Jump to content

compatibilitate anvelope


Recommended Posts

Am un 320d, E90, iar in prezent am montate anvelope de iarna continental 205 / 55 / R16.

Pentru vara, am gasit la cineva niste anvelope michelin, rulate fff putin, dimensiuni 225 / 55 / R16 (la un pret f bun) si as vrea sa le cumpar.

Va rog, daca stiti, se pot monta acestea pe E90 ???

Am citit in cartea masinii si pe notita de pe stalpul masinii, dar nu am gasit ca aceste dimensiuni ar fi compatibile. La 225 - latime banda rulare, am gasit asa : 225 / 50 / R16 sau 225 / 45 / R17, si nu stiu daca acele michelin-uri (225/55/16) ar face probleme, in conditiile in care acel 55 reprezinta inaltimea talonului in procente din latimea benzii de rulare (adica inaltimea balonului este 55 % din latimea sectiunii)...imi este teama sa nu atinga la viraje maxime sau atunci cand masina este incarcata la capacitate maxima.

Pe stalp scrie ca se pot monta 225 / 50 / 16 , 225 / 45 / 17, 225 / 35 / 18 etc, dar nu gasesc 225 / 55 / 16

Ma poate ajuta cineva ? .....

Multumesc anticipat !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut.

Eu pot sa iti spun ca am patit-o cu anvelopele...adica ma gandeam si eu ca ''poate o sa mearga fara probleme un 225/55/16 pe E36'ele meu CHIAR daca pe stalp scrie max.225/50/16''si improvizand eu asa am simtit-o pe pielea mea ca nu e bine sa pui ceea ce nu e scris pe stalp acolo pt.ca daca nu iti va face probleme imediat dupa ce le pui,pe viitor sigur se va simti ceva...

Poate e cu totul alta treaba la E90,dar totusi eu asi fi de parere sa o incaltzi cu ceva care stii sigur ca merge(eventual o inaltime a talonului mai mica...vezi tu)

BFT!

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Eu pot sa iti spun ca am patit-o cu anvelopele...adica ma gandeam si eu ca ''poate o sa mearga fara probleme un 225/55/16 pe E36'ele meu CHIAR daca pe stalp scrie max.225/50/16''si improvizand eu asa am simtit-o pe pielea mea ca nu e bine sa pui ceea ce nu e scris pe stalp acolo pt.ca daca nu iti va face probleme imediat dupa ce le pui,pe viitor sigur se va simti ceva...

Poate e cu totul alta treaba la E90,dar totusi eu asi fi de parere sa o incaltzi cu ceva care stii sigur ca merge(eventual o inaltime a talonului mai mica...vezi tu)

BFT!

 

 

Iti multumesc f mult pentru sfaturi ! Intre timp m-am documentat si am aflat ca sunt incompatibile.

Se pot momta anvelope care in urma calculului dau o diferenta de max +/- 2.5 % fata de dimensiunile standard ale anvelopelor. Iar diferenta dintre anvelopele mele standard (205/55/16) si celelalte (225/55/16) este de + 3,4% !

Se pot monta anvelope cu latime 225 chiar si pe 19" , dar cu talonul mult mai mic.

Multumesc mult si toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

Si chestia cu scrisul pe stalp nu e degeaba pusa acolo :)

Si eu o sa ii fac un cadou la a mea,sa ii pun pe spate un 225/45/16 si fatza sa vad poate un 205/50sau55/16,ca din cate stiu pe fatza nu prea e bine de pus mai lat de 205 pentru ca ar cam ''stresa''caseta de directie,si alte chestii pe acolo(la E36 stiu sigur ca e asa,la E90 nush).

Bafta si tie la incaltzat frumusetzea de E90! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.