Jump to content

AS VREA SA STIU DACA SUNT VINOVAT CU CEVA


Recommended Posts

Mai exact acum vreo 3 saptamani am deschis capota la masina si mi sa parut ca este murdar motorul si am decis sa il spal , zis si facut mam urcat in masina si am plecat la spalatorie ;Ttoate bune si trumoase pana seara cand am ajuns acasa si cand am vrut sa inchid masina din telecomanda darr!!! pauza nu mai merge nici de inchis nici de deschis.As vrea sa stiu daca am influentat cu ceva aceasta defectiune va multumesc .Si ca sa nu mai deschid alt topic as sa stiu ce trebue sa fac pentu ca eu am lumini normale si as vrea sa imi pun xenon va multumesc
Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-a recomandat spalarea motorului cu jet,cica nu reuseste sa intre apa prin locurile sensibile,dar oricum il spal foarte rar.

In cazul lui ionut1985 este o situatie cu "dute-vino".Am observat ca multa lume spala motorul fara prea multe griji.

Am la garaj un astfel de dispozitiv pe care il imprumut unui vecin care are o dacie si ala spala in prostie,dar inca nu s-a plans de astfel de incidente.

Link to comment
Share on other sites

da va inteleg dar eu sunt curios daca aceasta defectiune sa intamplat in urma spalarii matorului curis fiind faptul ca sa intamplat sa nu mai functione chiar din acea seara si deaceia banuesc nu sunt inca sigur poate ca aintrat apa pe la modulul de inchidere sau pe la antena aceia care capteza undele din telecomanda(sincer sa fiu nu stiu unde sunt situate)

 

poate nu spalam motorul dar am masina de cateva luni si nici fostul proprietar nu a spalat motorul chiar mia si zis ca nu il spalase decat singura data fiind primul propritar

Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-a recomandat spalarea motorului cu jet,cica nu reuseste sa intre apa prin locurile sensibile,dar oricum il spal foarte rar.

 

Probabil ca masina ta este submarin....... compartimentul motor nu este proiectat sa fie ermetic iar componentele nu sunt gandite sa reziste decat la apa ajunsa accidental...nu la presiune de x bari.

Link to comment
Share on other sites

Mai exact acum vreo 3 saptamani am deschis capota la masina si mi sa parut ca este murdar motorul si am decis sa il spal , zis si facut mam urcat in masina si am plecat la spalatorie

 

Ştiu că acum fapta este consumată deja, dar poate mai invăţăm câte ceva...

Ănainte să iei decizia ca să mergi la spălătorie, de ce nu te-ai asigurat pe la nişte "pricepuţi" ĂŽn domeniu dacă este bine ceea ce vrei să faci?

 

Ăn orice situaţie, dacă nu eşti sigur 100% de rezultat, nu te băga. E foarte simplu. Astfel, riscul de a strica mult mai mult decât ceea ce consideri tu că nu este cum trebuie, este aproape de zero.

 

Să auzim numai de bine! :)

Edited by Risti
Link to comment
Share on other sites

este o situatie cu "dute-vino"

 

Sigur ai 26 de ani, Kolea? Eu te vad mai... tanar. Vezi si tu, e o chestie asa, cu dus-intors.

Am inteles aluzia ta,dar nu sunt obligat sa-ti dau tie explicatii.

 

Totusi sunt nevoit sa-ti explic prin simplu motiv ca ma cam hartuiesti,poate scap asa de comentariile tale.

 

Am folosit acea expresie in locul unui cuvant vulgar,care ar fi interzis de regulament,asa ca poti sa subantelegi si tu ce vrei.

 

Scuze de off topic,dar am fost obligat!

Link to comment
Share on other sites

tin sa va anunt ca am fost la service si am shimbat filtru de aer si am intrebat daca are vreo legatura cu defectiunea si mia zis ca pot sa spal de cate ori vreu ca nu are nici o problema

 

iar verdictul final il aflu abia pe 11 martie ca atunci am programare la bmw

Link to comment
Share on other sites

eu spal motorul cu jet de apa cel putin o data pe an si n-am avut nici o problema,acum cateva zile nu mia mai mers nici mie telecomanda si nul mai spalasem de cateva luni bune.sefului meu nu ia mai mers nici lui telecomanda si nu a spalat nici o data motorul de 5 ani decand are masina si tot sa stricat.trebuie doar sa o resetezi si o sa mearga,cauta pe net cum se face ca este foarte simplu

parerea mea este ca asta este una din bubele bmwului,la fel ca vasul de antigel care se crapa,de material prost ce are.

daca nu te descurci o sa iti las scris cum se face.

bafta

 

eu spal motorul cu jet de apa cel putin o data pe an si n-am avut nici o problema,acum cateva zile nu mia mai mers nici mie telecomanda si nul mai spalasem de cateva luni bune.sefului meu nu ia mai mers nici lui telecomanda si nu a spalat nici o data motorul de 5 ani decand are masina si tot sa stricat.trebuie doar sa o resetezi si o sa mearga,cauta pe net cum se face ca este foarte simplu

parerea mea este ca asta este una din bubele bmwului,la fel ca vasul de antigel care se crapa,de material prost ce are.

daca nu te descurci o sa iti las scris cum se face.

bafta

Link to comment
Share on other sites

ce sa mai zic CABRON nu am gasit nici o resetare pe net pt modelul din 2006 am facut rezervare la bmw ca nici un alt service a zis ca nu stie ce sa faca sau ca nu au programul pt resetare pe unde am umblat toti m-au trimis la bmw asa ca sunt obligat sa merg acolo desi sunt sigur ca ar sa imi zica ca e ceva grav si trebue schimbat; deja mi-au zis ca o sa dureze aproximativ 2ore sa gaseasca problema (pt cei nu stiu eu locuesc in nice, franta)aici o ora costa 125E deci in jur de 250E pt tester; sa vedem cat o costa si piesele daca o sa fie; eu sper sa nu fie dar cum v-am spus mai sus;dar sa vedem pe 11 martie ce o sa zica.Poate unii dintre voi o sa zica TI-AI LUAT BMW SI NU AI BANI SA IL REPARI si mai sunt si alte multe exprimari de genul dar am scris cu ideea poate cineva dintre voi chiar stie ceva si putea sa ma ajute de ce sa dau bani degeaba daca ma intelegeti.Si rog frumos sa se adtina amatori de expresii!!!!!MULTUMESC

 

P,S, daca e resetarea aia pt modele mai vechi o stiu si nu functioneaza

Link to comment
Share on other sites

tin sa va anunt ca am fost la service si am shimbat filtru de aer si am intrebat daca are vreo legatura cu defectiunea si mia zis ca pot sa spal de cate ori vreu ca nu are nici o problema

 

iar verdictul final il aflu abia pe 11 martie ca atunci am programare la bmw

 

Nu te supĂŁra, dar la ce tip de service ai fost?

Au scanat maÂşina cu retina Âşi Ăži-au dat verdictul ĂŁsta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.