Jump to content

Bec airbag aprins


Recommended Posts

Am si eu o problema. Acum vreo 2 sapt am facut un schimb de scaune si bancheta la masina. Le-am schimbat pe cele standard cu unele sport cu incalzari blabla, acestea fiind luate de pe o masina implicata intr-un accident. De cand am facut schimbul mi s-a aparis becul de airbag din bord. Tin sa precizez ca atunci cand s-au inlocuit, borna de la baterie nu am scos-o. Am crezut ca din cauza asta ma avertizeaza becul si ca as putea scapa de el printr-o sterge a erorii cu un tester. Am facut asta ieri, dar nu se stinge, dupa resetare becul se aprinde din nou, iar in tester in afiseaza acest lucru. Inteleg ca este ceva de la centuri, dar nu imi pot da seama ce.

 

Ce poate fi?

post-13132-1267347308_thumb.jpg

Edited by SorinTD
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema. Acum vreo 2 sapt am facut un schimb de scaune si bancheta la masina. Le-am schimbat pe cele standard cu unele sport cu incalzari blabla, acestea fiind luate de pe o masina implicata intr-un accident. De cand am facut schimbul mi s-a aparis becul de airbag din bord. Tin sa precizez ca atunci cand s-au inlocuit, borna de la baterie nu am scos-o. Am crezut ca din cauza asta ma avertizeaza becul si ca as putea scapa de el printr-o sterge a erorii cu un tester. Am facut asta ieri, dar nu se stinge, dupa resetare becul se aprinde din nou, iar in tester in afiseaza acest lucru. Inteleg ca este ceva de la centuri, dar nu imi pot da seama ce.

 

Ce poate fi?

 

 

Dupa cum iti spune testerul ai probleme cu intinzatoarele de la centurile de siguranta din fata. Acestea sunt prevazute cu capse pirotehnice. Trebuie verificate circuitele, s-ar putea sa fie doar niste contacte imperfecte undeva, sau sa fie defecte cablurile de la mufele de sub scaune la capsele pirotehnice. Cand lucrezi la aceste circuite e preferabil sa deconectezi borna de la baterie pentru a evita declansrea accidentala a capselor.

Link to comment
Share on other sites

e senzorul de prezenta din scaun...la majoritatea se duce ala...!

 

senzorul de prezenta - e dus si la mine

 

E simplu sa bagi omu' in ceata prin necunoastere, a? Dar ce conteaza, lasa ca parem noi interesanti...

Eroarea pe care o are el se refera la pirotehnicele de centuri. Eroarea despre care vorbiti voi apare ca "Seat occupancy sensor SBE1".

 

@Bavaria a dat raspunsuri foarte bune. Tind sa cred ca si este cum a spus el, daca masina de pe care provin scaunele a fost lovita.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsuri.

 

Eu unul prefer sa nu ma bag undeva unde nu ma pricep. Cum as putea lua acele capse de pe scaunele mele si sa le pun pe acestea? Oricum, prin teorie e cam greu. Ma poate ajuta cineva...practic?

 

Si inca o intrebare. Airbagul acum e functional?

Link to comment
Share on other sites

Pai la capsele pirotehnice ma refeream, ca doar nu au sarit scaunele. :)

 

Nu am inteles eu bine postul tau :)

 

Da, e ok, ma exprim eu cam aiurea uneori. :)

 

 

Airbagul acum e functional?

 

 

Teoretic este, insa daca faci accident si nu functioneaza centurile nu o sa iti fie foarte bine.Bine, asta daca chiar folosesti centurile. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.