Jump to content

Ulei MOTUL pentru motoare BMW


Rhaziel

Recommended Posts

oooo..bun asa..am mai vorbit acum ceva timp pe aici despre asta, dar atunci nu erau asa multi care sa bage in seama;

 

eu am acum in motor Motul 300V 5w30, esteric, vreo 65 ron litrul, si se simte; folosesc motul de vreo 5 ani...mai bun ca asta n-am gasit; NU apartine de Total; uleiul esteric a fost inventat in anii 50-60-70 de shell pt motoarele de avion cu piston

Link to comment
Share on other sites

Uleiurile Motul care respecta specificatiile BMW sunt urmatoarele:

 

Motul Specific LL-04 5W40 (sintetic) - pentru motoare EURO 4, benzina sau diesel (cu filtru de particule), Mid SAPS

Standarde: API: SL/CF; ACEA: A3/B4/C4

 

Motul 8100 X-clean 5W30/5W40 - C3 (sintetic) - BMW LL-04 - pt motoare EURO 4, benzina sau diesel (cu filtru particule), high HTHS, Mid SAPS

Standarde: API: SM/CF; ACEA: A3/B4/C3

 

 

Motul 8100 X-max 5W30/5W40 (sintetic) - BMW LL-01

Standarde: API: SM/CF; ACEA A3/B4

 

Motul 8100 X-cess 5W40 (sintetic) - BMW LL-98

Standarde: API: SL/CF; ACEA: A3/B3/B4

 

Pe site-ul Motul Romania aveti un buton "Asistenta alegere lubrifiant" unde puteti seta model, motorizare, an fabricatie si obtineti recomandari pentru toate fluidele: motor, transmisie, diferential, racire, inclusiv cantitatile necesare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Tot Liqui Molly o sa-i pun si eu saptamana care vine. Acum am in motor la x3 Castrol SLX Profesional sau cum naiba ii spune si nu-mi place deloc cum arata si nici cum suna motorul cu el. Arata si urat dupa doar vreo 5000km si mi-a si consumat vreo 750ml in conditiile in care inainte nu consuma mai deloc.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Instabilitatea compusilor si imposibilitatea de a-si mentine compozitia in suspensie.

 

In prima poza apare o data. Presupun ca este data de expirare. Nu stiu cand a fost facut testul sau in ce conditii dar este evident ca trebuie tinut cont si de aceasta data.

 

Una peste alta, daca uleiul era inca in termen de valabilitate si arata in felul asta atunci e de naspa.(pt Motul si pt aia care folosesc)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ieri am facut si eu schimbul de ulei si filtre(MAHLE). Am bagat MOTUL Full Syntetic 5W40 cu specificatie pentru BMW. Dupa primii km mi s-a parut o alegere excelenta, acum ramane de vazut ce se va intampla in urmatoarele mii de KM. Sper sa nu-l haleasca. :rolleyes: Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ca sa nu deschid alt thread, am folosit functia search si am ajuns aici asa ca pun aici o intrebare.

 

Ma gandesc tot mai serios sa schimb uleiul BMW 5w30 din masina mea la urmatoarea revizie cu MOTUL 8100 X-clean+ 5W30.

 

Stiu ca sunt o gramada pe aici care folosesc acest ulei si as vrea sa stiu daca au observat ceva schimbari dupa ce au bagat acest ulei in bine sau de ce nu au fost multumiti.

 

Nu am nici cea mai mica problema cu uleiul actual BMW, nu il mananca, nu am absolut nici o problema doar ca stiti cum e omul, vrea sa incerce si lucruri noi, sunt curios daca isi schimba un pic mersul cu un ulei nou (MOTUL).

 

Masina despre care vorbim este un BMW E90 320dA din 2005.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.