tester OBD-II e bun pentru asa ceva. Daca testerul iti indica temperatura normala de functionare si indicatorul nu, inseamna ca ai indicatorul defect.

 

Am citit pe undeva ca poti vedea temperatura apei si din meniul ascuns al OBC, dar n-am incercat chestia asta niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca nu e indicatorul de temperatura defect ?

si daca e dus indicatorul, cum imi dau seama?

 

Poti verifica temperatura apei cu testerul. Orice tester OBD-II e bun pentru asa ceva. Daca testerul iti indica temperatura normala de functionare si indicatorul nu, inseamna ca ai indicatorul defect.

 

Am citit pe undeva ca poti vedea temperatura apei si din meniul ascuns al OBC, dar n-am incercat chestia asta niciodata.

 

Daps....din 7.1 daca nu ma insel!

Link to comment
Share on other sites

la mine sta la 93-94, mai mult nu!

 

La 318i-ul meu cea mai mare temperatura a apei pe care am vazut-o a fost 103 grade. Masina statea pe loc si tocmai turasem motorul o vreme pentru a face niste teste. Nu stiu la cat se stabilizeaza temperatura atunci cand masina este in mers. Pana la urma exista undeva o informatie scrisa despre temperatura asta? ca eu am cautat in TIS si in Autodata si nu am gasit nimic.

Link to comment
Share on other sites

la mine sta la 93-94, mai mult nu!

 

La 318i-ul meu cea mai mare temperatura a apei pe care am vazut-o a fost 103 grade. Masina statea pe loc si tocmai turasem motorul o vreme pentru a face niste teste. Nu stiu la cat se stabilizeaza temperatura atunci cand masina este in mers. Pana la urma exista undeva o informatie scrisa despre temperatura asta? ca eu am cautat in TIS si in Autodata si nu am gasit nimic.

 

La mine am vazut 103-105 constant....318i 2002

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.