Jump to content

Cat ulei e ok sa consume?


marius_marius

Recommended Posts

Salut,

Motorul meu e 1800, "95, 202.000 km. Am ridicat ieri capota si am veificat uleiul deoarece am obs o mica scurgere pe la o garnitura de pe bloc ( cred ca e _chiuloasa_).

Nivelul era ok insa imi amintesc ca dupa ce am facut schimbul de ulei, la 5000 km am completat cam 400-500 ml.

E mult oare? Cam cat e max acceptat? Nu vreau sa umblu la motor decat daca e necesar, neavand un mecanic profi si decat sa patesc alte belele...

Multumesc.

Edited by marius_marius
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Motorul meu e 1800, "95, 202.000 km. Am ridicat ieri capota si am veificat uleiul deoarece am obs o mica scurgere pe la o garnitura de pe bloc ( cred ca e _chiuloasa_).

Nivelul era ok insa imi amintesc ca dupa ce am facut schimbul de ulei, la 5000 km am completat cam 400-500 ml.

E mult oare? Cam cat e max acceptat? Nu vreau sa umblu la motor decat daca e necesar, neavand un mecanic profi si decat sa patesc alte belele...

Multumesc.

 

 

hmmm...

VW Passat 2.0 TDi 140cp. drum craiova bucuresti si retur (aprox 500km). mers in forta (blana autostrada) si pitesti craiova pe cat posibil. masina a papat 1 l de ulei :)

testat de mine.

Link to comment
Share on other sites

depinde cat de subtire este uleiul, la is-ul meu daca bag 5-50 M1 il papa de stau cu ochiul numa pe joja

cu castrol magnatec 10-40 nu consuma deloc (mers decent),asta dupa ce am schimbat garniturile de la motor inafara de garnitura de la baia de ulei

papa mai mult ulei daca o turezi peste 4000

Edited by spanac
Link to comment
Share on other sites

hmmm...

VW Passat 2.0 TDi 140cp. drum craiova bucuresti si retur (aprox 500km). mers in forta (blana autostrada) si pitesti craiova pe cat posibil. masina a papat 1 l de ulei :)

testat de mine.

 

Mie mi se pare mult consumul tau. Inseamna ca nici nu ai nevoie sa ii faci schimbul de ulei, caci practic la 2500 km ai ulei nou in motor. E pacatos ca si costuri mai ales daca bagi ulei bun...

Link to comment
Share on other sites

motoarele sunt prestabilite sa consume ulei, mai mult sau mai putin, in functie de conditiile de trafic, condus, viteza, rpm...

daca mergi 500 km cu motorul tinut peste 4000, consuma 1 l, - trebuie luata in considerare si uzura motorului, dar in conditiile date 1 litru e ok.

Link to comment
Share on other sites

motoarele sunt prestabilite sa consume ulei, mai mult sau mai putin, in functie de conditiile de trafic, condus, viteza, rpm...

daca mergi 500 km cu motorul tinut peste 4000, consuma 1 l, - trebuie luata in considerare si uzura motorului, dar in conditiile date 1 litru e ok.

de unde ai certitudinea asta?este o statistica ceva??

Link to comment
Share on other sites

320 D 150 CP Am deja 10.000 km si nu a fost nevoie sa completez. Dar masina nu vede forja, blana, liniute (rar ii dau 150-160).

Constant 140 cand e drumul liber (am vit 6 si sta la turatie mica si la 140). Nu cred ca ajung la 30.000 km fara sa completez.

 

Offtopic: TDI PD VAG: La leon stau cu bidoanele stiva in porbagaj. (cam 3-5 l in 15.000 km - masina cumparata de noua de la reprezentanta).

Tot fara forja - dar si fara vit 6 la cutie (sta mai turat la 140).

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

detaliati si voi,ce vreti sa spuneti prin gresit???
2tdi e celebru pentru consumul fabolos de oil :)

 

Era inclusa si in colectia aia de posturi inchipuite de pe forumuri

"VAG: mi s-a oprit masina, mai aveam benzina dar am terminat uleiul" :lol:

 

ON: Nu e mare consumul, mai ales la varsta ei.

Link to comment
Share on other sites

a mea este 320i, 2171 cm, si imi consuma cam 4-4.5 litri intre schimburi, deci cam 1 l la 5000 km, si am inteles ca e ok.

 

Mie mi se pare foarte mult 4.5l intre schimburi, 1-1.5l mai merge.

Ce stil de condus ai?Numai blana?

Sigur nu ai scurgeri ceva?

Link to comment
Share on other sites

ma bag si eu

la al meu motor m42 dupa 5000 de km am completat 400 g iar la noua mii am bagat diferenta pina la un litru,dar ultimele 4000 de km i-am facut pe autostrada deci a vazut si ceva viteza

asta in conditiile in care toate garniturile si semeringurile de pe masina mea sunt noi si bune (victor rainz)

mie unu mi se pare normal consumul meu de ulei la un motor de 17 ani

uleiul este castrol 10w 40

acum urmeaza sa ii fac schimbul

Link to comment
Share on other sites

Depinde cum mergi cu masina . Vara cand merg la mare saptamana de saptamana si pe autostrada merg cat poate masina completez in jur de 1 litru la 1000km.

 

In iarna asta spre exemplu , am schimbu facut de 8000km si nu prea am avut unde sa merg prea tare si acu 2 zile am completat primul litru la ulei . Pana la schimb la 11-12000km nu cred sa mai completez.

 

Conteaza foarte mult de stilul de mers.

 

P.S. E vorba de 320ci 2.2 6 cilindrii 170cp.

Link to comment
Share on other sites

a mea este 320i, 2171 cm, si imi consuma cam 4-4.5 litri intre schimburi, deci cam 1 l la 5000 km, si am inteles ca e ok.

 

ceva nu pusca....

 

 

4...........X

 

1...........5000

 

 

....

 

 

X= 4x5000

 

 

....

 

 

 

X=20.000..... deci tu schimbi uleiul la 20.000 de km?

 

 

 

 

eu oricum imi mentin parerea ca o masina care consuma 1 litru la 500 de Km merita... vanduta! pai atunci care sunt conditiile in care poti spune "e bai ceva ca-mi cam consuma ulei!" ?? cat ar trebui sa mai consume sa poti zice ca nu e in regula?

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

si eu imi faceam griji ca am mai pus 700 de ml dupa 6000km, si imi mai si scapa pe la capacu de distributie sau pe la filtru. Am completat treptat ca sa am mereu nivelu aproape de maxim.

Apropo, daca tii nivelul d eulei la maxim, e posibil sa forteze garniturile cand o turezi puternic? E mai bine sa tii nivelul undeva la jumatate dintre min si max?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.