Jump to content

Sa fiu sincer sa nu ? Fac si poll !


Remus R.

Sinceritate sau prostie?  

253 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Asta cu soft-urile piratate e o chestie foarte banală ĂŽn ziua de azi, nu se compară cu un furt normal.

 

Este mult mai grav să dai o ţeapă astfel decât să foloseşti nişte soft-uri piratate

 

Remus,cand ai facut poll-ul trebuia sa-i pui numele"doriti sa pierdeti 1500 euro la pretul masinii,sau sa da-ti km inapoi??"" sunt sigur ca toti raspundeau ca doresc sa piarda 1500 eu decat sa umble la km.....

 

Păi atunci nu-ţi mai cumpăra maşini premium dacă nu-ţi permiţi să pierzi la revânzare.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Eu am tras concluzia necesara:

 

Vand BMW 318 d Full, 139 000 km :) :lol: :)

Tu vorbesti serios? Sau la caterinca?

 

 

Caterinca la maxim.

 

:)

 

Nici macar intentie de a modifica km nu am avut niciodata.

 

M-am gandit la asta, dar nu ca la o optiune ci ca la un scenariu nerealizabil, ca la o trista realitate in care traim .

 

 

In care daca esti cinstit esti in pierdere.

 

Concluzia se poate extinde la orice domeniu vrei :D din pacate .

Edited by Remus R.
Link to comment
Share on other sites

ciupanezu nu imi spune ca daca ai sansa sa iei un pret mai bun pe masina ta ,ai sa refuzi sa dai km inapoi ca sa ai cunostinta curata? si ai sa stai la masa mancand o conserva de pateu dar cu constiinta curata,gandindu-te la hotul care a dat km inapoi cum sta el la masa cu o fripturica in fata si cu constiinta murdara ca a umblat la km,tu iar tu ai sa fii fericit cu conserva ta,gandind la ce rau se simte ala care a dat km inapoi cu,constiinta murdara!?
Link to comment
Share on other sites

Preţul bun ĂŽl obţin oricum pentru modul ĂŽn care am ĂŽntreţinut-o, nu pentru nişte cifre mincinoase din bord.

 

Tu ai o mentalitate tipic românească.

Tu mergi pe ideea următoare: "Ce domne, cum să nu dau ţeapă, păi dacă nu dau ţeapă eu ĂŽmi dă altul mie." Apoi dai ţeapă şi de 10-15 Ron şi te bucuri că vai ce prost era ăla pe care l-ai ars.

 

D-aia stă ţara asta pe loc, nu pentru nişte porcării de soft-uri si jocuri piratate, ci din cauza acestei mentalităţi.

Onoarea, demnitatea şi cuvântul dat nu mai au nici o valoare pentru mulţi ĂŽn ziua de azi.

 

O ţeapă şi de câteva sute de mii şi fericirea e garantată, ai ce povesti la prieteni, te dai mare combinator.

E perfect, ce pot să spun...

 

Cei la care merge chestia asta cu km sunt oricum ăia mai naivi, cei care cred că o maşină din 1900 toamna şi cu motor de 1.6 sau 1.8 poate avea un pic peste 100 000 km.

Dacă maşina e praf, doar unui idiot o poţi vinde.

Prin urmare, tot starea tehnică are mai mare importanţă.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pãi mãnâncã ceea ce-Þi permiÞi, dacã-Þi permiÞi parizez, mãnâncã parizer. Dacã-Þi permiÞi salam de Sibiu, mãnâncã salam de Sibiu.

Dar nu fura din farfuria altuia. :)

 

 

Pai altfel e pe baza de munca, talent, calitati speciale, truda, transpiratie si e greu, ori sa iei de la altul ... :lol:

 

Oricum, de acord cu tine !

Edited by Remus R.
Link to comment
Share on other sites

ciupanezu nu imi spune ca daca ai sansa sa iei un pret mai bun pe masina ta ,ai sa refuzi sa dai km inapoi ca sa ai cunostinta curata? si ai sa stai la masa mancand o conserva de pateu dar cu constiinta curata,gandindu-te la hotul care a dat km inapoi cum sta el la masa cu o fripturica in fata si cu constiinta murdara ca a umblat la km,tu iar tu ai sa fii fericit cu conserva ta,gandind la ce rau se simte ala care a dat km inapoi cu,constiinta murdara!?

 

Cred ca vorbesti din expierenta.

 

 

pai m-am adaptat la tara in care traim,mi s-au dezvoltat simturile astea tepare in mine,ca sa pot supravietui!crezi ca este vina mea,sau a mediului unde traiesc?

 

Da, este vina ta.

