Jump to content

demontare borne baterie e36


clausthaler1

Recommended Posts

inseamna ca nu ai cumparat originale

trebuia neaparat sa iau borne originale??nu cred ca are vreo importanta...ce raspunsuri dau unii....intrebarea mea este cat se poate de simpla...stii sau nu?

 

pffff. ce probleme au unii. :)

nu sunt probleme amice,eu sunt tipicar,si imi place sa am totul calumea pe masina...am spus daca citeai mai cu atentie,AM BORNELE OXIDATE!!!!stii cum se demonteaza..sau nu???nu trebuie sa postezi aici raspuns...nu-i obligatoriu!!!prefer raspunsuri mai bune si mai utile!

Edited by clausthaler1
Link to comment
Share on other sites

Era mai simplu sa le "de-oxidezi" :)

de ce era mai simplu daca am unele noi?!

Pentru ca ai unele noi, si nu ai nici cea mai mica idee cum sa le montezi.

Si posibil sa nu compare cu cele originale, din punct de vedere calitativ.

Bornele se oxideaza la multe masini. Mai bine le cureti, le dai cu o solutie (nu mai stiu exact cum se cheama), si nu vei mai avea probleme.

Parerea mea...

 

In fond, fiecare face ce vrea :)

Link to comment
Share on other sites

Era mai simplu sa le "de-oxidezi" :)

de ce era mai simplu daca am unele noi?!

Pentru ca ai unele noi, si nu ai nici cea mai mica idee cum sa le montezi.

Si posibil sa nu compare cu cele originale, din punct de vedere calitativ.

Bornele se oxideaza la multe masini. Mai bine le cureti, le dai cu o solutie (nu mai stiu exact cum se cheama), si nu vei mai avea probleme.

Parerea mea...

 

In fond, fiecare face ce vrea :)

bornele nu au nici o problema...numai ca nu i-mi plac la aspect...probabil ca o sa le curat,sunt super si cele cumparate,destul de solide,sisteme bune de prindere!

 

Eu sunt de parere ca de la vasilina ordinara se oxideaza . La fel cu a spus si pyu : le cureti cu sprai de contacte + alte ustensile si le intretii pe ale masinii decat sa pui altele .

nu este adevarat ca vaselina oxideaza...nu am avut niciodata vaselina pe borne si au oxidat!oxideaza ca orice metal...in timp.

 

de obicei ele oxideaza din cauza contactului imperfect pe toata suprafata. Sa lustruiesti bine si borna, apoi sa dai pe ea cu o vasilina. Eu am taiat direct cablu ptr ca erau fire rupte, insa atentie la lungimea lui.

GRESIT!!!ca oxideaza din cauza contactului imperfect!la mine a fost prea perfect...deci ce spui tu nu are nici o treaba!

 

CHIAR NU STIE NIMENI CUM SE DEMONTEAZA NISTE BORNE LA BATERIE?

Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat-o pe cea d eminus, e cea scurta. In cazul meu , am bateria sub capota, nu in portbagaj. Imi crapase capatu de prindere, si am luat alta d ela dezmembrari. Asta d eminus e prinsa cu un surub chiar acolo in cutie. Ca feedback pot sa spun ca mi-am cumparat cu aceasta ocazie o cheie kricket sanatoasa, cu nici o cheie fixa nu am reusit, era f bine stransa. Cea de plus am observat ca e mult mai lunga, nu stiu exact pana unde se duce. Spor la treaba.
Link to comment
Share on other sites

bornele chiar oxideaza sau sulfateaza cum i s-o spune din cauza contactului imperfect. Orice electrician poate confirma.

Banuiesc ca nu ai de gand sa schimbi chiar "bornele bateriei".

Daca vrei sa schimbi fisele alea de pe cablul de - si + ce se leaga la bornele bateriei, taie cablu "din ras", cositoreste, si prinde-l in suruburi sau strange-l cu un cleste sau dorn fara varf+ ciocan.

Exista mansoane de cauciuc ce le poti baga pe cablu, apoi il incalzesti si se strange.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.