Link to comment
Share on other sites

pai m-am adaptat la tara in care traim,mi s-au dezvoltat simturile astea tepare in mine,ca sa pot supravietui!crezi ca este vina mea,sau a mediului unde traiesc?

Mentalitatea de turmă nu este o scuză.

 

Pai altfel e pe baza de munca, talent, calitati speciale, truda, transpiratie si e greu, ori sa iei de la altul ... :)

 

Oricum, de acord cu tine !

 

Păi da, munca e grea.

E mai uşor să bagi mâna ĂŽn buzunarul altuia. :lol:

 

Exemplul cu friptura spune totul.

Adică nu contează că-ţi dai cuvântul, că te dai om serios, totul se ĂŽnvârte ĂŽn jurul unei sume de bani, chiar şi una mică.

 

D-aia ar fi bine să fie legea aplicată fără excepţii, astfel s-ar gândi băieţii cu astfel de mentalităţi că e mai bine să fii om de cuvânt decât să ajungi la puşcărie să cari găleata cu pişat şi să te rupă ăia cu bătaia pentru un pachet de ţigări.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Remus R, nu cred ca vrei masina cu deochi, inghite bani intruna. :) Eu sunt in extrema ailalta - am taiat masina cu flexul, am bagat=o prin noroaie, am mers cu viteza pe coclauri de-mi sarea plafonul in cap, nici nu am bancheta in spate, etc, etc, etc. Etc. Asta pe fondul unor reparatii periodice care trec de suta de fiecare data. Insa, te rog sa ma crezi, cand am bagat flexul in tabla, am avut asa o senzatie de fericire de...nedescris. Pentru ca mi-am dat seama ca n-am s-o mai vand niciodata, cand mi-oi lua alta pe asta o fac cadou.
Link to comment
Share on other sites

Se dau conseve gratis la datul kilometrilor inapoi? :) Poti manca si friptura si sa fii si corect in acelasi timp.

Daca nu etica e de avut in vedere, poate apuci de il minti pe unu' care e mai cu mot si culmea are si adresa ta exacta :lol:

Link to comment
Share on other sites

Se dau conseve gratis la datul kilometrilor inapoi? :) Poti manca si friptura si sa fii si corect in acelasi timp.

Daca nu etica e de avut in vedere, poate apuci de il minti pe unu' care e mai cu mot si culmea are si adresa ta exacta :lol:

il astept cu toata dragostea mea!eu nu am afirmat ca am dat teapa sau ca am sa dau teapa,dar sunt mai mult decat uimit de "sfintisorii"care se bat cu pumnii in piept ca sunt foarte corecti!

 

Wizard, de ce sa pozezi? Cinstea este o valoare care se poarta in spatele ochilor, nu la vedere.

foarte frumos spus,ma inchin!dar aici nu se intampla ce spui tu,aici toata lumea isi etaleaza cinstea!

Link to comment
Share on other sites

este in cinstea unui mare contemporan!

Limita penibilului e foarte uşor de depăşit. :)

 

Cei care gândesc aşa cum gândeşti şi tu au o gândire superficială.

Cu alte cuvinte, se bucură de o mică ţeapă din care le-a ieşit o sumă mică de bani, ĂŽnsă e altceva când vinzi o maşină bună cuiva şi rămâneţi prieteni sau cumpărătorul ĂŽşi aminteşte mult timp că a avut noroc ca a luat maşina de la un om serios.

E gândirea pe termen lung vs. gândirea pe termen scurt.

 

E altceva când eşti cunoscut ca om un serios, care merită respect, decât un mic ţepar care se bucură că se duce la un restaurant pentru că a fost "şmecher" şi a dat km ĂŽnapoi.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

remus poti sa ceri sa se inchida topicul asta,ai aflat ce ai ai vrut sa afli!eu la randul meu am aflat ca sunt unicul tepar de pe forum.plus ca mi-am descoperit si un erou aici,pe ciupanezu!

ciupanezu eu nu am pacalit pe nimeni in viata mea,din contra am fost pacalit chiar si aici pe forum!cine ma cunoaste personal stie ce fel de om sunt!

Edited by wizard
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ar fi intepaturi din astea reciproce ar fi o dezbatere de idei mai interesanta.

Wizard, tu zici sa ne adaptam la situatie (adica la ce face majoritatea), pt ca asta e lucrul cel mai usor pt a supravietui; dar daca toti ar face asa ne salbaticim.

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi atunci de ce pledezi pentru nevinovĂŁĂžia Ăžeparilor?

pt ca am un suflet mare!cine a stiut sa inteleaga ce am vrut sa spun,a inteles!cine nu a stiut,ma catalogat drept tepar!dar eu nu ma supar si din cand in cand am sa iti mai cer sfaturi legate de masina,la alea te pricepi cu adevarat(nu,nu este o ironie)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.